گزارش‌های روزانه بازدید:660 تاریخ نشر:2017-03-14

جلسه آموزشي حمایت از حقوق اطفال در مركز آموزشي لنکلن در ولايت فارياب

عزيزه يعقوبي مسئول بخش حمايت و انكشاف حقوق اطفال دفتر ولايتي فارياب

دفتر ولایتی فاریاب جلسه آموزشي و آگاهي‌دهي (اسناد ملي بين‌المللي در حمايت از حقوق اطفال) را با اشتراك 36 تن از شاگردان مركز آموزشي لنکلن در سالون كنفراس‌هاي آن دفتر تدویر نمود.

جلسه با تلاوت آيات قران کریم آغاز گرديد. سپس مسئول بخش اطفال ضمن خوش آمديد به اشتراك كنندگان، در رابطه به موضوعات چون معرفي كميسيون مستقل حقوق بشر و فعاليت‌های آن و قوانين ملي و بين‌الملي در حمايت از حقوق اطفال معلومات مفصل ارايه نموده افزود: شخصیت کودک کاملاً متفاوت با شخصيت بزرگسالان است و کودک دارای تجربه‌هاي محدود است و از صدق و صفاي کودکانه برخوردار است و هنوز با نيرنگ‌ها و سوء نيت‌هاي احتمالي بزرگ سالان آشنا نيست و عمدتاً يک موجود عاطفي است تا عقلي.

طفل کسی است که استعداد تشخيص زشت و زيبا و استعداد فايق آمدن برهمه زشتي‌ها و زيبائي‌ها را ندارد و او نمي‌تواند در پديده‌ها دخالت کند و واقعيت‌ها را به نفع خود و اجتماعش تغير دهد.

طفل ظاهراً موجود ضعيف و ناتوان است و براي اين که از ضعف دوران طفوليت رهايی يابد نياز به گذشت وقت و زمان دارد و مي‌بينيم که دوران طفوليت او تا رسيدن به سن رشد از همه موجودات ديگر طولاني‌تر است ولي او از همه موجودات ديگر مجهزتر است يعني قادر به ياد گرفتن و ياد دادن می‌باشد.

وضعیت کودکان در افغانستان نگران کننده است و مشخصه‌های آن تحقیر و توهین، لت و کوب، اختطاف، تجاوز، قاچاق، تبعیض، بی‌تفاوتی، تحمیل کارهای شاقه و عقده‌گشایی بالای اطفال است. اطفال از لحاظ عدم رشد جسمي و رواني نياز به حمايت و مراقبت به بزرگان دارد، و نياز است كه براي برخور داري آنها از حقوق شان ضمانتي وجود داشته باشد وتوسط چه و چگونه بايد از حقوق اطفال در جامعه حمايت گردد. والدين، مردم، مربيان و دولت مكلفيت دارند كه حقوق اطفال را رعايت نمايند.

اشتراك كننده‌ها با علاقهمندی کامل موضوعات ارايه شده در برنامه را دنبال كرده و رعايت آن را از مكلفيت‌هاي اساسي خويش دانستند. همچنان اشتراك كنندگان مطرح نمودند كه، عمده‌ترين مشكلات فقر اقتصادي و فقر فرهنگي و ناامني‌ها در كشور است كه عامل اكثر خشونت‌ها عليه اطفال در خانواده‌ها خوانده شده است. از يكسو موجوديت ساختار سنتي و رسم و رواج‌ها در كشور از سوي ديگر فقر و تنگ دستي سبب شده است كه اطفال اين كشور با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌كنند.

آنها ضمن قدرداني از دفتر ولايتي فارياب كميسيون مستقل حقوق بشر جهت تدوير همچو برنامه‌هاي آموزشي  تعهد سپردند در رعايت آن سعي و تلاش نمايند.


بازنشر این مطلب