گزارش‌های روزانه بازدید:695 تاریخ نشر:2017-05-16

داکتر سیما سمر: موجودیت ما حق است

حمید فیدل

سیمنار حقوق بشر، برابری جنسیتی و ممنوعیت خشونت علیه زنان از طرف بخش تعلمیات دفتر ساحوی کابل امروز تاریخ 26/ ثور 1396 در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد. در این سیمنار آموزشی که برای کارمندان زن از وزارت احیا و انکشاف دهات دایر شده بود داکتر سیماسمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، محمدموسی محمودی رییس اجرایی، ستر جنرال ایوب اصیل یکی از کمیشنران کمیسیون، عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل و تعدادی از کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر به شمول کارمندان زن وزارت احیا و انکشاف دهات اشتراک کرده بودند.

داکتر سیماسمر رییس کمیسیون پس از خوش آمدگویی به مهمانان به مسئله حقوق بشری افراد، مخصوصا خانم‌ها پرداخته گفت: «هر فرد باید حقوق خویش را از نگاه اسلامی و انسانی درک کند و در صورت نقض از آن دفاع نماید.» کمیسیون مستقل حقوق بشر بر مبنای مادۀ 58 قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان که در توافق نامه «بن» تسجیل گردیده بود پایه ریزی شده است.

وظیفۀ کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان حمایت، نظارت و انکشاف حقوق بشر در افغانستان است. به گفتۀ داکتر سمیاسمر ایجاد نهادهای ملی حقوق بشر دولت‌ها بر اساس اصول‌نامۀ پاریس است. اصول‌نامۀ پاریس، اصول‌نامۀ است که در سال 1993 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است. از این رو کمیسیون‌های ملی تحت شرایط خاصی ایجاد شده و هرکاری نمی‌تواند انجام دهند و باید بر اساس اصول و ارزش‌های خاصی که قانون اساسی کشور و اصول نامۀ پاریش مشعر به آن است عمل کند.

تمام کارها و برنامه‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر بر محور آیۀ قران کریم «ولقد کرمنا بنی آدم... » پایه‌ریزی شده است که تأکید آن بر کرامت انسانی است و انسان اعم از زن و مرد از هر قوم و زبان مورد تأیید آن است. از این جهت مثلا دسترسی به خدمات صحی حق تمامی انسان‌ها است و هیچ استثنایی در آن وجود ندارد و شامل تمام انسان‌ها می‌شود. داکتر سمر در بخش دیگر از سخنان خود گفت: «ارزش‌های انسانی حول محور کرامت انسانی می‌چرخد. زندگی بدون ترس و تبعیض از طریق تعهد و التزام به ارزش‌های حقوق بشری امکان پذیر است. ما بعنوان کسانی که مسلمان هستیم اعتقاد داریم که کسی یا هیچ جنس و قومی برتری ندارد. هدف اولی و اصلی کرامت انسانی است که موافق و مطابق با باورهای دینی ما است».

داکتر سیما سمر در مورد ایجاد تغییر در شکل زندگی مادی و حیات معنوی انسان‌ها باور دارد که تغییر به دست مردم اتفاق می‌افتد. تا زمانیکه مردم برای ایجاد تغییر دست به کار نشوند، هیچ تغییر دهندۀ بیرونی از کشور دیگری قادر به انجام آن نخواهد بود. او در این مورد می‌گوید: «جنگ‌های که در افغانستان اتفاق افتاده ارزش‌های اخلاقی، اسلامی و انسانی را بسیار لطمه زده است و یاید در قبال آن آرام نباشیم. تا زمانیکه خود ما سبب تغییر نباشیم کسانی دیگری توانایی آوردن تغییر را ندارند. ما خواستیم بیشتر همکاران زن را از وزارت احیا و انکشاف دهات شامل برنامه حقوق بشر و تساوی جنسیتی و ممنوعیت خشونت علیه زنان سازیم. آموزش حقوق بشر رفتار ما را تغییر میدهد. میزان خشونت را پایین می‌آورد. از این رو هنگامیکه فرصت فراهم است، مطالعه کنید و توانایی‌های خود را بالا ببرید. زیرا موجودیت خود ما حق است و در کشورهای در حال منازعه اقشار آسیب‌پذیر زنان اند».

