گزارش‌های روزانه بازدید:355 تاریخ نشر:2017-08-07

نظارت از مرکز تداوی 40 بستر ولایت تخار

مخدوم برهان

وابستگی به مواد (مواد مخدر و مشروبات الکلی)، یا عادت‌های ناهنجار، یک اختلال روان پزشکی و روان‌شناسی بوده که از یک سو، معنای لغت خوشبختی را در زندگی فرد و خانواده او از بین می‌برد و از سوی دیگر آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی بیشماری را به همراه دارد که بطور مستقیم و غیرمستقیم، کوتاه مدت و بلند مدت، کیفیت زندگی ساکنین کشور و یا جامعه آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.  

این وابستگی از طرف باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد می‌گردد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد مواد و وابستگی مداوم به آن می‌شود. در این حالت فرد هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی به مواد مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد.

تعدادی ازشهروندان ولایت تخار که گفته می‌شود در آن از 15 الی 20 هزار معتاد در مرکز و ولسوالی‌های آن وجود دارد از وابسته شدن به مواد مخدر دور نماینده و با این وابستکی به مواد مخدر شیرازه خانواده‌ها را بر هم زده وبا استعمال چرس، تریاک، کوکائین و دیگر مواد نشه‌آور از یکطرف زندگی خود را تباه نموده اند واز طرف دیگر ضربه محکمی بر پیکر اقتصاد خویش وارد آورده اند.

داکتر سید محمد جلال ناظم ولایتی شفاخانه 40 بستر تداوی معتادین ولایت تخار، می‌گوید: عوامل گوناگونی در آغشته شدن معتادین به مواد مخدر در افغانستان نقش داشته است. اگرچه شخص معتاد خود مجرم نیست و جای معتاد در زندان هم نمی‌باشد، اما اعتیاد با جرم و جنایت و دیگر فسادهای اجتماعی رابطه مستقیم دارد، بناءً مسئولیت دولت و نهادهای مسئول است که تصامیم جدی را برای از بین بردن کشت تریاک و قاچاق و تولید مواد مخدر اتخاذ کنند، ورنه به تعداد معتادین در کشور روز به روز افزوده خواهد شد و دامنه جرم و جنایت هم وسیع‌تر خواهد گردید. همچنان مسئول شفاخانه 40 بستر تداوی معتادین ولایت تخار می‌گوید: دولت مسئولیت دارد که آن عده افرادی که آغشته به مواد مخدر شده اند را به درمانگاهها انتقال دهند و آن‌ها را تحت مداوا قرار دهند. برای اینکه دیگر شهروندان ما به مواد مخدر آلوده نشوند، نظارت جدی برتمام معتادین لازم است و نباید فرصت فراهم شود که افراد سالم با آنها در تماس شوند و در پهلوی نظارت‌ها باید برای معتادین صحت یاب شده زمینه کار و اشتغال‌یابی میسر گردد، تا آنها با کاریابی و مصروفیت‌های سالم با مواد مخدر وداع بگویند وخود و خانواده خویش را از شر این مواد کشنده نجات بدهند.

داکتر جلال تعداد بسترها را نسبت به افزایش روز افزون معتادین در ولایت تخار ناچیز دانسته و از دولت می‌خواهد که باید با تناسب معتادین چندین شفاخانه در ولسوالی شانزده‌گانه ولایت تخاربا داکتران و پرسونل مجرب ایجاد شود تا از افزایش معتادین جلوگیری بعمل آید.

در شفاخانه 40 بستر تداوی معتادین ولایت تخار در هر 45 روز 40 تن از معتادین تحت تداوی قرار می‌گیرند و با سپری نمودن 45 روز مریضان معتاد با فامیل‌های شان  یکجا می‌شوند. ادویه کافی، موجودیت میدان‌های ورزشی و آلات موسیقی، اعاشه و اباته درست و صحی، نظافت  و حفظ‌الصحه درست، مواردی هستند که در این شفاخانه وجود داشته و تمامی مریضان معتاد از رویه و فعالیت‌های رئیس و پرسونل خدماتی این مرکز راضی هستند.

دین محمد یکتن از مریضان معتاد از افزایش معتادین در ولایت تخار اظهار نگرانی نموده و از دولت خواست تا جدا از خرید و فروش مواد مخدر جلوگیری نمایند و نگذارد دامنه افزایش معتادین بیشتر و بیشتر گردد. وی که آواز خوان و دمبوره  نواز می‌باشد از جوانان خواست تا افراد نیک را بهصفت دوست انتخاب نمایند و از نزدیکی با افراد بد، زشت، بد خصلت، معتاد که حیثیت دیک سیاه را دارند، دوری بجویند.

این مرکز از شروع سال 1396، 250 تن افراد معتاد را تداوی نموده و250 تن دیگر را در خانه‌هایشان تحت تداوی خانگی قرار داده است.

نبود تعمیر دولتی، کمبود بسترهای زنانه، کارمند زنانه، نداشتن وسایط، راه تسهیلاتی و اسان وعدم همکاری ریاست معارف در مورد ایجاد کورس سواد آموزی و نبود کار برای افراد صحت‌یاب شده مشکلات هستند که دامنگیر این مرکز بوده  و مسئولین این مرکز از وزارت محترم صحت عامه می‌خواهند که در زمینه بر طرف نمودن مشکلات شان اقدام جدی نمایند.

همچنان از مرکز روانی اجتماعی و بخش روانی صحت عامه دیدن صورت گرفت و روی مشکلات و چالش‌های فرا راه ا.د.م و راه‌های تداوی معتادین و مشکلات موجوده بحث‌های صورت گرفت.

احمد احدی مشاور مرکز روانی اجتماعی در ولایت تخار معاینه و تداوی تعداد مریضان روانی را روزانه 25 الی 30 تن دانسته و بیشترین مریضان این مرکز را خانم‌ها تشکیل می‌دهد. نظر به گفته احدی 70 فیصد مریضان ناشی از خشونت‌های خانوادگی به این مرکز مراجعه می‌نمایند. این مرکز که در سال 1395 ایجاد گردیده، دارای دوبخش بوده و بخش نخست آن را مشوره دادن و بخش دوم را تداوی تشکیل میدهد و دارای 9 تن پرسونل خدماتی می‌باشد.

داکتر سید محمد جلال رییس شفاخانه 40 بستر تداوی ولایت تخار

یکتن از مریضان معتاد و در عین حال خواننده ونوازنده


بازنشر این مطلب