گزارش‌های روزانه بازدید:295 تاریخ نشر:2017-12-06

گرامیداشت از روز جهانی معلولان در ولسوالی دهدای ولایت بلخ

 

تقی واحدی

 

 

از سوم دسامبر، روز جهانی معلولان طی محفلی در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ گرامیداشت گردید. در این محفل که به روز چهاردهم قوس با حضور نزدیک به صد تن از مقامات دولتی و باشندگان ولسوالی دهدادی برگزار شد، قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن تبریک این روز به معلولان گفت، با وجود تغییرات مثبتی که در رفتار مردم با معلولان به وجود آمده، هنوز تغییر اساسی در این زمینه رخ نداده است و لذا وظیفه خود می دانیم که جهت بهبود وضع معلولان به دادخواهی و حمایت از معلولان با جدیت بیشتر ادامه دهیم تا زمینه ها برای حضور موثر معلولان در جامعه مساعد گردد. او با اشاره به این که معلولان ذهنی بیشترین آماج توهین از سوی مردم قرار می گیرد خطاب به معلولان گفت، کمیسیون مستقل حقوق بشر برای تغییر وضعیت همکار شما و در خدمت شما می باشد.

ولی شاه خان ولسوال دهدای ولایت بلخ با اشاره به اینکه تنها نیمی از معلولان ثبت رسمی شده و از مزایای ویژه معلولان برخوردار می باشند، خواهان رفع تبعیض میان معلولان جنگی و غیرجنگی شد. او وعده داد که همکار معلولان خواهد بود.

نجیب الله کوهستانی آمر شهدا و معلولان در ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بلخ، تجلیل عمومی از روز جهانی معلولان را نشانگر همبستگی دیگر نهادها و افراد با معلولان دانست و گفت به جای ترحم به معلولان باید بسترهای کار و حضور اجتماعی آنان را فراهم کرد. او گفت ما برای رفع تبعیض میان معلولان جنگی و غیر جنگی دادخواهی کرده ایم اما باید درک کرد که دولت هم در مصیقه مالی قرار دارد.

قاری سید معصوم خان منصور مسئول شورای علمای دهدادی با اشاره به احترام فوق العاده حضرت محمد(ص) به معلولان افزود متاسفانه عدم الگوبرداری مسلمانان از رویه های پیامر، سبب شده که امرزوه در میان جامعه مسلمانان معلولان در وضعیت ناگواری زندگی کنند و حتی کسانی که سطح سواد بالایی دارند دیده می شود که بعضا از عبارت های توهین آمیز در رابطه به معلولان کار می گیرند.

سید مصطفی رئیس شورای انکشافی مردم ولسوالی دهدادی دیگر سخنران این محفل بود که با اشاره به بیکاری 90 درصدی معلولان از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست نهادهای کمک کننده را تشویق کند در راستای استخدام معلولان و یا اقارب درجه یک آنها توجه بیشتری داشته باشند. در این محفل حبیب الله مسئول نابینایان ولسوالی دهدادی، از آمریت شهدا و معلولان ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بلخ خواست که برای معلولان بی بضاعت ولسوالی دهدادی کتابچه توزیع معاشات در نظر بگیرد.

خیرالله عبادی یکی از اعضای انجمن خود کمکی صداقت معلولان ولسوالی دهدادی قطعنامه پایانی این محفل را به خوانش گرفت. در این قطعنامه از وزارت کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولان خواسته شد، تناقض در مواد قوانین امتیازات حقوقی را ملغی کرده و زمینه قرضه به معلولان و آموزش های حرفوی و استخدام معلولان را فراهم نمایند. از ریاست معارف خواسته شد که به سواد آموزی معلولان توجه جدی تری داشته باشد. از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواسته شد در زمینه ارتقای ظرفیت فعالان حقوق معلولان برنامه های آموزشی بیشتری روی دست گیرد. از شهرداری مزار شریف خواسته شد که قابلیت دسترسی معلولان به اماکن عامه را هرچه بیشتر مورد توجه قرار دهد و از مقام ولایت بلخ درخواست گردید که در راستای حمایت از پروژه های معلولان اهتمام بیشتر نماید.

نازنین رحمانی رئیس گروه خود کمکی معلولان ولسوالی دهدادی که در برگزاری این برنامه با دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر همکاری داشت می گوید هدف ما از تشکیل این گروه رفع مشکلات معلولان توسط خود معلولان می باشد. و در این راستا ما مبلغی جمع آوری کرده ایم و تا کنون برای دو تن از معلولان پول نقد قرض داده ایم. او می گوید پلان داشتیم برای معلولان کارخانه مرباسازی جور کنیم اما به نسبت کمبود بودجه تا کنون موفق به این کار نشده ایم. او از رویه باشندگان دهدادی با معلولان راضی است اما می افزاید تا کنون به انجمن ما کمک خاصی نکرده اند.


بازنشر این مطلب