هم چنان داکتر سمر در بخش دیگری از سخنان خود به مسئلۀ آزار جنسی پرداخته و گفت، آزار جنسی جزء جرایم جنگی است. در همین قرن ما شاهد این مسئله در بسیاری کشورها مخصوصا کشورهای در حال جنگ هستیم که چگونه زنان به اجبار بردۀ جنسی شده است و حقوق شان پایمال گردیه است که نمونه‌های آن در جنگ سوریه و در فعالیت‌های گروه بوکوحرام دیده می‌شود.

زندگی بدون تبعیض، کرامت انسانی

داکتر سیماسمر در ارتباط به زندگی بدون تبعیض و احترام به کرامت انسانی توجه زنان و اشتراک کنندگان در برنامه را به چند نکتۀ اساسی معطوف کرد:

  1. ظرفیت تان را بالا ببرید. مسئلۀ با اهمیت برای زنانی که در ادارات دولتی شاغل اند ارتقای ظرفیت است. داکتر سمر در این مورد گفت، این کافی نیست که در فلان ریاست هستیم. هر زمانیکه با زیور علم آراسته شدید آن را هیچ کسی از شما گرفته نمی‌تواند. اگر علم داشتید مغز و فکر تان را کسی از شما نمی‌تواند جدا کند و شما در هر شرایطی می‌توانید کار کنید و از حقوق خود دفاع کنید و صاحب زندگی باکرامت باشید.
  2. اعتماد به نفس داشته باشید. اعتماد سبب می‌شود تا کارهای مان را اصولی انجام دهیم و توانایی اداره و مدیریت پست‌های کلان را داشته باشیم و در هر ادارۀ بدون ترس و تردید کار کنیم.
  3. رعایت قوانین باید جزء اصول رفتاری ما باشد. شرایطی پیش آمده که حد اقل زمینه‌ها برای خانم‌ها فراهم شده که در جایی کار کنیم. اگر ما قوانین را رعایت نکنیم و ظرفیت و توانایی علمی و عملی مان را ارتقا ندهیم مسلم است که برادران ما فرصت را از دست ما می‌گیرند. تابع دسپلین باید باشیم. جایگاه زن افغانستان را در ادارات، نهاد سیاست و... باید با رعایت قوانین تثبیت کنیم.
  4. تخطی‌های حقوق بشری را گزارش بدهیم. در این مورد نباید خاموش باشیم. مثلا یک کسی انرژی می‌خورد و قوطی آن را روی سرک می‌اندازد. آن شخص را متوقف کنیم و بگوییم تو بعنوان یک شهروند مسئول نباید این کارها را بکنی.
  5. در مقابل آزار و اذیت جنسی خاموش نباشیم. آزار و اذیت جنسی خلاف کرامت انسانی است. اختیار کردن خاموشی در این مسئله همیشه زنان را قربانی نگهمیدارد و توانایی کار را از آنان می‌گیرد. از این رو اگر می‌خواهیم سهم مان را در عرصه‌های سیاست، فرهنگ، اقتصاد و مدیریت ایفا کنیم، ناگزیریم در قبال آزار جنسی خاموش نباشیم و آن را گزارش کنیم.
  6. در بین خود متحد باشیم و حسادت‌های کوچک را نادیده بگیریم. مسئله بسیار ساده است. اگر متوجه می‌شویم که کسی دختری را در خیابان آزار می‌دهد او را تنها نگذاریم و از او حمایت کنیم. این یک نمونۀ کوچک است. می‌توانیم نمونه‌هایی بسیاری را از عرصه‌های مختلف طرح کنیم. ما اگر بتوانیم زنان را حمایت کنیم می‌توانیم جایگاه مان را در سیاست و فرهنگ و اقتصاد تثبیت کنیم و فرزندان و زندگی مان را از خشونت و تبعیض مصون سازیم و زندگی با کرامت را برای تمامی مردم به ارمغان آوریم.
  7. کمیسیون خانه شما است و هر نوع موادی آموزشی را که نیاز داشته باشید ما در اختیار شما قرار خواهیم داد.
  8. هیچ کاری در دنیا ناممکن نیست در صورتیکه اراده قوی و پشت کار محکم داشته باشیم. ما نباید منتظر باشیم که مثلا ناتو بیایید از وطن ما دفاع کند. ما کسانی هستیم که نیروهای دفاعی این وطن را پرورش می‌دهیم و ما کسانی هستیم که می‌توانیم از وطن حراست و دفاع کنیم.

بازنشر این مطلب