گزارش‌های روزانه بازدید:481 تاریخ نشر:2017-06-19

ما کودکان خواهان منع واردات تفنگ، تفنگچه‌های پلاستیکی و پتاقی هستیم

مخدوم برهان

کودکان ولایت کندز طی یک همایشی از تجاران ملی و دکانداران خواستند که از ورود انواع سلاح‌های پلاستیکی و پتاقی که منجر به افزایش خشونت‌ها، قتل و زخمی شدن کودکان در روزهای عید و دیگر روزها می‌گردد، جلوگیری بعمل بیاورند.

این همایش که از طرف بخش حمایت از حقوق کودکان دفتر ساحوی کندز، اعضای جامعه مدنی و کودکان کودکستان ضمیر به راه انداخته شده بود از دولت خواستند که دیگر مانع واردات این نوع سلاح‌های پلاستیکی گردند و نگذارند که دیگر کودکان این نو نهالان آینده کشور قربانی این همه سلاح‌های پلاستیکی شوند.

قوماندان امنیه ولایت کندز، ضمن سپاس از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، جامعه مدنی و کودکان ولایت کندز در برگزاری این همایش بزرگ از نیروهای امنیتی خواست تا نگذارند دیگر کودکان این سرزمین قربانی این همه خشونت‌ها و فروش انواع سلاح‌های پلاستیکی و انفجاری و انفلاقی گردند و با استعمال این همه سلاح‌ها در روزهای عید روانه شفاخانه‌ها و کلینیک‌ها شوند. قوماندان امنیه خرید و فروش و استعمال این نوع سلاح‌ها را ضربه محکم به اقتصاد کشور دانسته و از اولیای کودکان خواستکه به کودکان شان تاکید نماییند که از خرید و فروش و استعمال آنها که منجر به زخمی، از بین رفتن و نابینا شدن‌شان می‌گردد، بپرهیزند و پول‌های عیدی شان را در جاه‌های درست به مصرف برسانند.

ذبیح‌الله مجیدی یکتن از فعالان جامعه مدنی در این همایش، گفت: استفاده از تفنگچه‌های پلاستیکی می‌تواند تاثیرات منفی را بر کودکان داشته باشه و از طرف دیگر استعمال این نوع سلاح‌ها بعضا سبب از بین رفتن و زخمی شدن کودکان می‌گردد که ما در سال‌های گذشته شاید این همه بدبختی‌ها و نابینا شدن تعدادی از کودکان در ولایت خویش و ولایت‌های همجوار بودیم.

گیتی یکتن از شاگردان کودکستان ضمیر ضمن سپاس از برگزار کنندگان این همایش از دولت و نیروهای امنیتی خواست که این همه سلاح‌ها و پتاقی‌ها را از دکان‌ها جمع‌آوری و در محل خاص تخریب و دفن نمایند و در صورت تخطی و فروش آن فروشندگان آنها را به ادارات عدلی و قضایی معرفی نمایند و در ضمن از تجاران کشور خواست که دیگر عوض وارد نمودن سلاح‌های پلاستیکی بازیچه‌هایی را وارد نمایند که باعث روشن شدن ذهنیت‌ها و رشد و نموی کودکان گردد.

محمد رفیع شاگرد دیگر این کودکستان که ازسال‌های گذشته تجارب تلخی را در ذهن دارد از دولت می‌خواهد که پارک‌های تفریحی را در ولایت‌ها ایجاد نماید تا کودکان در روزهای رخصتی و بخصوص روزهای عید بتوانند در پارک‌ها به تفریج بروند و به مصروفیت‌های سالم روی بیاورند.

قابل یاد آوریست که همه ساله در روزهای عید در ولایت کندز و ولایت‌های همجوار آن با استفاده از تفنگ‌های پلاستیکی و پتاقی تعدادی از کودکان زخمی می‌شوند و یا هم بینایی شان را از دست می‌دهند و دولت قبل از شروع این روزها تدابیر را در منع فروش آنها اتخاذ نمی‌کنند و یا هم مورد توجه آنها قرار نمی‌گیرد.


بازنشر این مطلب