گزارش‌های روزانه بازدید:480 تاریخ نشر:2017-09-26

برگزاری کنفرانس محکمه تمثیلی دانشجویان حقوق در کمیسیون مستقل حقوق بشر

حسین سیرت

کنفرانس یک روزه آشنایی با روش‌ها و شیوه‌های کاری محکمه بین‌المللی جزایی روز سه‌شنبه چهارم میزان ۱۳۹۶با میزبانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد. در این کنفرانس ۴۳ تن از دانش‌آموزان هشت دانشگاه توسط نهاد اجتماعی روشنا آموزش داده می‌شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همواره تاکید کرده است که نهادهای عدلی و قضایی داخلی توانایی پیگرد و بررسی قضایای جنایت جنگی و نسل کشی را ندارد بنابراین، این قضایا باید توسط محکمه جزایی بین‌المللی بررسی و رسیدگی شوند. عاملان کشتار، جنایات جنگی و نسل کشی در افغانستان مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار نگرفته‌اند و باورها بر این است که دولت افغانستان توانایی پیگرد عاملان نقض حقوق بشر را ندارد بنابراین باید این کار توسط محکمه جزایی بین‌المللی انجام داده شود.

نهاد اجتماعی روشنا با برگزاری محکمه‌های تمثیلی، روش‌های فعالیت محکمه جزایی بین‌المللی، محاکم تجارتی، حقوق بین‌الملل و حقوق داخلی را برای دانش‌آموزان افغان آموزش دهد. این آموزش‌ها مهارت دانش‌آموزان حقوق را برای دادخواهی نوشتاری و شفاهی حقوقی افزایش می‌دهد. از سوی دیگر این آموزش‌ها توانایی علمی و حساسیت‌های اجتماعی را در بین دانش‌آموزان حقوق که در آینده در نهادهای عدلی و قضایی فعالیت خواهند کرد، افزایش می‌دهد.

افغانستان در سال ۲۰۰۳ عضویت محکمه جزایی بین‌المللی را حاصل کرد. دانشجویان حقوق در افغانستان تاکنون فرصت کافی برای فراگیری شیوه‌ها و پروسیجرهای فعالیت محکمه بین‌المللی نداشته‌اند.

سیرت‌احمد حیدری رییس نهاد اجتماعی روشنا گفت: «هدف از برگزاری این کنفرانس بالا بردن سطح دانش دانشجویان حقوق در قسمت محکمه جزایی بین‌المللی است.» این آموزش‌ها چهار ماه ادامه می‌یابد که یک و نیم ماه آن سپری شده است.

این آموزش‌ها به صورت محکمه تمثیلی انجام می‌شوند و در این مدت چهار کنفرانس نیز به منظور بحث و تبادل نظر در رابطه به شیوه‌های فعالیت محکمه جزایی بین‌المللی برگزار می‌شود. دانش‌آموزان در رابطه به مسایل مختلف شیوه کار محکمه جزایی بحث و تبادل نظر کردند و زوایای گنگ این موضوع باز شد.

افغانستان از چهل سال به این‌سو درگیر جنگ و خشونت است. در این مدت حقوق بشری مردم افغانستان به صورت گسترده‌ای نقض شده است. حکومت افغانستان نه تنها تدابیری برای تامین عدالت برای قربانیان در نظر نگرفته بلکه قانونی در پارلمان تصویب شده که براساس آن، افراد و گروه‌هایی که عامل جنگ و خشونت بوده، از مجازات معاف شده‌اند.

باوجودی‌که شماری از نهادها از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر خواهان بررسی قضایای نقض حقوق بشر توسط محکمه جزایی بین‌المللی است ولی تاکنون عملا کاری در این راستا صورت نگرفته است. کمیسیون به این باور است که در جریان جنگ‌ها، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی در افغانستان اتفاق افتاده که باید عاملان آن مورد پیگرد قرار گیرد و این هدف زمانی محقق می‌شود که محکمه جزایی بین‌المللی فعالیتش را در این راستا آغاز کند.


بازنشر این مطلب