گزارش‌های روزانه بازدید:717 تاریخ نشر:2017-08-20

گزارش مأموریت نظارتی به ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اساس برنامه عمل سال مالی 1396 و پلان کاری ربع سوم سال خویش، سفر نظارتی را به ولسوالی‌های لعل و سرجنگل و دولتیار ولایت غور انجام دادند. این سفر که برای مدت شش روز و از تاریخ 8/5/1396 الی 13/5/396 ادامه یافت، بخش‌های برنامه‌ای فعالیت‌های شان در هماهنگی کامل با همدیگر اجرا و تطبیق نمودند.

ولایت غور از جمله ولایات عقب مانده و ناامن در مرکز کشور و در همسایگی با هشت ولایت بامیان و دایکندی، (امن) هرات، سرپل و فراه (نسبتا امن) و هلمند، بادغیس، ارزگان و فاریاب (ناامن) موقعیت دارد. این ولایت دارای ده واحد اداری بشمول مرکز ولایت بوده که به استثنای ولسوالی لعل‌وسرجنگل و قسمتی از مرکز ولایت و ولسوالی دولتیار، سایر ولسوالی‌ها در وضعیت نامناسب امنیتی به سر می‌برند که در آن مراکز ولسوالی‌ها در کنترول حکومت محلی بوده و اطراف و مناطق دور دست ولسوالی تحت حاکمیت طالبان قرار دارند.

ملاقات با ولسوال لعل و سرجنگل: نخست با محترم فرید افغانیار ولسوال لعل و سرجنگل ولایت غور ملاقات صورت گرفت که در آن ضمن معرفی همکاران دفتر ولایتی غور کمیسیون، اهداف سفر به آن ولسوالی بیان گردید. آقای افغانیار ضمن خوش آمدگویی به همکاران، از فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کشور ابراز خوشبینی نموده و در مورد تطبیق برنامه‌های سفر همکاران دفتر ولایتی غور ابراز همکاری نمود.

وضعیت عمومی در ولسوالی لعل و سرجنگل: ولسوالی لعل و سرجنگل که از جمله ولسوالی‌های امن ولایت غور محسوب می‌گردد در شرق مرکز ولایت (شهر فیروزکوه) و در سرحد مشترک با ولایات دایکندی، بامیان و سرپل موقعیت دارد. ولسوالی لعل و سرجنگل از ولسوالی‌های کوهستانی، صعب‌العبور و فقیر نشین ولایت غور بوده که باشندگان آن اکثراً زارع و مالدار می‌باشد. این ولسوالی دارای 700 قریه بوده و 282 شورای انکشافی دارد و مساحت کُل ولسوالی 5115 کیلومتر مربع است. ساکنان و باشندگان در ولسوالی لعل‌وسرجنگل اعم از مردان، زنان و اطفال در عرصه دسترسی شان به حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با مشکلات مواجه بوده چنانچه کوهستانی، صعب‌العبور بودن راه‌های مواصلاتی، سردی هوا، و فقر اقتصادی بیشتر دامنگیر این جامعه شده است.

در عرصه امنیت؛ با وجودیکه ولسوالی لعل‌وسرجنگل امن‌ترین ولسوالی در سطح ولایت غور می‌باشد، با آن هم این ولسوالی از دو جانب شمال و شمال غرب بیشتر احساس خطر نموده که در شمال ولسوالی کوهستانات ولایت فاریاب و در شمال غرب ولسوالی دولتیار ولایت غور موقعیت دارد. در ولسوالی‌های ذکر شده گروه مسلح طالبان و سایر گروه‌های مسلح غیرمسئول موجود بوده که هر از گاهی باعث تشدید تهدیدات امنیتی و بروز خطر احتمالی برای ولسوالی لعل‌وسرجنگل می‌نماید. بر اساس معلومات بدست آمده از مسئولین ولسوالی بیشتر از 40 قریه که در نوار مرزی ولسوالی کوهستانات فاریاب و منطقه مرغاب ولسوالی دولتیار ولایت غور موقعیت دارند احساس خطر می‌کنند. با وجودیکه ولسوالی لعل‌وسرجنگل از نظر مساحت بسیار وسیع می‌باشد، با آنهم نیروهای امنیتی در آن ولسوالی توانسته اند امنیت آن را تأمین نمایند. چندی قبل نیز میان گروه مسلح داعش و نیروهای امنیتی ولسوالی لعل‌وسرجنگل در مناطق نوار مرزی آن ولسوالی درگیری صورت گرفت که بعد از چند ساعت درگیری افراد وابسته به داعش مجبور به عقب نشینی شده و از ساحه فرار نمودند. منطقه مرغاب که پایگاه اصلی گروه داعش و طالبان در آن موقعیت دارد جدی‌ترین تهدید امنیتی برای مرکز ولایت غور و مناطق همجوار آن است.

