گزارش‌های روزانه بازدید:546 تاریخ نشر:2017-04-17

آگاهی‌دهی به 36 تن از خانم‌ها و مردان بی‌سواد و کم‌سواد در مورد حقوق کودکان

گزارش: احمدضیا مهترخیل

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به همکاری بخش تعلیمات این دفتر، برنامه آگاهی‌دهی را به تاریخ 22/ 1/ 1396 در مورد حقوق اطفال و حقوق اشخاص دارای معلولیت در قریه کندیوال از مربوطات شهر فیروزکوه برگزار نمود.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز گردید. سپس محترم سجاد ساحل آمر بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور ضمن خوش‌آمدگویی حاضران در مورد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بخش‌های کاری کمیسیون، وظایف کمیسیون، مبانی و دورنمای برنامهای کمیسیون صحبت نمودند.

 تعریف مفهوم کودکی، قوانین ملی برای حمایت از حقوق کودکان، حقوق اطفال، اضرار ازدواج‌های زیر سن و علل و عوامل معلولیت اطفال توسط احمدضیا مهترخیل ناظر ساحوی اطفال برای اشتراک کنندگان تشریح گردید.

وی ضمن تاکید بر رعایت حقوق اطفال از والدین و حاضرین تقاضا نمود تا مانع تعلیم و تربیه کودکان خود نشده و آنها را بدون در نظر داشت جنسیت شان شامل مکاتب سازند. آموزش بر علاوه اینکه از جمله حقوق مسلم کودکان می‌باشد، دین اسلام نیز بر این اصل تأکید نموده است. وی همچنان عوامل معلولیت را برای اشتراک کنندگان تشریح نموده و افزود که: «متأسفانه در کشورهای توسعه نیافته و دسترسی محدود مردم به امکانات صحی معیاری، باعث شده است معلولیت کودکان در جامعه افزایش یابد. اگر مادران در هنگام حاملکی و قبل از آن در قسمت تغذیه و رعایت حفظ‌الصحه شخصی خود توجه نمایند اطفال سالم به جامعه تقدیم خواهند کرد.»

حاضرین و اشتراک کنندگان در این جلسه ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این برنامه، تدویر چنین برنامه‌های آگاهی‌دهی را برای بلند بردن سطح آگاهی‌شان در مورد حقوق بشر و حقوق اطفال موثر دانسته و خواهان برگزاری بیشتر این برنامه‌ها در این قریه گردیدند. آنها وعده سپردند که موضوعات را که در جلسه متذکره آموخته اند با دیگران نیز شریک سازند.


بازنشر این مطلب