گزارش‌های روزانه بازدید:708 تاریخ نشر:2016-12-10

گزارش برنامه گرامی داشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان

دفتر ساحوی بامیان

از 25 نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان در بامیان گرامی داشت به عمل آمد. بخش حمایت از حقوق زنان دفتر ساحوی بامیان با برگزاری یک گردهمایی بزرگ در منطقه دهن دره  چاشت ولسوالی حصه دوم یکه ولنگ از روز جهانی محو خشونت علیه زنان گرامی داشت به عمل آورد.

در گردهمایی که به همین مناسبت روز جمعه 25 نوامر دایر گردیده بود بیش از 300 نفر (160 مرد و 140 خانم) از اقشار مختلف جامعه (مقامات محلی ولسوالی، پولیس، معلمین، علما، متنفذین، دانش آموزان، محصلین و افراد عادی جامعه) اشتراک نموده بودند. محفل ساعت 9 صبح با تلاوت آیات از قرآن مجید آغاز گردیده و با صحبت آقای احمد "علی‎یار" قومندان امنیه ولسوالی مذکور ادامه پیدا کرد. آقای علی‎یار، حاکمیت عنعنات ناپسندِ مغایر ارزش‎های انسانی و اسلامی، فقر شدید اقتصادی و فرهنگی، ضعف حاکمیت قانون، سطح پاین آگاهی شهروندان نسبت به پدیده خشونت علیه زنان و حاکمیت فرهنگ مرد سالاری در جامعه را از عوامل عمده و برجسته خشونت علیه زنان دانسته و از اشتراک کنندگان خواست به خشونت علیه زنان پایان دهد.

آقای علی یار به نمایندگی از حکومت محلی ولسوالی حصه دوم یکه ولنگ، از کمیسیون مستقل حقوق بشر بابت برگزاری محفل گرامی داشت از روز جهانی منع خشونت علیه زنان در این ولسوالی تشکری نموده و به اشتراک کنندگان تعهد سپرد، که بعد از این با جدیت تمام قضایای خشونت علیه زنان را پیگیری کرده و با عاملین این پدیده برخورد جدی قانونی نماید. او از اشتراک کنندگان خواست علیه پدیده خشونت قد علم نموده و عاملین آن را به پولیس و نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند.

خانم حوا صادقی مسئول بخش حمایت از حقوق زنان دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، خانم گلثوم متعلم صنف یازدهم لیسه دهن مرغی؛ ولسوالی حصه دوم یکه ولنگ و آقای صابری مدرس مدرسه علمیه مهدیه دره چاشت از سخنرانان دیگری این محفل بودند. آنها به نوبت پدیده خشونت علیه زنان را از زوا یای مختلف مورد بررسی قرار داده و از مردم خواست برای محو خشونت علیه زنان متحد شوند.

خانم صادقی گراف خشونت علیه زنان را نسبت به سالهای قبل بلند ارزیابی کرده و از اعمال خشونت علیه زنان در سطوح مختلف جامعه ابراز نگرانی کرد.  خانم صادقی عدم برخورد قانونی با ناقضین و عاملین خشونت و همچنان حاکمیت فرهنگ معافیت از قانون را دو عامل اصلی و عمده تداوم خشونت دانسته و از مردم و مقامات محلی خواست تا متحدانه علیه پدیده خشونت مبارزه نماید.

در همین حال بانو گلثوم به عنوان یک خانم باشنده منطقه دهن دره چاشت ضمن برشمردن مشکلات زنان روستای خویش از کمیسیون مستقل حقوق بشر ابراز امتنان نموده و از مقامات محلی خواست پدیده خشونت علیه زنان را به عنوان عمل مجرمانه مورد پیگرد قرار داده و نگذارند زندگی زنان درخانه توسط اعضای خانوده اش تلخ گردد. او اظهار داشت در 15 سال گذشته پیشرفت های خوبی در عرصه دسترسی زنان به حقوق و آزادی های شان صورت گرفته است ولی مشکلات زنانِ کشور ریشه دار تر از آن است که در 15 یا 20 سال بتوان حل کرد. خانم گلثوم از اشتراک کنندگان بخصوص پدران  ومادران خواست به ازدواج های اجباری، خورد سن و بدل به عنوان عوامل زمینه ساز خشونت علیه زن خاتمه داده و زمینه درس وتعلیم دختران خویش را فراهم سازند تا زنان نیز بتوانند از استعداد های شان استفاده کرده و در پیشرفت، طرقی و سازندگی کشور شان سهیم شوند.

در پایان آقای صابری خشونت علیه زنان را از دید اسلام منفور و مذموم دانسته و به اشتراک کنندگان گفت اسلام زن ومرد را لباس هم خوانده و بر ما مسلمان هاست که از دستورات پیشوایان دینی مان استفاده کرده و علیه سنت ها و عنعنات که از دوران جاهلیت به جا مانده به پا خیزند.

آقای صابری گفت تعلیم و تربیه و بلند بردن آگاهی زن و مرد جامعه یکی از راه کار های مهم در راستای کاهش خشونت و سایر نابسامانی های جامعه است.

محفل با صرف غذای ظهر و دوعای خیر آقای صابری به پایان رسید.


بازنشر این مطلب