گزارش‌های روزانه بازدید:519 تاریخ نشر:2017-04-17

بررسی راه‌های بهبود وضعیت کاری بانوان خبرنگار در بلخ

تقی واحدی

طی نشستی با مسئولان رسانه‌های ولایت بلخ، راه‌های حل دشواری‌های بانوان خبرنگار در بلخ مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این نشست هماهنگی به روز 23 حمل از سوی بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر در تالار کنفرانس‌های این دفتر برگزار شد. در آغاز این نشست رمضان واحدی مسئول مرکز منابع دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با اشاره به نگرانی‌ها و دشوارهای کاری بانوان خبرنگار در بلخ، از مسئولان رسانه‌ها خواست که برای رفع این نگرانی‌ها و سختی‌ها، دیدگاه‌های شان را شریک نمایند. او گفت برخی از بانوان خبرنگار از تعبیض جنسیتی علیه خود، راه نیافتن در پست‌های مدیریتی و نبود تسهیلات ویژه برای زنان خبرنگار در رسانه‌ها گلایه دارند.

مبینه ساعی مسئول ساحوی دفتر نی یا پشتیبان رسانه‌های آزاد که در برگزاری این نشست با دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر همکاری داشت، گفت که برخی از بانوان خبرنگار در بلخ ضمن مراجعه به دفتر او از سخت گیری‌های برخی از مسئولان رسانه‌ها نسبت به خود شان شکایت کرده اند که باید راه حلی منصفانه برای پاسخگویی به این گونه شکایات پیدا شود. همچنین سید بارز نماینده دفتر ساحوی یوناما در مزار شریف بر مسئولیت اخلاقی رهبری رسانه‌ها در راستای رشد و توسعۀ ظرفیت‌های زنان تاکید کرد.

در این نشست اکثر مسئولان رسانه‌ها گفتند که در بورد مشورتی شان، زنان حضوری فعال دارند. از جمله بشیر انصاری مسئول تلویزیون آریانا بلخ، شکیبا موحد مسئول رادیو رابعه بلخی و شفیع عزیزی مسئول تلویزیون ستاره سحر گفتند که در بورد مشورتی شان خانم‌ها حضور دارند. احمدنذیر داهی مسئول مرکز رادیو بیان شمال هم ابراز داشت که بیشتر اعضای بورد این رادیو بانوان است. مسئولان برخی از رسانه‌ها هم گفتند که تلاش خواهند کرد در بورد مشورتی شان زنان را بیشتر سهیم نمایند. مصطفی محب مدیر رادیو ـ تلویزیون مهر گفت که قصد داریم مسئولیت بخش برنامه‌سازی رادیو ـ تلویزیون را به یک خانم بسپاریم. داکتر نجیب پیکان صاحب امتیاز رادیوی محلی نهاد نیز ابراز داشت که در آینده نزدیک بانوان را در بورد مشورتی سهیم خواهد کرد.

در پایان این نشست، اشتراک کنندگان توافق کردند که به منظور ارزیابی دقیقتر از وضعیت حضور و کار بانوان خبرنگار در رسانه‌های ولایت بلخ، یک تیم تحقیقاتی از نهادهای پشتیبان رسانه‌های آزاد، فضای کاری این بانوان را از نزدیک مشاهده کرده و با طرح سئوالات در یک پرسش‌نامه، دیدگاه‌های آنان را دریافت نمایند.


بازنشر این مطلب