گزارش‌های روزانه بازدید:679 تاریخ نشر:2017-04-17

نظارت از وضعیت حقوق بشری معتادین در شفاخانه 50 بستر ولایت کندز

مخدوم برهان

مسئول بخش افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی کندز، جهت نظارت از وضعیت حقوق بشری معتادین و رسیدگی به مشکلات و چالش‌های فرا راه آن‌ها به شفاخانه 50 بستر ریاست صحت عامه ولایت کندز رفته و با عبدالقدوس میاخیل رئیس این شفاخانه دیدار و روی مشکلات و چالش‌های فرا راه معتادین بحث و گفتگو نمود.

مخدوم برهان مسئول بخش افراد دارای معلولیت  دفتر ساحوی کندز، در قدم نخست در مورد وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون و بخش افراد دارای معلولیت، معلومات ارائه داشته و از خدمات شبانه‌روزی رئیس و پرسونل خدماتی این شفاخانه در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری معتادین قدردانی بهعمل آورد. برهان مواد مخدر را یک پدیده خانمان سوز در کشور دانسته و از عبدالقدوس میاخیل رئیس شفاخانه خواست که در جهت بهبود وضعیت حقوق بشری افراد دارای معلولیت و بهخصوص معتادین سعی وتلاش نمایند و در مبارزه با این پدیده شوم مسئولیت ایمانی و وجدانی خویش را ادا و با خدمات بیوقفۀ خود مصدر خدمت به هموطنان خویش گردند.

عبدالقدوس میاخیل رئیس شفاخانه 50 بستر معتادین ولایت کندز ضمن قدردانی از کارکردهای کمیسیون و نظارت‌های بهموقع آن در راستای وضعیت معتادین و ارقام آن در سطح ولایت کندز معلومات ارائه داشته و تعداد معتادین در ولایت کندز را بین 20 الی 30 هزار تن دانست. آقای میاخیل مواد مخدر را پدیده شوم و مخرب و در حال شیوع و گسترش دانسته و اعتیاد به مواد مخدر را قابل وقایه و کنترول دانست. وی از شهروندان کندزی خواست تا متوجه اولادهایشان باشند و نگذارند جوانان و کودکان‌شان به آن گرفتار شوند.

رئیس شفاخانه معتادین گفت: «از بدو تأسیس این شفاخانه تا حال 5440 تن صحت‌یاب شده اند و این شفاخانه نمی‌تواند که تمام نیازمندی‌ها و مشکلات فرا راه معتادین را براورده سازد.» وی از دولت خواست تا بهخاطر تداوی بهتر و تعداد بیشتری از معتادین باید تعداد بسترها با تجهیزات مورد نیاز، زیاد شود تا توجه زیاد و بهتر در مورد بهبود وضعیت حقوق بشری معتادین صورت بگیرد.

قابل یادآوریست که هر مریض در این شفاخانه 45 روز را سپری می‌نماید و بعد از 45 روز از شفاخانه مرخص می‌گردند. قرار اظهارات و نظارت که از بخش‌های مختلف این شفاخانه صورت گرفت، معتادین از اعاشه و اباتۀ خوب برخوردار بوده و با لباس‌های این شفاخانه ملبس می‌باشند. معتادین حاضر در این شفاخانه تعهد نمودند که دیگر به مواد مخدر نه بگویند و با عزت و حرمت در میان فامیل‌هایشان زندگی نمایند و از این پس نمی‌خواهند که اولادهای آنها در مکتب و کوچه و بازار بهنام بچه پودری، تریاکی و هیروئینی یاد شوند.

معتادین از برخورد پرسونل خدماتی و توزیع اعاشه و اباته بهموقع راضی بوده و یگانه مشکل شان را نبود دیوار حیاط برای شفاخانه دانسته که فعلا اطراف آن با کتاره و چوکات فلزی احاطه گردیده و این زمینه انتقال مواد مخدر را بهبار آورده است و معتادین نمی‌توانند آزادانه در محوطه شفاخانه گشت‌وگذار و تفریح نمایند. در مجموع در طول یک‌سال در شفاخانه 50 بستر ولایت کندز به تعداد ۱۵۰۰ تن مریضان داخل بستر و مریضان سراپا تداوی شده اند.

باید ذکر گردد که از جمله 6 ولسوالی در سه ولسوالی قلعه ذال، امام صاحب و چهار دره تعدادی معتادین زیاد بوده و اکثراً جوانان به این پدیده شوم آغشته و تحت مداوا قرار گرفته و تعدادی هم این تحفه را از کشورهای همسایه به ارث برده اند.

 

تصویر رئیس شفاخانه 50 بستر ریاست صحت عامه ولایت کندز، حین ارائه معلومات به مسئول بخش افراد دارای معلولیت

تصویر وضعیت صحی معتادین در شفاخانه

تصویر وضعیت اعاشه‌ای معتادین


بازنشر این مطلب