گزارش‌های روزانه بازدید:584 تاریخ نشر:2017-07-10

دومین روز کارگاه ارتقای ظرفیت و توانمندسازی آموزگاران حقوق بشر با سخنرانی داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آغاز شد

داکتر سیما سمر: عدالت نباید قابل خرید و فروش باشد

دومین روز کارگاه ارتقای ظرفیت و توانمندسازی آموزگاران حقوق بشر با سخنرانی داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آغاز شد. داکتر سمر بر برابری انسان‌ها در تمام فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد و گفت که کرامت انسانی انسان‌ها نباید براساس معیارهای لباس و ظواهر آن‌ها سنجش شود.

خانم سمر تاکید که برابری جنسیتی نباید تنها در شعار باقی بماند؛ بلکه هرنوع تبعیض در درون خانواده‌ها در برابر زنان از بین برود. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت تا وقتی که میزان زاد و ولد در خانواده‌ها کنترول نشود، فقر از بین نخواهد رفت. او تاکید کرد که برداشت‌ها و باورهای سنتی نسبت به داشتن فرزندان زیاد، باید تغییر کند زیرا به هراندازه یک خانواده فرزندان کمتر داشته باشد، مرفه‌تر زندگی می‌کند و از امکانات بهتر زندگی برخوردار می‌شود.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر تامین صلح و عدالت نیز تاکید کرد که و گفت تا زمانی که عدالت خرید و فروش شود، تامین عدالت ممکن نیست چنانچه کمیسیون قضایایی را ثبت کرده که نشان می‌دهد وقتی یک قوماندان عمل خلاف قانون انجام داده، راننده و یا محافظش را متهم کرده و بجای قوماندان، محافظ یا رانندگان آن‌ها مجازات شده‌اند. خانم سمر تاکید کرد: «تا زمانی که ارزش‌های حقوق بشر در افغانستان تامین نشود، نسل‌های بعدی به همان مشکلات مواجه خواهند بود که در حال حاضر نسل کنونی با آن مواجه است.»

فرهنگ سازمانی یکی از موضوع دیگر مورد بحث در روز دوم کارگاه بود. این بحث توسط عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به پیش برده شد. آقای فرزام تاکید کرد که فرهنگ سازمانی امروزه به امر مهمی تبدیل شده است و بدون فرهنگ سازمانی و رعایت آن، سازمان‌ها به اهدافی که دارند، نمی‌رسند.  

آقای فرزام بر برابری جنسیتی تاکید کرد و گفت که برابری جنسیتی خط سرخ کمیسیون است و در تمام مراحل کار سازمانی در کمیسیون مستقل حقوق بشر، در نظر گرفته می‌شود چنانچه برابری جنسیتی شامل دسترسی مساوی به امکانات و امتیازات نیز می‌شود و باید زنان و مردان به صورت یکسان از امکانات برخوردار شوند.

وجود فضای سالم و مصوون کاری نیز در فرهنگ سازمانی با اهمیت خوانده شد. براساس این اصل، تمام کارمندان باید احساس امنیت و مصوونیت کنند و هیچ خطر، تهدید و آزاری متوجه کارمندان نباشد.

رویه‌های کار، مقررات کار در سازمان‌ موضوع دیگر این بحث بود. آقای فرزام گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر پاسخگویی کارمندان را با اهمیت می‌داند و کارمندان مجبورند در قبال عملکردهای شان پاسخگو باشند.

در این بحث مطرح شد که هر سازمان باید قانون‌محور باشد؛ اما در افغانستان قانون‌گریزی به یک رویه تبدیل شده است. در این بحث تاکید شد که توجه به قوانین و مقررات یک عنصر فرهنگ سازمانی است و باید مراعات شود.

حقوق کودکان در اهداف توسعه پایدار

حقوق اطفال و اهداف توسعه پایدار، فعالیت‌ها و دست‌آوردهای کمیسیون در این زمینه موضوع دیگری بود که توسط نجیب الله زدران ببرکزی هماهنگ کننده بخش حقوق اطفال کمیسیون ارایه شد.  

مرور و اصلاح قوانین کار، حمایت از اطفالی که هم کار می‌کنند و هم به مکتب می‌روند و افزایش معاش کارمندان پایین‌رتبه و اجیران در ادارات دولتی مورد بحث قرار داده شد. آقای زدران گفت یک تحقیقی نشان داده است که اطفال کارمندان پایین‌رتبه دولت مجبور می‌شوند در بازار کار کنند زیرا معاش این کارمندان ناچیز است و برای تهیه مصارف خانواده کافی نیست. آقای زدران گفت که معاش این ماموران باید افزایش یابد تا کودکان این خانواده‌ها، مجبور به کار در بیرون از خانه نشوند.

