گزارش‌های روزانه بازدید:477 تاریخ نشر:2017-12-06

به مناسبت روز جهانی اطفال در ولایت هلمند تجلیل به عمل امد

دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از روز جهانی طفل تجلیل به عمل آورد. این تجلیل که در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند به تاریخ ۱ قوس ۱۳۹۶ با اشتراک بیش از ۸۰ تن از اهالی محترم ولسوالی نهر سراج در رأس ولسوال نهرسراج، آمرجنائی، آمرامنیت، رئیس شورای اجتماعی، مدیرمعارف، نماینده ریاست کار و اموراجتماعی، محترم شاروال، مدیران، استادان و شاگردان مکاتب اناث و ذکور، بزرگان قوم، علمای دین در تالار شاروالی ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند برگزار گردید.

محفل با تلاوت آیات از قرآن شریف توسط یکی از متعلمین مکتب آغاز گردید و بعدا سرود ملی پخش گردید و بعد از آن محترم محمدسلیم "رودی" ولسوال نهرسراج ولایت هلمند روز جهانی کودک را به تمام اطفال خصوصآ اطفال ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند تبریک گفته روی اهمیت روز جهانی کودک صحبت نموده، افزود که "دولت جمهوری اسلامی افغانستان مطابق ارشادات دین مقدس اسلام و حقوق بشر به ارتباط حقوق کودک متعهد است و افزود که دردین مقدس اسلام برای کودکان حق و حدود تعین شده که بزرگان براطفال شفقت نماید حضرت پیامبرمی فرماید که چند خاصیت اطفال را بسیار دوست دارم یکی اگر یک طفل قهرمیکند زود آشتی می شود و دیگر اینکه هرچی بدست می آورد با دوستان خود تقسیم میکند . هم چنان اظهار داشتند "ما از دفترحقوق بشرمقیم  در ولایت هلمند اظهار سپاس و تشکری میکنیم که روز جهانی طفل را درین ولسوالی تجلیل نمود و ما را افتخار بخشید این اولین بار است که روز جهانی کودک درین ولسوالی تجلیل می شود.

متعاقبآ محترم عفیفه معروف رئیس دفتر ولایتی هلمند به ایراد سخن پرداخته فرمود: امروز بسیارخوش هستم که درین شرایط دشوار در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند روز جهانی طفل را تجلیل میکنیم حضار محترم حقوق طفل چرا بسیار مهم است. برادران و خواهران گرامی برای شما بهتر معلوم است که اطفال قشرآسیب پذیر جامعه است بخاطرئیکه از نظر رشدجسمی و روحی تکامل نکرده و آنها همیشه زیردست بزرگان زندگی میکنند. وو دیگر اینکه آینده سازان کشور و جهان هستند . محترم معروف اضافه نمود، اگر در خانه والدین و درمکاتب و مدارس استادان و علما به تعلیم ، صحت و تربیه جسمی و روانی اطفال توجه نکنند مثل که امروز میگوئیم که عامل ناامنی ها و جنگ جهالت است در آینده همچنان جنگ و ناامنی ها ادامه خواهد نمود کنوانسیون بین المللی حقوق اطفال  به منظور بهبود زنده گی اطفال تمام روی زمین در ۲۰ نوامبر سال ۱۹۸۹ تصویب گردیده که دولت ج .ا .ا نیز به آن در سال ۱۹۹۴ باآن ملحق گردیده. و مکلف به تطبیق مفاد ان میباشد .

سپس مولوی محمد رئیس شورای علما به ارتباط مسوولیت والدین و مسوولین ارگانهای دولتی در رشد و شکوفایی شخصیت و تربیت اطفال تاکید نموده گفت که این مسوولیت محترم ولسوال و محترم قومندان امنیه این ولسوالی است که از خرید و فروش مواد مخدر جلوگیری نمائید تا اطفال معصوم به مواد مخدر معتاد نشود امنیت را درین ولسوالی تامین نماید.

بعدآ محمدناصر میر مدیر معارف این ولسوالی به ایراد سخن پرداخته روز جهانی کودک را برای همه اطفال تبریک گفته و اضافه نمود که ما با تعهد خاص به اطفال وطن خدمت نموده و در خدمت ایشان قرار داریم بسیار خوشحالم درین شرایط دشوار امنیتی درین ولسوالی به تعداد (۳۷) باب مکتب و یک باب دارالمعلین فعال می باشد که به  تعداد (۱۶۵۰۰) تن متعلمین،از آن جمله به تعداد (۵۱۴۸) دختر متعلم درحال آموختن تعلیم هستند که از طرف (۳۵۲) معلم ذکور و به تعداد (۱۴۰) معلم اناث برای آنها تدریس میشود، پرسونل نظارتی واداری این میدیریت به (۱۲) تن میرسد، مکاتب ذکور و اناث حتی در قریه دوردست و ناامن مانند قریه نهرسراج،شورکی، دی آدم خان، حیدرآباد ومالگیرمکاتب فعال داریم و از همه علما کرام ، والدین و مسوولین نهاد های دولتی و غیردولتی میخواهم که اطفال را تشویق نمایند تا آنها به شوق وعلاقه خاص به مکتب برود

 سخنرانان بعدی این محفل محترم رئیس شورای اجتماعی و محترم گلالی شیرزاد مدیر ریاست امور زنان در ولسوالی نهرسراج  یک طفل پیرامون روز صحبت نمودند.

در آخر تیم ترانه مکتب اناثیه ولسوالی متذکره ترانه را در وصف معارف سروده با ختم دعاییه صرف طعام چاشت محفل  به پایان رسید.

قابل ذکر است که دفتر ولایتی هلمند به پیشواز هرچی بهتر روز جهانی طفل به تعداد ۶۰ جلد کتابچه، قلم، پنسل، رنگه، پنسل پاک، قلم تراش و دستکول مکتب برای شاگردان مکتب توزیع نمودند.


بازنشر این مطلب