گزارش‌های روزانه بازدید:627 تاریخ نشر:2017-10-07

جلسه استماع عامه تحقیق ملی حمایت از قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در بامیان

گزارش دهنده: احمدرجاء طهماسی مسئول مطبوعات دفتر ساحوی بامیان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کار تحقیق ملی حمایت از قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه را در سطح کشور آغاز نمود. این تحقیق به منظور بالا بردن سطح آگاهی عامه نسبت به موضوع جنگ و تروریزم و حمایت از قربانیان و بازماندگان اینگونه حوادث در کشور، دریافت مشکلات موجود و تأمین حقوق این افراد راه اندازی شده است. برگزاری جلسات استماع عامه از مهمترین بخش های عملی این تحقیق می باشد که با هدف دریافت وضعیت دسترسی بازماندگان و قربانیان، چگونگی حمایت دولت از آن ها و روی دست گرفتن راهکارها و میکانیزم های عملی به منظور جلوگیری یا کاهش یافتن آمار قربانیان برگزاری می‌گردد. بدین لحاظ دفتر ساحوی بامیان جلسه استماع عامه تحقیق ملی حمایت از قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه را به تاریخ 29 سنبله 1396 در سالن دفتر ساحوی بامیان برگزار نمود. در این جلسه 60  تن بشمول مسئولین ادارات ذیربط، اساتید دانشگاه ها، فعالین جامعه مدنی، خانواده های قربانیان، علما و خبرنگاران اشتراک داشتند.

پس از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی، زهرا معتمدی، رئیس دفترساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، ضمن خوش آمدگویی، طی صحبتهای خویش بررسی موارد نقض حقوق بشری را از وظایف و مکلفیت های کمیسیون دانسته و بیان داشت: کمیسیون تصمیم دارد  تا این تحقیق ملی  را به صورت همه شمول و بی طرفانه انجام  دهد تا موارد و ریشه های این مسئله بررسی شود. سپس راهکارها و پیشنهادات توسط کمیسیون  به مقامات مسئول ارائه خواهد شد. با انجام این تحقیق افکار عامه نسبت به کسانی که متضرر این گونه حوادث و یا پیامدهای ناشی از آن شده اند حساس می ‌گردد همچنین توجه دولت به متضررین و قربانیان  جلب می شود. درنهایت از دولت خواسته می شود تا با توجه به پیشنهادات و سفارشات که حاصل جمع بندی نظرات عامه مردم به شمول صاحب نظران و آگاهان مسئله می باشد، اقدامات و تدابیر لازم  برای متضررین و قربانیان  برای حمایت از آنها اتخاذ نماید.

رئیس دفتر ساحوی بامیان  اضافه نمود:  که در حوادث تروریستی علاوه بر اینکه شخص صدمه می بیند  خانواد هایشان نیز  آسیب می بینند و به دنبال آن اطفال نیز از تحصیل  محروم  می شوند. در اخیر ایشان از تمامی شهروندان و ارگانهای دولتی و غیر دولتی تقاضا نمود تا برای بهتر انجام شدن این تحقیق با کمیسیون همکاری نمایند تا بدین وسیله  از قربانیان حملات و جنگ دفاع و دادخوهی صورت گیرد.

در ادامه جلسه مولوی عبدالرحمن هوتک کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در صحبت های افتتاحیه شان بیان داشت: بنیادی ترین و اساسی ترین وظیفه کمیسیون نظارت، حمایت و ترویج حقوق بشر می باشد و یکی از شیوه های  نظارت از حقوق بشر و حمایت از آن انجام تحقیقات ملی می باشد که از این طریق ما می توانیم  ارقام و علل  نقض های حقوق بشری  را پیدا نموده و روش های جلوگیری آن را ارائه نمائیم.

مولوی هوتک در ادامه صحبت هایش حق حیات را از جمله مهم ترین حق های بشری برشمرده و بیان داشت: متاسفانه به خاطر جنگهای که در افغانستان جریان دارد حق حیات مردم از طروق  مختلف مورد تهدید قرار می گیرد  و به همین دلیل کمیسیون تصمیم گرفته تحقیق ملی را در مورد  حمایت از قربانیان تروریزم و جنگ انجام دهد که چه تعداد از مردم بی دفاع  و ملکی در جنگ کشته می شود و چه کسانی مسبب این کار هستند. 

محمد آصف مبلغ معاون مقام ولایت بامیان نیز دراین جلسه صحبت نمود و تروریزم را به دسته سیاسی و غیر سیاسی تقسیم کرد. به گفته وی اهداف تروریزم سیاسی سوق دادن مردم به جنگ های مذهبی، قومی و زبانی است که شهروندان کشور به این آگاهی رسیده اند و اینگونه تلاش های تروریست ها ناکام خواهد ماند.

در ادامه جلسه استماع عامه، اسدی نماینده مردم در شورای ولایتی صحبت نموده و بیان کرد: از قربانیان جنگ و تروریزم باید حمایت های مالی صورت گیرد و از طرف دیگر مجرمین و عاملین آن محاکمه شوند. وی از کمیسیون و نهاد های ذیربط خواست که به صورت اساسی به این مسئله پرداخته و تمام قربانیان را شناسایی نمایند.

در جریان سال 1396 در محکمه و سارنوالی ولایت بامیان هیچ قضیه ای مبنی بر متاثر شدن از جنگ و تروریزم ثبت نشده و این در حالی است که  ریاست صحت عامه ولایت بامیان در طی این سال  کشته شدن و زخمی شدن   دو نفر در درۀ جلریز میدان وردک را به ثبت رسانیده است.

به باور پوهنیار روح الله فروغ استاد دانشگاه بامیان، قانون حمایت از نقض های حقوق بشری به ویژه قربانیان تروریزم باید تدوین و رفتار حقوق بشری با قربانیان ترویج شود تا قربانیان برای بار دوم قربانی رفتارهایی از این قبیل  نگردند. وی همچنین پیشنهاد کرد: باید یک سیستم برای رسیدگی به قضایای جنگ ها و مخاصمات مسلحانه ایجاد شود.  همانطور که ما برای  مبارزه با فساد اداری یک سیستم طرح نمودیم در رابطه با  رسیدگی به قضایای تروریزمی نیزباید مکانیزم خاص قضایی  مطرح و مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه جلسه هر سه ارگان دفاعی و امنیتی ولایت بامیان اذعان داشتند که در جریان سال 1396 هیچ واقعه جنگ و تروریزم در ساحات ولایت بامیان ثبت نشده و بنابراین قربانی هم نداشته است.

حسین داد احمدی نماینده فعالین مدنی ولایت بامیان در این جلسه در مورد حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم بیان داشت: کارهایی که از طرف دولت برای حمایت از  قربانیان تا کنون صورت گرفته بسیار ناچیز است. کافی نیست و  کمیته های حقیقت یابی که  ایجاد شده  دقیق نبوده و ما شاهد برخورد با عاملین نبودیم و در قضایای کلانی که صورت گرفته ما شاهد هستیم که بررسی دقیق صورت نگرفته و مجرمان گرفتار نشده اند.

در این جلسه سه نفر از خانوادهای قربانیان جنگ و تروریزم نیز طی صحبت های خود خواهان حمایت جدی دولت از قربانیان جنگ و تروریزم شدند.


بازنشر این مطلب