گزارش‌های روزانه بازدید:841 تاریخ نشر:2017-03-14

تجليل از 8 مارچ روز جهانی زن در دفتر ساحوی کابل

گزارش از بخش حمايت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی کابل

کنفرانس‌های مختلفی جهت بزرگداشت از روز هشتم مارچ در افغانستان مانند سایر کشورها راه اندازی می شود. هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها زنده کردن یاد قربانیانی است که در راستای حقوق زن مبارزه نموده و قربانی داده اند. هشتم مارچ بهانه‌ای است برای انگیزه دادن به تمام زنانی که قربانی خشونت و استبداد تاریخی تبعیض هستند به همین مناسبت کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز محفلی را به مناسبت تجلیل و گرامی داشت زنان در کمیسیون برگزار نمود. در ابتدای ورود خانم‌ها، به محفل با تقدیم دسته گل از آنان تقدیر به عمل آمده سپس با گردانندگی خانم شفیقه سپر،  خانم زیبا حیدری و خانم شبنم سیمیا محفل برگزار گردید.

افتتاح محفل با قرائت آیات قرآن توسط آقای عبدالله عابد استاد و ترینر حقوقی کمیسیون حقوق بشر آغاز گردید. سپس پیام ویدیویی محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر که روز بین‌المللی حقوق زنان را به تمامی زنان در سراسر جهان خصوصاً زنان رنج کشیده افغانستان تبریک گفته بود، پخش گردید. داکتر سیما سمر اظهار کرد که بدون حضور زنان در تمامی عرصه‌های زندگی افغانستان صلح پایدار، انکشاف و دموکراسی نخواهد داشت. به همین دلیل برای داشتن افغانستانی آباد، آزاد و دموکراتیک حضور زنان اهمیت دارد. بعد از نشر پیام ویدیویی داکتر سیما سمر،  رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن تبریک گفتن این روز به کارمندان زن اظهار کرد که هشتم مارچ روز تجدید پیمان است برای ادامه راه مبارزه جهت تحقق حقوق زنان و تمامی اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعهد به حقوق بشر داشته و دارند و در این راستا برای بهبود وضعیت حقوق بشری افراد فعالیت می نمایند. آقای فرزام در ادامه صحبت هایش بخش های مختلف برنامه را معرفی نموده و از آقای لنگری کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر برای ایراد سخنرانی دعوت به عمل آورد تا سخنان خویش در رابطه به هشتم مارچ را ایراد نماید.

آقای لنگری هم با تبریک گفتن هشتم مارچ ابراز نمود که زنان باید با ارتقای ظرفیت و توانمندی خویش و بلند بردن معلومات خویش در عرصه تصمیم گیری های مهم سهیم شوند. وی با گفتن این که بنابر برخی محدودیت ها و مشکلات فرهنگی، روابط اجتماعی زنان که تأثیر بر روی تجارب و توانایی های آنان می گذارد محدود است وسبب این می شود که زنان نتوانند جایگاه اجتماعی مناسب را به دست آوردند از زنان خواست که با گذر از این مشکلات به توانمندی های خویش بیفزایند.

خانم ثریا صبحرنگ یکی دیگر از کمیشنران کمیسیون نیز در ارتباط به دستاوردها و فعالیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر در رابطه به حقوق بشری افراد خصوصاً زنان صحبت نمود. بعد از سخنرانی خانم صبحرنگ به زنان فرصت داده شد تا نظریات، خاطرات، شعر و یا مقالات خویش را خوانده و یا ابراز نمایند که دو  تن از کارمندان زن کمیسیون خانم حنیفه جمال و شاهده برمک در رابطه به تاریخچه هشتم مارچ و وضعیت زنان صحبت نمودند. سپس چند کلیپ تصویری راجع زنان به نمایش گذاشته شد و تاریخچه هشتم مارچ به روایت تصویر توسط شبنم سیمیا به نمایش گذاشته و روایت شد و در اخیر نیز خانم مسکا قدیری با قرائت یک شعر برنامه را اختتام بخشید.

 


بازنشر این مطلب