در عرصه اقتصادی؛ تقریباً تمام ساکنان و باشندگان ولسوالی لعل و سرجنگل بیشتر به زراعت و مالداری مشغول می‌باشند و از همین دو منبع (زراعت و مالداری) مصارف خانواده‌های شان را  تهیه نموده و امرار معیشت می‌نمایند. نبود زمینه‌های کار و اشتغال، موجودیت فقر، حاصلات اندک زراعت و کمبود آب زراعتی از مشکلات و چالش‌های می‌باشد که در جریان سفر به آن ولسوالی شناسایی گردید. با توجه به چالش‌های ذکر شده میزان مصارف سالانه مردم بالاتر از درآمد یک ساله آنان بوده از این رو مردم با مشکلات زیادی اقتصادی روبرو می‌باشند. از طرف دیگر کوهستانی و صعب‌العبور بودن راه‌های مواصلاتی بر شدت مشکلات اقتصادی مردم در این ولسوالی افزوده است.

در عرصه معارف؛ تعلیم و تربیت در ولسوالی لعل و سرجنگل بیشتر از هر ولسوالی دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. این ولسوالی دارای (71) باب مکتب بشمول (31) لیسه، (28) متوسطه و (12) ابتدائیه و مختلط بوده که از این جمله (30) باب آن دارای تعمیر، (7) باب دارای تعمیر نیمه کاره و متباقی بدون تعمیر و در خانه‌های کرایی و یا شخصی می‌باشند. از جمله (525) تن معلم در سطح ولسوالی لعل و سرجنگل (190) تن آن از طبقه اناث و (335) تن دیگر شان ذکور می‌باشند که (30) تن شان دارای درجه لیسانس، (320) تن شان از بخش های مختلف دارالمعلمین و متباقی فارغ صنوف دوازدهم هستند. دانش آموزان که مکاتب شان بدون تعمیر اند، یا در فضای باز و زیر آفتاب سوزان و یا هم در زیر خیمه های کهنه و فرسوده به دروس شان ادامه میدهند، برعلاوه فرش مکاتب نیمه کاره نیز از جانب اولیای دانش آموزان تهیه میگردد. کمبود تعمیر برای مکاتب، کمبود مواد درسی و نبود قرطاسیه جات، کمبود اساتید باتجربه و مسلکی، دور بودن مناطق مسکونی از مکاتب، کیفیت پائین مواد درسی، نبود وسایل ترانسپورتی و سطح پائین اقتصاد خانواده ها از مشکلات و چالش های می باشد که در عرصه معارف در ولسوالی لعل و سرجنگل قرار دارد. با این وجود در سطح ولسوالی لعل و سرجنگل (173) کورس سواد آموزی می باشد که (8) کورس آن از جانب ریاست معارف تمویل گردیده، (115) کورس دیگر از جانب دفتر C.R.S تمویل و باقی (50) کورس دیگر نیز از جانب دفتر یونسکو تمویل و تجهیز می شود که حد اوسط شاگردان صنوف کورس سواد آموزشی دفتر یونسکو بین 15 الی 35 نفر می باشند و تا اکنون (1384) تن از طریق کورس های سواد آموزی دفتر یونسکو آموزش دیده اند.

در عرصه صحت؛ ولسوالی لعل و سرجنگل با توجه به کثرت نفوس و وسعت آن دارای (1) شفاخانه و (11) باب کلینیک صحی دیگر می باشد که خدمات صحی را برای تمام باشندگان آن ولسوالی ارایه می کنند. در شفاخانه ولسوالی تمام بخش های آن به استثنای بخش جراحی به علت نبود داکتر جراح فعال می باشد. از جمله "یازده" باب کلینیک صحی در سطح ولسوالی "ده" باب آن عملاً فعال بوده و خدمات صحی را به مردم عرضه می نماید و یک باب دیگر آن جدیداً منظور گردیده اما تا اکنون به فعالیت آغاز ننموده است. موسسه A.C.T.D که قبلاً مسئولیت تمویل ادویه جات مراکز صحی را بر عهده داشت، در حال حاضر موسسهC.H.A  برنده این قرارداد شده است. کار ساخت تعمیر شفاخانه ولسوالی لعل و سرجنگل از چند ماه بدین سو آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد که بودجه آن از جانب وزارت احیأ و انکشاف دهات تمویل و توسط یک شرکت غوری تطبیق میگردد. به گفته مسئولین ولسوالی، با وجودیکه تعمیر متذکره (30) بستر پیشنهاد شده است اما قرار است که بعد از تکمیل گنجایش (24) بستر را داشته باشد. در همین حال نبود داکتر جراح، کمبود امکانات و تجهیزات، کیفیت پائین ادویه جات، کوهستانی و صعب العبور بودن راه های مواصلاتی، دوری ساحات مسکونی از مراکز صحی و کمبود داکتر مسلکی از مشکلات و چالش های می باشد که در جریان سفر به آن ولسوالی در عرصه صحت شناسایی گردیده است.

