گزارش‌های روزانه بازدید:758 تاریخ نشر:2017-03-19

گرامیداشت «روز جهانی زن» از سوی دفتر ولایتی فاریاب

زرلشت بارز، مسئول بخش زنان دفتر ولایتی فاریاب

از «هشتم مارچ» روز جهانی زن، طی محفل با شکوهی از سوی دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک نماینده ریاست امور زنان، نماینده دفتر زنان برای زنان افغان، استادان و محصلین دانشگاه، شاگردان مکاتب و جمع کثیری از زنان شورای قریه‌ای قریه امام صاحب ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب گرامیداشت به عمل آمد.

محفل با تلاوت آیاتی چند از کلام روح نواز الهی توسط گلدانه صدیقی یکی از اشتراک کنندگان محفل آغاز گردیده متعاقباً محترمه فاطمه نسیمی نماینده ریاست امور زنان ولایت فاریاب در بارۀ مقام و منزلت انسانی زن صحبت نموده در بخشی از سخنان خویش اظهار داشت: «هشتم مارچ، روز جهانی زن را به تمام زنان با شهامت افغانستان به خصوص زنان و مادران قهرمان فاریاب زمین تبریک و تهنیت عرض میدارم. هدف از گرامیداشت روز جهانی زن، شناسایی اصول و ارزش‌های انسانی و اساسات حقوق بشری در جامعه و به ویژه حرمت گذاشتن به مقام والا و شامخ زن که نیمی از پیکر جامعه است میباشد. باید گفت که زن به حیث موجود دارای کرامت و برابر با مردان از لحاظ اسلامی و انسانی حق دارد که مورد حمایت قرار گرفته و حقوق انسانی اش به طور همه جانبه حفاظت و رعایت شود. در جامعه ما به علت وجود جهل نه تنها مردها بالای زنها خشونت کرده و حقوق شان را ندادند بلکه زنها هم خودشان توانایی درک حقوق خود و دفاع از حقوق خود را نداشتند لذا یگانه قانونی که می تواند جوابگوی تمام خواسته های فطری انسانی باشد، قانون اسلام است که از حیثیت، عزت ، آبرو و شرف زن و مرد دفاع نموده و می نماید و من یقین دارم عزتی را که خداوند (ج) و دین اسلام به زن ها داده است، درهیچ قانون دیگری وجود ندارد.»

سپس نوریه فکری مشاور خانوادگی دفتر زنان برای زنان ادر ولایت فاریاب ضمن تبریکی روز جهانی زن به اشتراک کنندگان در مورد روز زن و مقام بزرگ زن صحبت های همه جانبه نموده افزود که همه ما و شما می دانیم که در جامعه ما، مادر در نقش زن تا هنوز از جایگاه شایسته اجتماعی برخوردار نیست. خداوند بزرگ در قدسیت انسان میان زن و مرد تفاوتی قایل نیست و آیه مبارک (ولقد کرمنا بنی آدم) مصداق این مدعاست. آرزومندم که منبعد زنان منحیث نیمی از پیکر جامعه در تمام عرصه ها به حقوق خویش نایل آیند و به عنوان ارزش های مشترک انسانی به طور یکسان مورد احترام و حرمت قرار گیرند. همچنان وی به نماینده گی از دفتر زنان برای زنان افغان وعده نمود که در جهت حمایت از حقوق زنان متضرر خشونت، سعی و تلاش نموده از هیچ نوع همکاری در این راستا دریغ نمی ورزد.

سپس محترمه زرمینه زارع معاون بخش نظارت و بررسی دفتر ولایتی فاریا ب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیام تبریکیه ریاست دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون و صحبت همه جانبه خویش را پیرامون اهمیت تجلیل از روز جهانی زن ایراد نموده و در بخشی از سخنانش افزود: رعایت حقوق انسان اعم از زن و مرد و شناسایی جایگاه انسانی مادران و زنان در جامعه برای هر مومن و مسلمان یک مکلفیت است. بدون نقش و مشارکت زنان در هیچ کشوری از جهان تحول و انکشاف لازم رونما نگردیده است و نمی گردد. لذا ضرورت است تا با تفاهم و همدیگر پذیری، کابوس سیاه ظلمت و بی عدالتی را از مسیر راه زندگی زنان برداریم و با انتقال اندیشۀ پربار اسلامی و انسانی، سنگر تعصب، خشونت، تبعیض، بی انصافی، حق ناشناسی را با برافروختن نور عدالت نابود سازیم تا دیگر شاهد درد و مصیبت زنان کشور مان نباشیم.

به دنبال آن زرلشت بارز مسئول بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن اظهار سپاس و قدر دانی از حضور گسترده اشتراک کنندگان در رابطه به تاریخچه روز هشتم مارچ، حقوق زن در اسلام و قوانین ملی و بین‌المللی صحبت نموده بیان داشت که مقام زن در اسلام به گونه ای است که یکی از سوره ها در قرآن کریم به نام (النساء) نامیده شده است. اسلام زن را به عنوان شخصیت مهم زندگی و متمم حیات انسانی در مسائل اجتماعی، اخلاقی و قانونی می داند و از او به عنوان عضوی موثر در جامعه نام می برد.

در ادامۀ محفل گرامیداشت از روز جهانی زن برخی سخنرانان دیگر نیز هریک:  نرگس صوفی زاده محصل پوهنحی اقتصاد پوهنتون فاریاب، دلارام رئیس شورای اجتماعی زنان قریه امام صاحب، خانم مسلمه عضو شورا، خانم سهیلا عضو شورا، سلیمه عضو شورا، خال بی بی عضو شورا، بی بی سیما عضو شورا، سیاه موی مرادی دانش آموز لیسه نسوان افغانکوت و ملیحه استاد کورس سواد آموزی قریه امام صاحب ولسوالی پشتونکوت ضمن قدردانی از دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیرامون مقام والای زن صحبت نموده اشعار و مقالات خویش را به خوانش گرفتند.

گفتنی است که محفل گرامیداشت روز جهانی زن با دعای خیر و آروزی صلح دایمی و سربلندی تمام زنان با غرور افغانستان با صرف طعام چاشت به پایان رسید.


بازنشر این مطلب