گزارش‌های روزانه بازدید:762 تاریخ نشر:2017-03-11

گزارش بزرگذاشت از هشتم مارچ روز بین‌المللی زن

۱۷ حوت سال ۱۳۹۵ مطابق ۷ مارچ سال ۲۰۱۷

به مناسبت تجلیل از هشتم مارچ؛ روز جهانی زن کنفرانس زیر عنوان  (تقویت حضور زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی) در مقر دفتر ساحوی هرات برګزار ګردید. در این کنفرانس از مقامات دولتی؛ نهادهای جامعه مدنی، استادان و محصلان پوهنتون دولتی و موسسات تحصیلات عالی خصوصی دعوت بعمل آمدکه به  تعداد مجموعی ۶۵ نفر (۳۵ زن و ۳۰ مرد) اشتراک نمودند. محفل با تلاوت آیاتی چند از قرآن عظیم الشان و سخان افتتاحیه آقای رحیمی رییس دفترساحوی هرات آغارګردید.

رییس دفتر ساحوی هرات در فرازی از سخنان شان اظهار داشتند زمانی که ما از هشتم مارچ تجلیل می‌کنیم با این کارمان تأیید می‌نماییم که زنان هم در جامعه حقوقی دارند و دوشادوش مردان فعالیت می‌کنند و اګر محیط مناسبی برای شان آماده باشد می‌توانند مصدر خدمات شایانی در جامعه ګردند و در ادامه صبحت‌های شان در رابطه به زنانی که در قوای مسلح کشورمان خدمت می‌کنند ګفتند: هنوزبه آنها موقفی که باید داده شود، متاسفانه داده نشده که همین موضوع را میتوان منحیث یک چالش در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تلقی نمودند. ایشان به مشکلات امروزی که زنان به آنها مواجه هستند اشاره نموده ګفتند: خانم‌ها برعلاوه این که در بیرون کار می‌کنند در داخل خانه نیز وظایف بسیار مهمی انجام میدهند و یکی از مشکلات امروزی زنان اینست که مامردان فراموش می‌کنیم که زنان چه نیازهای دارند و تلاشی برای رفع این نیازها نمی‌کنیم.

سخنران بعدی آقای شاداب معاون ملکی قوماندانی امنیه ولایت هرات در رابطه به (نقش و ضرورت زنان پولیس در تأمین امنیت) صحبت نموده ګفت: یکی از مشکلات عمدۀ که نیروهای امنیتی به آنها مواجه است، حضور کمرنګ زنان در این نیروها می‌باشد که خوشبختانه تاحدودی قوماندانی امنیه هرات این مشکل را رفع نموده است زیرا ما ۵ هزار بست را برای  خانم‌ها در نظر ګرفتیم و امیدواریم که به ۱۰ هزاربست برسد و مقام و پست‌های مهمی برای خانم‌ها داده شود زیرا حضور خانم‌ها نه تنها یک ضرورت بلکه یک الزام است. ایشان به بعضی از مشکلاتی که زنان پولیس به آنها مواجه اند تماس ګرفته ګفتند متأسفانه هنوزهم نګاهای حقارت‌آمیز جنسیتی، توهین و تحقیر و نبود آګاهی از حقوق زن در نیروهای امنیتی وجود دارد و در ادامه بحث از تمام نهادها و ادارات دولتی تقاضا نمودند تا درقسمت همکاری با خانم‌ها توجه جدی مبذول بدارند.

آقای غیور رییس اسخبارات زون ۶۰۶ انصار دومین سخنران این کنفرانس، پیرامون موضوع (طرح راهکار جهت تشویق زنان برای مشارکت در سکتورهای امنیتی و ارایه راهکارها جهت اصلاح سیستم امنیتی مبتنی برجندر) سخنان خود را با تشکر و سپاس از دفتر ساحوی کمیسیون در ولایت هرات به خاطر تجلیل از هشتم مارچ و ارج ګذاری به مقام والای زن، آغازنموده ګفت: هشتم مارچ روز بسیار پرافتخار است زیرا برای اولین مرتبه در چنین روزی صدای عدالتخواهی در جهان بلند شد و افزود که واقعا خداوند به زنان خصوصیاتی را داده از جمله، شفقت، مهربانی، احساس، عاطفه و... که این خصوصیات در مردان کمتر دیده می‌شود؛ مګر متأسفانه امروزه قدرت در دست کسانی هست که بسیار سختګیر و تعصب‌ګرا می‌باشند و در ادامه ګفت، ما در تأمین امنیت نیاز مبرم به خانم‌های محترم داشته و فراګیری علم و دانش را نیز از نیازمندی‌های اولیه برای خانم‌ها تلقی نموده و خواستار جذب بیشتر خانم‌ها در صفوف پولیس و نیروهای امنیتی ګردید.

خانم ګل غتی میلمه آمر حقوق بشر و جندر لوای ۵ سرحدی هرات در رابطه به موضوع (چالش‌ها و مشکلات فراروی زنان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی) نخست روز جهانی زن را برای تمام زنان جهان و به‌خصوص زنان افغانستان تبریک ګفت و در فرازی از صحبت‌های خود مشکلات را که زنان پولیس به آنها مواجه اند برجسته ساخته و فهرست‌وار تشریح نمود:

  •  چالش‌های امنیتی زنان و هدف ګرفتن از طرف دشمن
  • نبود سرپناه و تقاضای شهرک رهایشی برای زنان پولیس
  • عدم دسترسی برای قطعات پولیس ملی و سرحدی زن به علت دوری راه قوماندنی لوای ۵ سرحدی از مرکز شهر هرات.

در اخیر از مقامات ذی‌صلاح تقاضا نمود تا در رفع این معضل توجه جدی مبذول نمایند تا در آینده شاهد جلب و جذب بیشتر پولیس زن در صفوف نیروهای امنیتی و به‌خصوص لوای سرحدی باشیم.

آخرین سخنران این کنفرانس، استاد طارق نبی مسوول تلویزیون ساقی بود که پیرامون نقش و جایګاه زنان صحبت نموده ګفت: تعریف انسان بدون زن تعریف نامکمل است و ګفت انسان هیچ‌وقت بدون زن تعریف شده نمی‌تواند. انسان یعنی مرد و زن و مقام و جایګاه زن را در اسلام و آموزه‌های دینی برای حاضرین  مفصلا تشریح کرد.

کنفرانس با جمع‌بندی و نتیجه‌ګیری توسط خانم فاطمه جعفری وکیل در شورای ولایتی هرات و برګزاری پنل به سوالات و پرسش‌های مطرح شده  توسط اشتراک کنند ګان ساعت یک بعد از ظهر یایان یافت.

 


بازنشر این مطلب