برگزاری جلسات آگاهی دهی: بخش های حمایت و انکشاف حقوق زنان و اطفال این دفتر نیز بر اساس پلان کاری ربع سوم سال مالی 1396، در جریان سفر (3) جلسه آگاهی دهی را به منظور بالا بردن سطح آگاهی زنان و اطفال از حقوق شان در قریه جات "دهن نوآغه، قره باغی سفلی و سفید دیوار کرمان" بصورت جداگانه برگزار نمودند.  در جلسات بخش زنان این دفتر بیش از (65) زن در مورد معرفی کمیسیون، معرفی حقوق هژده گانه و نیز عوامل و پیامد های خشونت علیه زنان آگاهی یافتند و در جلسه بخش اطفال نیز برای (33) طفل پسر و دختر و مادران شان، از حقوق اطفال در اسلام، قوانین ملی و بین المللی و نیز مسئولیت والدین در قبال اطفال آگاهی دریافت نمودند.

نظارت از محلات سلب آزادی ولسوالی های دولتیار و لعل و سرجنگل: بخش های نظارت و بررسی و آمبودزمن دفتر ولایتی غور بر اساس برنامه عمل و پلان های کاری ربعوار خویش، ماهوار بطور منظم از محلات سلب آزادی نظارت می نماید. در جریان سفر (3) بار از محلات سلب آزادی ولسوالی های لعل و سرجنگل و دولتیار ولایت غور نظارت صورت گرفت. در جریان دو بار نظارت از توقیف خانه ولسوالی لعل و سرجنگل یک تن به اتهام قتل در ماه رمضان سال جاری گرفتار و به دستور سارنوالی تحت توقیف قرار داشت. در جریان یک بار نظارت از توقیف خانه ولسوالی دولتیار یک تن که مصاب به امراض روانی نیز بود، به اتهام لت و کوب تحت نظارت قرار داشت. نبود فرش، کمپل، دوشک، چپرکت و عدم پرداخت اعاشه مظنونین و توقیفی ها در توقیف خانه ولسوالی دولتیار و نیز کمبود مکان برای نگهداری سلب آزادی شدگان، کمبود دوشک و نبود چپرکت و عدم موجودیت روشنایی هنگام شب در توقیف خانه ولسوالی لعل و سرجنگل از مشکلات و چالش های می باشد که در جریان نظارت از محلات سلب آزادی این دو ولسوالی شناسایی گردید.

نظارت از شفاخانه ولسوالی لعل و سرجنگل: ولسوالی لعل و سرجنگل دارای (1) شفاخانه در مرکز ولسوالی می باشد که از جمله (24) بستر آن صرفاً (10) بستر آن فعال بوده که خدمات صحی را برای باشندگان آن ولسوالی عرضه می نماید. تعمیر شفاخانه از مدت چند ماه بدین سو تحت کار قرار داشته و فعلاً در حویلی کرایی به سر می برد. نبود داکتر جراح، کمبود ادویه جات، نبود تعمیر معیاری و بی سرنوشتی پرسونل شفاخانه به علت تمدید نشدن قرارداد آنان از جانب موسسه تمویل کننده از مشکلات و چالش های می باشد که در جریان نظارت از شفاخانه حاصل گردید. موسسه A.C.T.D که قبل از این مسئولیت تمویل و تجهیز مراکز صحی ولسوالی های ولایت غور را بر عهده داشت، در حال حاضر موسسه C.H.A جایگزین آن گردیده هر چند عملاً به فعالیت آغاز ننموده است. تبدیل موسسه تمویل کننده از علت اصلی بی سرنوشتی داکتران و سایر پرسونل شفاخانه محسوب میگردد که هیچ کدام در این زمینه ابراز نظر ننموده اند.

