گزارش‌های روزانه بازدید:539 تاریخ نشر:2017-11-27

از شفاخانه 20 بستر معتادین ولسوالی نیلی ولایت دایکندی بازدید و نظارت شد

دفتر ساحوی بامیان

گزارش دهنده: معصومه بخشی، معاون بخش تعلیمات

جلسه نظارت در تاریخ 20 /8/96 با حضور ریس شفاخانه، آقای سهراب‌علی حیدری، خانم صادقی،آمر بخش معلولین دفترساحوی بامیان و هیأت همراه در دفتراین مکان آغاز شد.

در ابتدا خانم صادقی هدف از این نظارت را بررسی وضعیت شفاخانه و احوال معتادین ولایت دایکندی دانست.سپس آقای حیدری توضیحاتی در باره شفا خانه 20 بستر معتادین داد و گفت: «متاسفانه تعداد معتادین درحال حاضربسیار زیاد و رو به افزایش است. با وجود پی‌گیری‌های مستمر، بارها پیشنهاد تأسیس شفاخانه 10 بستر ویژه زنان معتاد دراین ولایت داده شده، اما اقدام موثر در این باره از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

این مکان تنها شفاخانه موجود برای تداوعی معتادین مرد می‌باشد که به علت کمبود امکانات بیش از 300 نفر درحال انتظار هستند. داشتن کارمندان مسلکی، اجرای برنامه‌های آموزشی، کورس‌های سواد آموزی و ورزشی از فعالیت‌های این شفا خانه می‌باشد.» ایشان دلیل بالای اعتیاد در این ولایت را مهاجرت، بیکاری، فقر اقتصادی و داشتن مرز مشترک وطولانی با ولایاتی دانست که آزادانه به کشت و توزیع مواد مخدر مشغولند.

ایشان همچنین خواستار دخالت و مشارکت جدی وزارت‌های معارف، صحت عامه، حج و اوقاف، امور اجتماعی و وزارت مبارزه با مواد مخدر در رابطه با بالا بردن سطح آگاهی مردم و درمان معتادین شد. در پایان خانم صادقی از همکاری ریاست شفاخانه برای ارایه توضیحات لازم سپاسگزاری کردند وبیان داشت که مطالب و مشکلات گفته شده را حتما به اطلاع مسولین ذی ربط خواهند رساند.بازنشر این مطلب