گزارش‌های روزانه بازدید:487 تاریخ نشر:2017-10-03

شام فرهنگی؛ نکوداشت از کارنامه داکتر سیماسمر در ولایت دایکندی

محمد رضا وکیلی آمر بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال

به منظور گرامیداشت از تلاش‌های انسان دوستانه و خدمات ارزشمند مقام محترم ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شام فرهنگی با حضور والی، رؤسا و مسئولان ادارات دولتی، اعضای شورای ولایتی و ده‌ها تن از اساتید و دانشجویان مراکز آموزشی و تحصیلی در دفتر ولایتی کمیسیون برگزار شد.

این برنامه با سخنان محمد نوری یک تن از اساتید دانشگاه ناصر خسرو و با دکلمه بخش پایانی سرود چهارم از آنتولوژی «چهار سرود برای آیدا» با عنوان «سرود برای سپاس و پرستش» احمد شاملو آغاز گردید:

در نگاهت همه‌ی مهـربـانی‌هاست:

قـاصدی که زنـدگی را خبر می‌دهد.

و در سکـوتـت همه صداها:

فـریـادی که بـودن را تـجربـه می‌کـند.

محتوای این سروده که آغازگر محفل بود؛ همه نشانه‌ای شده بود از جنس زلال انسان دوستی، مهر، امید، زندگی، صفا و آراستگی به پاکی هر آنچه پاک و زلال است.

آقای نوری، داکتر سیما سمر را بانوی مهر و آموزگار احترام به حقوق انسان‌ها تلقی کرده و گفت: "بانوی مهر کسی است که زندگیش حامل مهر، اندیشه، تلاش و فرصت است و شور زندگی، انسان دوستی، عشق و اشتیاق همه در او و وجود او متمرکز بوده و موج می‌زنند".

به باور او، بانو سمر در طول سالیان متمادی با تحمل رنج‌ها، مشقت‌های بی‌شمار و ایستادگی در برابر تمام سنت‌های حاکم و ناپسند، بخاطر حمایت و توسعه ارزش‌های‌انسان دوستانه توانست نخل دوستی و مهربانی بکارد و بذر امیدی بپاشد که برگزاری این محفل نکوداشت قطره‌ای است در وصف یک بحر امید، یک دهر انسان دوستی و یک عالم مهر که هرگز نتوان گفت با چنین کاری بتوان فداکاری این بانوی مهربان را پاس داشت. آقای نوری هم چنین افزود: "داکتر سیماسمر اولین بانویی در افغانستان است که توانست با شایستگی تمام به موفقیت‌های بزرگ و ماندگار در تاریخ کشور برسد. او داکتر سمر را تکرار ناپذیر و مصداق روشن این کلام زیبای فروغ فرخزاد خواند که گفته بود: « کسی که مثل هیچ کسی نیست.»

این استاد دانشگاه هم چنین اضافه کرد که: "داکتر سیماسمر به افتخارات بزرگ بین‌المللی، منطقه و ملی رسیده است چنانکه ما تا اکنون در افغانستان هیچ زنی را مشاهده نکرده ایم که به این میزان از افتخارات دست پیدا کرده باشد. با این وجود؛ اما یکی از بزرگ‌ترین افتخارات که در کارنامه ایشان ثبت خواهد شد "خدمت" است و به همین خاطر می‌توانیم بگوییم که بانوی مهر "اسوۀ خدمت" است و از این جهت بر گردن ما حق بزرگی دارد".

زهرا علی‌زاده یکتن از دانش آموزان لیسه خصوصی دیانت به افتخار حضور داکتر سیماسمر سروده بس زیبا و تأمل بر انگیزی را با صدای گیرا و جذابی به خوانش گرفت که همه بیانگر ایستادگی، مقاومت، ایثار و فداکاری و یک عمر تلاش بخاطر تحقق ارزش‌های انسان‌دوستانه است.

سپس داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن قدردانی از مردم ولایت دایکندی به ایراد سخن پرداخته و از تمام فرهنگیان دانشجویان، دانش آموزان و باشندگان این ولایت خواست تا راه علم، معرفت، آگاهی، خودباوری و مهرورزی را در پیش گیرند تا باشد که زمینه‌های دسترسی بهتر به یک زندگی مبتنی بر ارزش‌های انسانی فراهم گردد.

سخنان صمیمی داکتر سیما سمر هر یک به نوبه خود درسی بود برای هر پاک سرشتی که می‌تواند به انسانیت، صداقت؛ مهر، مهربانی و آزادگی بیاندیشد و در حقیقت سخنان‌شان توانست راه فردا را برای نسلی روشن بسازد که خود ثمره سال‌ها تلاش و زحمات این بانوی مهرآفرین و مکتب‌ساز بوده است.

ایشان در لابلای سخنان ارزشمند خود ضمن اینکه مثل همیشه از مهر و مهربانی سخن گفت اما خاطر نشان ساخت که در مقابل تبعیض، بی‌عدالتی و بی‌باوری نسبت به قانون و ارزش‌های انسانی نباید سکوت اختیار کرد و تسلیم شد.

به گفتۀ داکتر سیما سمر او بسی خرسند است که درخت امید او بعد از سالیان زیادی با آنکه در قعر خشکسالی عاطفه‌ها دست و پا می‌زد اما تاب آورد و تسلیم نشد تا اینکه امروز خوشه خوشه در هرجای از این کشور سبز گردیده و به ثمر نشسته اند. در پایان بر نامه، گروه عکاسان مؤسسه CAWC نگاره زیبایی داکتر سیماسمر را به ایشان تقدیم کردند.


بازنشر این مطلب