گزارش‌های روزانه بازدید:486 تاریخ نشر:2017-09-26

دومین کارگاه روش تحقیق برگزار شد

حسین سیرت

دومین کارگاه آموزش تحقیق روز سه‌شنبه ۴ میزان ۱۳۹۶ در تالار کنفرانس‌های دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد. در این کارگاه علاوه بر اعضای بخش تحقیق در کمیسیون، استادان دانشگاه‌ها نیز اشتراک داشتند و در آموزش‌دهی روش‌های تحقیق به کارمندان بخش تحقیق سهم گرفتند.

این کارگاه سه روز ادامه دارد و تلاش می‌شود که اعضای بخش تحقیق و نظارت در دفاتر ولایتی و ساحوی دانش تحقیق و شیوه‌های مدرن و به‌روز آن را فراگیرند.

محمدموسی محمودی رییس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هنگام افتتاح این کارگاه گفت که کمیسیون در پانزده سال گذشته بیش از ۷۰ تحقیق را در عرصه‌های مختلف حقوق بشر انجام داده و معیاری بودن این تحقیق‌ها سبب شده تا نهادهای بزرگ بین‌المللی به آن‌ها استناد کنند.

آقای محمودی تاکید کرد که تعداد تحقیق‌هایی که در کمیسیون انجام شده مهم نیست بلکه کیفیت این تحقیقات از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. چنانچه اعتبار و اعتماد بر این گزارش‌ها سبب شده است تا از این تحقیقات به عنوان منبع در دانشگاه کلمبیا و کشورهای سویدن و استرالیا استفاده شود.

رییس اجراییه کمیسیون افزود که اعتبار بخشیدن به تحقیقات و سایر فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، به ارتقای ظرفیت کارمندان بستگی دارد و به همین دلیل تلاش می‌شود تا همه‌ساله کارمندان کمیسیون در کارگاه‌ها آموزش ببینند. او تاکید کرد که پیش‌برد مأموریت کمیسیون مستقل حقوق بشر رابطه مستقیم به ارتقای ظرفیت دارد تا این مأموریت‌ها به درستی انجام شوند.

محمودی گفت یکی از اهداف کمیسیون رهبری است به این معنا که کارمندان کمیسیون باید این توانایی را داشته باشند که سایر نهادها را آموزش دهند و نقش رهبری کننده را در عرصه حقوق بشر داشته باشند. آقای محمودی گفت: «ما نباید به بحران مدیریت روبرو شویم. ما همه ساله بیش از ده برنامه ارتقای ظرفیت برگزار می‌کنیم و کارمندان در بیش از ۴۰ کارگاه اشتراک می‌کنند تا با بحران مدیریت روبرو نشوند.»

داکتر امان الله فصیحی مهمان این کارگاه در روز اول بود. او در رابطه به مراحل علمی تحقیق برای اشتراک کنندگان توضیح داد. آقای فصیحی گفت که تحقیق نباید با پیش‌فرض‌ یا پیش‌فرض‌ها آغاز شود. زیرا به گفته او تحقیق باید به صورت بی‌طرفانه انجام شود و در هر تحقیق یک سوال اصلی باید وجود داشته باشد.

در این کارگاه شرکت کنندگان نیز سهم گرفتند و نظرات شان را در رابطه به مفاهیم و شاخصه‌های تحقیق ابراز نمودند. آقای فصیحی در رابطه به تهیه پرسش‌نامه‌های تحقیق معلومات داد و گفت این پرسش‌نامه‌ها در صورتی کارا و موثر است که سوال‌های آن مشخص باشد و معلوماتی که جمع‌آوری می‌شوند، بتواند به تهیه تحقیق نهایی کمک کنند.


بازنشر این مطلب