تکمیل فورم نطارت ساحوی: نظارت ساحوی حقوق بشر و اطفال در مرکز ولسوالی و قریه جات قره باغی سفلی، سفید دیوار و قلعه محمد قدم با تکمیل (20) فورم نظارت ساحوی حقوق بشر در مصاحبه های انفرادی با 6 زن و 14 مرد و (60) فورم نظارت ساحوی اطفال در مصاحبه های جداگانه با 10 طفل دحتر و 50 طفل پسر انجام گردید. فقر و بیکاری، کمبود آب آشامیدنی و زراعتی، کوهستانی و صعب العبور بودن راه های مواصلاتی و کمبود امکانات در بخش های صحت و معارف از مشکلات و چالش های می باشد که در جریان مصاحبه شناسایی گردید. و نیز کمبود آب آشامیدنی صحی و نبود مکتب در قریه قلعه محمد قدم از چالش های است که در جریان مصاحبه با اطفال دریافت گردید. اطفال در قریه قلعه محمد قدم به علت نبود مکتب در این قریه مجبور اند دو ساعت راه را برای رسیدن به مکتب طی نمایند.

میزان ثبت و رسیدگی به قضایا در نهاد های امنیتی، عدلی و قضایی ولسوالی لعل و سرجنگل: آمار و ارقام ذیل از اول سال جاری 1396 الی سفر تیم نظارت ساحوی دفتر ولایتی غور کمیسیون به ولسوالی لعل و سرجنگل قرار ذیل به ثبت رسیده است:

 1. در آمریت جنایی قوماندانی امنیه ولسوالی لعل و سرجنگل؛ از اول سال جاری 1396 الی سفر این تیم به آن ولسوالی، به تعداد (10) قضیه جنایی به ثبت رسیده که تمامی قضایا محول سارنوالی گردیده است. قضایای فوق شامل (1) مورد قتل، (1) مورد سرقت، (1) مورد تجاوز جنسی، (1) مورد فحش و دشنام، (1) مورد مجروحیت و (5) مورد لت و کوبی می باشد که قضایای قتل و لت و کوبی ناشی از دعوی جزایی بوده که بعد از ایجاد خشونت و درگیری طرفین منجر به قتل و لت و کوبی شده است.
 2. در سارنوالی ابتدائیه ولسوالی لعل و سرجنگل؛ از اوایل سال جاری (9) قضیه به ثبت رسیده است که (7) قضیه محول محکمه شده و (2) قضیه دیگر موکول بوده و رسیدگی ها جریان دارد.
 3. در محکمه ابتدائیه ولسوالی لعل و سرجنگل؛ از اوایل سال جاری 1396 به تعداد (9) قضیه جزایی و (52) قضیه حقوقی به ثبت رسیده که از این جمله به (38) قضیه حقوقی و تمام قضایای جزایی ثبت شده رسیدگی صورت گرفته است، متباقی قضایای حقوقی تحت کار قرار دارند.
 4. در مدیریت حقوق ولسوالی لعل و سرجنگل؛ نیز از اول سال 1396 به تعداد (150) قضیه حقوقی و فامیلی به ثبت است که (55) قضیه آن محول محکمه ابتدائیه آن ولسوالی شده که از این جمله به (25) قضیه آن توسط محکمه رسیدگی صورت گرفته است.

مشکلات و چالش ها:

 1. کمبود داکتر جراح، کمبود امکانات و تهجیزات طبی، کمبود ادویه و کیفیت پائین آن (به گفته مردم) و دوری ساحات مسکونی از مراکز صحی در عرصه صحت در ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 2. کمبود معلمین مسلکی و مواد آموزشی، کیفیت پائین تدریس، نبود تعمیر برای مکاتب و تدریس در فضای باز و زیر آفتاب سوزان در عرصه معارف در ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 3. کمبود کارمند، امکانات و تجهیزات در ادارات امنیتی، عدلی و قضایی ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 4. دسترسی محدود باشندگان ولسوالی به آب آشامیدنی صحی در قریه جات اطراف ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 5. موجودیت تهدیدات امنیتی از جانب شمال (ولسوالی کوهستان – فاریاب) و شمال غرب (ولسوالی دولتیار – غور) برای ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 6. کمبود امکانات از قبیل فرش، کمپل، دوشک و نبود برق در هنگام شب در توقیف خانه ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 7. عدم رعایت حفظ الصحه محیطی و نبود فرش، دوشک و کمپل در توقیف خانه ولسوالی دولتیار؛
 8. نبود وکلایی مدافع/ وکلایی دعوی در قضایای جزایی و حقوقی در ولسوالی لعل و سرجنگل؛
 9. افزایش فقر و بیکاری در اثر کاهش آب زراعتی، کمبود حاصلات سالانه مردم از زمین های زراعتی، کوهستانی و صعب العبور بودن راه های مواصلاتی در ولسوالی لعل و سرجنگل.

بازنشر این مطلب