گزارش‌های روزانه بازدید:472 تاریخ نشر:2017-10-18

داکتر سیما سمر: رسانه‌ها و آزادی بیان باید حمایت شوند

حسین سیرت

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۶ با نمایندگان رسانه‌ها و خبرنگاران دیدار کرد. هدف از این دیدار، شنیدن مشکلات و چالش‌های فراراه آزادی بیان، رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور بود. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها یکی از دست‌آوردهای مهم دوره جدید است و تا وقتی رسانه‌های مسئول و تاثیر گذار در یک جامعه وجود نداشته باشد، مبارزه با فساد اداری، تطبیق قانون و مبارزه با قانون شکنی‌ها نیز دشوار است.  

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در آغاز این جلسه بر اهمیت آزادی بیان به عنوان یکی ارزش‌های مهم حقوق بشری تاکید کرد و گفت در زمان طالبان افغانستان جامعه تک صدا بود زیرا این گروه دروازه‌های تمامی تلویزیون‌ها، رادیوها و رسانه‌های چاپی را مسدود کرد و یکی از مهم‌ترین ارزش‌های حقوق بشری قربانی شد. خانم سمر گفت پس از شکست طالبان، فعالیت رسانه‌ای بسیار محدود بود؛ اما کمیسیون تلاش کرد تا نقش رسانه‌ها در جامعه برجسته شود به همین دلیل کمیسیون مستقل حقوق بشر با حمایت از رسانه‌های آزاد، برای گشترش فعالیت آن‌ها تلاش کرد.

داکتر سمر تاکید کرد که آزادی بیان اساس آزادی‌های دیگر است و تا زمانی که این آزادی وجود نداشته باشد، آزادی‌های دیگر نیز به آسانی محدود می‌شوند. او گفت که رسانه‌ها افکار عمومی را به هر طرفی که خواسته باشند، سوق می‌دهند بنابراین یک جامعه وقتی به سوی اصلاحات گام بر می‌دارد که رسانه‌ها مسوولانه، متوازن و بی‌طرفانه عمل کنند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که این کمیسیون آماده است تا خبرنگاران را در عرصه تهیه گزارش‌های تحقیقی به خصوص در زمینه حقوق بشر آموزش دهد و در صورت ضرورت برای تهیه چنین گزارش‌ها، با خبرنگاران همکاری نماید.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که برای رسیدن به یک جامعه قانونمند، نیاز است تا همه مسوولانه عمل کنند. چنانچه وقتی یک گزارش از طریق یک رسانه نشر می‌شود، رسانه‌ مذکور باید در قبال گزارشی که نشر کرده، پاسخگو باشد. او بر بی‌طرفی، توازن و دقت در فعالیت رسانه‌ای تاکید کرد و گفت رسانه علاوه بر مسوولیت خبررسانی، مسوولیت پذیر نیز باشد. خانم سمر همچنین افزود در صورتی که خبرنگاران با خشونت مواجه شوند، می‌توانند با مراجعه به کمیسیون و ثبت قضیه، زمینه پیگیری و رسیدگی به این قضایا را فراهم کنند؛ اما در صورتی که خبرنگاران خود در کمیسیون شکایت نکنند، در آن صورت کمیسیون نیز کاری انجام داده نمی‌تواند.

خواست خبرنگاران

نمایندگان رسانه‌ها و خبرنگاران با ابراز امتنان از برگزاری این جلسه و زمینه گفتگوی رو در رو با رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، خواست‌هایی را مطرح کردند. خبرنگاران گفتند که نیاز جدی به ارتقای ظرفیت و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای خبرنگاران وجود دارد و همکاری کمیسیون در این زمینه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات موضوعی بود که همه خبرنگاران به آن اشاره کردند. آنان گفتند که ادارات دولتی هنوز اطلاعات محرم و غیرمحرم را تفکیک کرده نمی‌توانند بنابراین فکر می‌کنند همه اطلاعات در یک اداره «مال شخصی» آن‌ها است و محرم می‌باشد. به همین دلیل از ارایه معلومات به خبرنگاران خودداری می‌کنند.

 تبعیض قایل شدن بین خبرنگاران مشکل دیگر کار رسانه‌ای است. برخی از خبرنگاران گفتند سخنگویان حکومت تنها به کسانی معلومات می‌دهند که دوست شخصی آن‌ها باشد، ولی وقتی یک خبرنگار بخواهد یک معلومات عادی را از یک سخنگوی بگیرد، باید روزها یا ساعت‌ها منتظر بماند تا به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کند.

یکی از پیشنهادات کمیسیون و نهادهای رسانه‌ای پوشش بهتر و بیشتر مسایل انتخاباتی بود زیرا قرار است در سال آینده انتخابات برگزار شود. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید کرد که رسانه‌ها می‌توانند با گزارش‌های رسانه‌ای آگاهی مردم از انتخابات را بلند ببرند تا مردم از حقوق سیاسی شان با خبر شوند و از رای خود به درستی استفاده کنند.

نمایندگان رسانه‌ها چالش‌هایی چون وضعیت بد اقتصادی رسانه‌ها را نیز ذکر کردند و گفتند شمار زیادی از رسانه‌ها در دو سال اخیر به دلیل مشکلات مالی مسدود شده‌اند.

خشونت علیه خبرنگاران موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح شد. نمایندگان رسانه‌ها گفتند بسیاری اوقات به دلیل ترس از مخالفین مسلح دولت، زورمندان در داخل و بیرون از حکومت و نمایندگان پارلمان دست به خودسانسوری می‌زنند.

مشکلات خبرنگاران در داخل سازمان رسانه‌ای موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح شد. آن‌ها گفتند که بعضی از رسانه‌ها ماه‌ها معاش خبرنگاران را نمی‌پردازند و هر زمانی که یک مدیر رسانه خواسته باشد، می‌تواند خبرنگار را اخراج کند. به این دلیل مصوونیت کاری در رسانه‌ها وجود ندارد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اخیر این جلسه گفت که بعد از این هر سه ماه بعد جلسه با نمایندگان رسانه‌ها برگزار خواهد شد تا این همکاری‌ها هماهنگ‌تر و مدیریت شده‌تر به پیش برود. خانم سمر وعده کرد که در آینده نزدیک زمینه آموزش گزارش تحقیقی با موضوع حقوق بشر توسط کمیسیون فراهم خواهد شد.


بازنشر این مطلب