دسترسی کودکان به خدمات صحی نیز مورد بحث قرار گرفت چنانچه در سال ۲۰۱۶ کمیسیون برای دولت توصیه کرده که کودکان باید واکسین شوند و از اطفال و مادران حمایت صورت گیرد. آقای زدران گفت کمیسیون مستقل حقوق بشر تلاش کرده است تا تساوی جنسیتی در نصاب تعلیمی معارف گنجانده شود و کودکان از ابتدا با تساوی جنسیتی آشنا شوند. ساخت مراکز اصلاح و تربیت اطفال از تاکیدات دیگر کمیسیون بوده تا کودکان بی‌سرپرست در این مراکز زندگی کنند و آموزش ببینند.

حقوق بشر و معلولیت

مفهوم حقوق اشخاص دارای معلولیت در اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر و نقش نهادهای ملی حقوق بشر در ایجاد تغییر در حمایت از اشخاص دارای معلولیت موضوع دیگر دومین روز کارگاه بود. محمد علی محبتی هماهنگ کننده بخش معلولیت در کمیسیون مستقل حقوق بشر هنگام ارایه این بحث گفت که حقوق اشخاص دارای معلولیت در قانون تعریف شده است.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر بر حل مشکلات داختران دارای معلولیت ذهنی تاکید کردند و گفتند که در برخی از ولایات این دختران به دروازه‌های کمیسیون آورده می‌شوند در حالی که حکومت باید مکان مشخصی برای نگهداری و حمایت از اشخاص دارای معلولیت داشته باشد.

براساس آمارها بیش از ۸۴۰ هزار نفر در افغانستان به معلولیت شدید دچار هستند و ۲.۷ درصد کل نفوس افغانستان را اشخاص دارای معلولیت تشکیل می‌دهند. این در حالیست که تنها ۱۱۲ هزار تن از این اشخاص، از حکومت افغانستان معاش دریافت می‌کنند.

براساس قوانین، به اشخاص دارای معلولیت باید با دید یک عضو فعال جامعه دیده شوند زیرا در بسیاری موارد این اشخاص به عنوان افراد مریض و محتاج دیده می‌شوند و باورها این است که اشخاص دارای معلولیت قابل ترحم و نیازمند کمک هستند در حالی که چنین نیست؛ آن‌ها مانند سایر انسان‌های جامعه حقوق و امتیازات برابر با دیگران دارند. در این بحث تاکید شد که اشخاص دارای معلولیت بیشترین رنج را از رفتارهای ترحم‌آمیز می‌کشند.

برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

نقش آموزش حقوق بشر در تامین برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان موضوعی بود که از سوی لطیفه سلطانی هماهنگ کننده بخش زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر ارایه شد.

خانم سلطانی بر نقش موثر و فعال زنان در جامعه تاکید کرد و گفت که کار خانه زنان باید به رسمیت شناخته شود در حالی که زنان در خانه زحمت زیادی می‌کشند و در پیشبرد زندگی نقش فعالی دارند؛ اما کار آن‌ها در خانه بی‌مزد است و ارزش اقتصادی ندارد.

در این بحث به خودآگاهی زنان اشاره شد و تاکید گردید زنانی که در بیرون از خانه کار می‌کنند باید در برابر تمامی نارسایی‌ها مقاومت کنند و نگذارند حقوق شان زیر پا شود. خانم سلطانی افزود که برای توانمندسازی زنان باید با کلیشه‌ها و باورهای سنتی مبارزه شود تا تغییرات اساسی در این زمینه به وجود بیاید.  

فراهم کردن زمینه کار و فعالیت زنان یکی از مسایل مهم در این بحث بود. خانم سلطانی تاکید کرد وقتی حکومت و سایر نهادها زمینه استخدام را برای زنان فراهم می‌کنند باید محیط کاری و شرایط کار را در نظر بگیرند زیرا در بسیاری موارد به زنان پیشنهاد می‌شود که در مناطق ناامن کار کنند در حالی که چنین استخدام‌ها خطرناک است و انجام آن عملا برای زنان ممکن نیست.


بازنشر این مطلب