گزارش‌های روزانه بازدید:658 تاریخ نشر:2017-11-15

کارگاه آموزشی سه روزه ظرفیت‌سازی برای منسوبین قول اردوی ۲۱۵ میوند دایر شد

شیرمحمد منیر

بخش تعلیمات و بخش آمبودزمن دفتر ولایتی هلمند کارگاه آموزشی سه روزه را بمنظور ارتقای ظرفیت منسوبین کندک دو لوا در قول اردو ۲۱۵ میوند از تاریخ (۱۶ الی ۱۸) ماه عقرب با ۳۲ تن منسوبین اردو ملی افغان تدویر نمود.

عبدالمقیم علیزی آمر بخش نظارت بر عملکرد پولیس در سخنرانی افتتاحیه خویش گفت: «اردوی نیرومند، متضمن بقای نظام، دفع و طرد توطیه‌های دشمن و به ‌طور عنعنه‌ای محافظ حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور است. به همین ملحوظ اردوی ما نباید سیاسی شوند. بلکه اردو باید از متن جامعه بوده و مردمی باشد.» 

رشد و انکشاف اردوی نوبنیاد افغانستان هم‌ زمان با جنگ تحمیل شده در افغانستان بود و هنوز هم از یک طرف سربازان، بریدمنان و افسران ما آموزش می‌‌بینند و از جانب دیگر عملا به جنگ می‌‌روند. جنگ فراگیر باعث شده است تا دوره‌های رزمی، آموزشی و رخصتی تکمیل نشوند. ولی با وصف مشکلاتی که اردوی افغانستان دارد، پیشرفت‌های هم دارند که ما باید آن را نادیده نگیریم.

در این کارگاه ظرفیت‌سازی سه روزه مطابق آجندای از قبل تهیه شده موضوعات چون: معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، لفظنامه حمایت از افراد  ملکی در جنگ، قانون قاچاق و اختطاف انسان، قانون محابس و توقیف خانه‌ها، حقوق اسیران جنگی و کنوانسیون منع شکنجه در جریان سه روز توسط همکاران دفتر به روشهای مختلف درسی و آوردن مثال‌های زنده، ارایه گردید. در روز دوم کار گاه آموزشی کارگروپی راجع به اینکه چگونه می‌توانیم بین نیروهای امنیتی افغان هماهنگی ایجاد نمایم توسط این منسوبین اجرا گردید همه به علاقمندی خاص در کار گروپی سهیم شدند.

هم چنان در مورد چگونگی جلو گیری از فساد اداری در بین منسوبین اردو بحث صورت گرفت و اشتراک کنندگان نظریات شان را ارایه نمودند. این کارگاه با توزیع تصدیقنامه‌های به اشتراک کنندگان توسط معاون قول اردو ۲۱۵ میوند به پایان رسید.


بازنشر این مطلب