گزارش‌های روزانه بازدید:534 تاریخ نشر:2017-09-13

گرامیداشت از پانزدهمین سالگرد تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در مزار شریف

تقی واحدی

از پانزدهمین سالگرد تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با برگزاری محفل سخنرانی و اجرای موسیقی و نمایشگاه کتاب، عکس و نقاشی در مزار شریف گرامیداشت به عمل آمد.

در این محفل که به روز بیستم سنبله در تالار کینگ شهر مزار شریف دایر شد، نزدیک به صد تن از فعالان مدنی، مسئولان نهادهای دولتی، فرهنگیان، استادان دانشگاه و خبرنگاران اشتراک کرده بودند.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر طی سخنانی دستاوردهای پانزده ساله این دفتر را در عرصه رهبری، آموزش، نظارت و دادخواهی بیان داشت و افزود علی الرغم این دستاوردها و بهبودی هایی که در عرصه های گوناگون حقوق بشری همچون آزادی ها، آموزش، خدمات صحی و کاهش شکنجه به عمل آمده، در برخی زمینه ها وضعیت در سال های اخیر رو به خرابی بوده است. او با اشاره به تاثیرات ناگوار ناامنی بر ارائه خدمات عامه گفت، ما اکنون نمی توانیم ناظران خود را در ولسوالی ها زیادی از چهار ولایت زیر پوشش این دفتر به دلیل ناامنی بفرستیم.

در این محفل محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ تلاش های دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در راستای کاهش آلام مردم و بهبود وضعیت حقوق بشر را قابل قدر دانست و تاکید کرد اگر بخواهیم شاهد بهبود هرچه بیشتر وضعیت حقوق بشری جامعه خود باشیم، باید همواره صدای دادخواهانه ما بلند باشد و در برابر فساد مبارزه کنیم.

در محفل مذکور عبدالواحد فیضی استاد همکار کمیسیون مستقل حقوق بشر در دانشگاه ابن سینا، با طرح این پرسش که چرا حقوق بشر در افغانستان آنچنان که باید ریشه نگرفته افزود، برخی ها مقوله حقوق بشر را دستاورد تمدن غرب می دانند و چنین نتیجه می گیرند که حقوق بشر ربطی به ما مسلمانان ندارد و با این تصور نسبت به آن بدگمان می شوند و لذا در برابر آن موضع می گیرند. او اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های مبتنی بر آن را دستاورد مهم بشریت خواند و افزود ما باید برای بهبود وضعیت خویش این میثاق ها را پاس بداریم.

سخنران دیگر محفل مولوی امرالدین سرپرست ریاست حج و اوقاف ولایت بلخ بود که در بخشی از سخنان خود گفت، حقوق بشر همان حقوق اسلام است و خداوند در قران به صراحت فرموده که ما کرامت را به بنی آدم اعطا کردیم و نه به کدام پیرو دین خاص یا مسلمانان. او با اشاره به کشتار اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست در این رابطه موضع گیری روشنی داشته باشد.

محمد رسول سرداش مسئول رادیو ارمغان و فرزانه رحیمی نماینده اتحادیه نهادهای مدنی ولایت بلخ، هرکدام بر اهمیت همکاری رسانه ها و نهادهای مدنی با کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید کردند و گذشته این همکاری را بسیار ثمربخش خواندند.

بخش دوم برنامه اجرای موسیقی توسط هنرمند جوان، مصطفی هنرجو و دیدار اشتراک کنندگان از نمایشگاهی بود که در حاشیه این محفل برگزار شده بود. نمایشگاه شامل کتاب، عکس، نقاشی و خطوط برجسته روی چوب بود که از سوی دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر، دفتر روانی ـ اجتماعی ایبسو، دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه بلخ، رادیو شهروند و رادیو ارمغان بود. این رادیو ها همکاری های منظمی با دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در راستای ترویج ارزش های حقوق بشر دارند. 


بازنشر این مطلب