گزارش‌های روزانه بازدید:596 تاریخ نشر:2017-05-14

گزارش جلسه آموزشی با زنان شورای انکشافی قریه نوآباد ولسوالی اندخوی

گزارش از: زرلشت بارز، مسئول بخش زنان

یکی از عالی ترین برنامه های دین مقدس اسلام از بین بردن تمام بی عدالتی نسبت به زن بوده است. اسلام بنیان برتری طلبی های قومی، نژادی، جنسی و مالی را ویران نمود و تمام انسان ها از مرد و زن، غنی و فقیر، عرب و عجم، سیاه و سفید، و زشت و زیبا را در یک صف قرار داد. حقوق زن در اسلام نیز یکی از مباحث عمده در جامعه‏ی اسلامی بوده ودیدگاه‏ها و نظریات متعدد در این مورد مطرح بوده است. بیشتر علما و بزرگان دینی بر این باور‌اند که زنان به عنوان نیمی از پیکره‌ی جامعه‌ی انسانی از حقوق وامتیازات مساوی و برابر با مردان در زندگی اجتماعی و خانوادگی برخورداربوده و هیچ تفاوت یا تمایزی بین زن و مرد در حقوق و امیتازات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی وجود ندارد.

به سلسه برنامه‌های آموزشی، بخش زنان دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جلسه آموزشی نیم روزه را تحت عنوان «حقوق زن از دیدگاه اسلام» به تاریخ ۴/۲/۱۳۹۶ با حضور و اشتراک (۳۰) تن از زنان شورای انكشافي کورس برکت مربوط قریه نوآباد ولسوالی اندخوی تدویر نمود.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام روح نواز الهی   آغاز گردیده سپس یک تن از اشتراک کننده گان ضمن اظهار سپاس از دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان  جهت بلند بردن سطح آگاهی  شهروندان در راستای حقوق بشری شان، اضافه نمود: «آنچه که اسلام برای زن در نظر گرفته است، چیزی است که با طبیعت او هماهنگی دارد، به او امنیت کامل می بخشد و از او در برابر شرایط نامساعد و دشواریهای زندگی محافظت می کند

متعاقباً  مسول بخش زنان  دفتر ولایتی فاریاب ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان در رابطه به « حقوق زن از دیدگاه اسلام » معلومات مفصل را ارائه  نمود. موضوعات جلسه مورد استقبال گرم  اشتراک کننده گان  قرار گرفته، و خواهان ادامه همچو برنامه ها گردیدند.  در اخیر جلسه بادعائيه خير و سعادت مردم افغانستان به پايان رسيد.


بازنشر این مطلب