گزارش‌های روزانه بازدید:903 تاریخ نشر:2017-07-08

گزارش تدویر جلسه آموزشی نیم روزه تحت عنوان «با آ موختن احکام قوانین ملی به خشونت علیه زنان خاتمه بدهیم»

بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان

دفتر ولایتی هلمند

بخش حمایت و توسعه حقوق زنان دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قانون منع خشونت علیه زنان را با تدویر جلسه آگاهی‌دهی به تاریخ ۳۰ جوزا ۱۳۹۶ مورد بحث قرار داد. در این جلسه ۳۵ تن از محبوسن، متهمین و پولیس اناثیه به شمول مسئول محبس اناثیه اشتراک داشتند این جلسه در یکی از اطاق‌های محبس اناثیه ولایت هلمند دایر گردید، جلسه متذکره با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط یکی از متهمین آغاز سپس مسئول محبس اناثیه خطاب به مشترکین جلسه تاکید داشت که موضوعات جلسه را به دقت گوش داده و به آن عمل نمایند و از کمیسیون مخصوصا بخش زنان اظهار سپاس و قدردانی نموده گفت که ما از فعالیت‌های کمیسیون بسیار ممنون هستیم که همیشه برای نظارت آمده مشکلات محبوسین و متهمین را به گوش مسئولین می‌رساند و مشکلات ما را حل می‌نمایند.

متعاقبا فاطمه عابدی مسئول بخش حمایت وتوسعه حقوق زنان دفتر ولایتی هلمند هدف از تدویر جلسه را آموزش و آگاهی از احکام قوانین ملی مخصوصا قانون منع خشونت علیه زنان بسیار ضرور دانسته گفت که باید هر تبعه وطن عزیز ما از قوانین آگاهی داشته باشند و افزود که بی خبری از احکام قانون عذر پنداشته نمی‌شود.

در این جلسه مطابق اجندا از قبل تهیه شده پیرامون معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، قانون منع خشونت علیه زنان، اصول محاکمات عادلانه، مبارزه علیه قاچاق و اختطاف زنان و اطفال و ناهنجاری‌های فرار از منزل، اشکال مختلف ازدواج‌های اجباری و زودهنگام و پیامدهای منفی و زیانبار آن مفصلآ صحبت گردید، که مورد توجه شاملین جلسه قرار گرفت و به سوالات مطرح شده پاسخ‌های قناعت بخش ارایه گردید. باید گفت بعد از تطبیق جلسه تمامی اشتراک کنندگان به موضوعات مطرح شده آگاهی حاصل نموده و تعهد نمودند که موضوعات را تا حد توان به دیگران نیز خواهند رسانید.

محبوسین و متهمین گفتند که اگر ما از قوانین و اصول محاکمات عادلانه که یکی از آن حق سکوت است باخبر می‌بودیم هرگز این کارهای غیرقانونی را مرتکب نمی‌شدیم و موضوعات مطرح شده را فراموش نکرده و بخیر که آزاد شدیم برای دوستان و همسایه‌های خود هم می‌رسانیم و بخیر که آزاد شدیم حتما درس می‌خوانیم که از همه مسایل زندگی آگاه شویم.

یکی از محبوسین گفت که برای دخترک ۱۴ ساله ام خواستگارها می‌آید پدرش می‌خواهد که او را در بدل ده لگ کلدار پاکستانی به شوهر بدهد بسیار خوب شد که من از پیامد زیانبار ازدواج‌های خورد سن باخبر شدم و من برای شوهرم اجازه نمی‌دهم که دخترم را به شوهر بدهد من با این ازدواج مخالفت می‌کنم.

جلسه با اميد تامین امنیت و صلح با توزيع افطاریه به پايان رسيد.


بازنشر این مطلب