گزارش‌های روزانه بازدید:449 تاریخ نشر:2017-12-04

تجلیل از روز جهانی اطفال در ولایت غور

سجاد ساحل

 

دفتر ولایتی غور- کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهار شنبه مورخ 8 قوس 1396 با حضور رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی و غیر دولتی، استادان دانشگاه و مکاتب، متعلمین و اطفال لیسه های شهر و پرورش گاه مسطوره غوری، از روز جهانی اطفال طی یک محفل تجلیل به عمل آورد.

مبارک رضایی رئیس دفتر ولایتی غور، تجمع کردن و گرد هم آمدن و بحث و گفتگو کردن پیرامون موضوعات و مشکلات مهم روز را از رسوم دیرینه بشر یاد کرد و گفت :  با به میان آمدن سازمان ملل متحد و تجلیل از مناسبت ها و ارزشهای که وجود دارد بصورت یکسان و جهانی مطرح گردید. روز ها و هفته ها و دهه های را به مناسبت های متفاوت تخصیص داد، که از آن میان روز های جهانی است که به حقوق بشری ارتباط دارد. وی افزود از مجموع ۲۰ سند حقوق بشری سازمان ملل متحد، سه سند به حقوق اطفال تعلق میگیرد، اول کنوانسیون حقوق اطفال مصوب ۱۹۸۹و دو پرو تکل اختیاری  مصوب ۲۰۰۰ که یکی در مورد منع فروش، سوء استفاده جنسی و هرزه نگاری اطفال و دیگری در مورد منع اشتراک اطفال در منازعات مسلحانه که خوشبختانه افغانستان به این سه سند پیوسته است. آقای رضایی تجلیل از روزهای جهانی حقوق بشری را حد اقل کار در این راستا  بیان کرد نه حد اکثر کار، تا اینکه بالای حقوق بشری که در این اسناد آمده است تأکید صورت گیرد و به فراموشی سپرده نشود.

آقای معصومی نماینده مقام ولایت، تجلیل روز جهانی اطفال را یک فرصتی برای باز کردن افق بهتری برای حل مسائل و مشکلات اطفال بیان کرده و افزود: «با تحقیق و تحلیل روی شناسایی عوامل رشد اطفال و وظایف خود در قبال اطفال راهکارهای تازه ای را برای حمایت اطفال جستجو و ایجاد کنیم و نیز از طرف دیگر سفیران پیام از این محفل برای خانواده های خویش باشیم»

خلیل احمد مبارز  رئس معارف غور، اهمیت تعلیم و تربیه اطفال و تأثیر منفی نبود تعلیم و تربیه را در جامعه مورد ارزیابی قرار داد. وی گفت : اندیشه جوامع پیشرفته این است که چطور سرمایه گذاری کنیم که اطفال ما پر ثمر ترین درخت جامعه تربیه شود اما در افغانستان اطفال مظلوم ترین، محرومترین و حقیرترین قشر جامعه را تشکیل می دهند. وی افزود ما متعهد به تعلیم و تربیه با کیفیت هستیم اما تعلیم و تربیه با کیفیت سه رکن اساسی دارد که عبارت اند از:

 اول:  محیط مناسب درسی مانند امنیت، تعمیر و خیمه و.. دوم :  منابع بشری پرسونل کافی، اساتید مسلکی و تنظیمات شاگردان سوم:   لوازم و ممد درسی مانند کتاب، میز، چوکی، لابر اتوار، تخته  و..  وی مجموع متعلمین شامل لیلیه را ۱۳۷۲ که از آن میان ۱۱۹ تن آنان را اناث تشکیل میدهند یاد آور شد و گفت که از مجموع  ۲۲۰۰۰۰ شاگرد، به تعداد ۸۱۳۰۴ تن(۵۲۱۲۰ ذکور و ۲۹۳۷۸ اناث)  از تعمیر مستفید می شوند و متباقی به تعمیر و جای مناسب دسترسی ندارند.

همچنان مسؤل معارف ولایت غور، برخی از پیامد های منفی نبود تعلیم و تربیه با کیفیت را ازدواج های زیر سن، تبعیض و قبیله گرایی، عدم دسترسی به رفاه، کار شاقه بالای اطفال، عرف پذیری بجای قانون پذیری و... یاد آور شد.

آقای مرتضوی نماینده شورای علما تحقق حقوق مانند نام نیکو تغذیه و لباس و تعلیم تربیه را  از دید اسلام برای رشد اطفال مهم خواند.

 آقای ناطقی نماینده شورای ولایتی بر علاوه اینکه بعضی از حقوق اطفال را نظر به اسناد حقوق بشری و اسلام بیان کرد افزود: نام نیکو، اقتصاد خانواده، تعلیم و تربیه در تعیین شخصیت اطفال نقش بسیار مهمی را بازی می کند وی تأکید کرد که سه فکتور لازم است که  تغییر کند اول امنیت دوم اقتصاد و سوم فرهنگ در حوزه رفتاری و تعلیم و تربیه، تا بتوانیم فرزندان سالم را در جامعه تحویل دهیم.

همچنان در این محفل سرود زیبای در مورد اطفال توسط گروه سرود لیسه نسوان دره قاضی و مقاله زیبای توسط خانم هاشیمی ارائه شد و نیز پارچه تمثیلی بسیار زیبا توسط تیم شاگردان لیسه شهاب الدین غوری اجرا شد که بیان گر عرف نا پسند و سؤ استفاده از اطفال و اعمال خوشونت علیه یک طفل را به نمایش می گذاشت و سپس توسط یک عالم دین، حق تعلیم و تربیه وآینده طفل مطرح شد و بالاخره در این نمایش پدر طفل و خان که طفل را استخدام کرده بود راضی شدند تا این طفل را از زیر کار شاقه و شکنجه رها سازند و بگذارند که به مکتب برود.


بازنشر این مطلب