گزارش‌های روزانه بازدید:678 تاریخ نشر:2017-09-19

برگزاری جلسه استماع‌‌عامه در حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و جنگ در ولایت بدخشان

حق‌داد شریفی/ دفتر ولایتی بدخشان

به روز یک‌شنبه، مورخ ۲۶ سنبله سال ۱۳۹۶، جلسه استماع‌عامه در حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و جنگ از سوی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ولایت بدخشان برگزار گردید.

این جلسه (استماع‌عامه) با حضور حوا علم نورستانی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، نقیب‌الله بشری، هماهنگ‌کننده ملی بخش نظارت و بررسی، شاهین بشردوست، مسٔول بانک اطلاعات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان به‌شمول جمع کثیری از مسٔولان و کارمندان نهادهای دولتی و غیردولتی در این ولایت راه‌اندازی شد.

حوا علم نورستانی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در شروع سخنرانی از همکاری‌ها، هماهنگی‌ها و مشارکت فعال مسٔولان نهادهای دولتی و غیر دولتی ولایت بدخشان ابراز سپاس و قدردانی نمود.

خانم نورستانی در مورد اهداف این جلسه گفت که جلب توجه دولت و دیگر سازمان‌های ملی و بین‌المللی در حمایت از حقوق قربانیان و بازماندگان قربانیان جنگ و تروریزم یکی از اهداف مهم این تحقیق ملی را تشکیل می‌دهد.

 کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان افزود که افزایش پاسخگویی دولت افغانستان در حمایت از قربانیان تروریزم و جنگ از طریق رسیدگی به پرونده‌های جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت با استفاده از مکانیزم‌های ملی و بین‌المللی از دیگر اهداف مهم این تحقیق می‌باشد.

 خانم نورستانی ابراز امیدواری نموده گفت که با استفاده از این تحقیق می‌توان قوانین و میکانیزم‌های بهتری در زمینهٔ حمایت از حقوق قربانیان به وجود آورد تا قربانیان و بازماندگان قربانیان به گونهٔ بهتر مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در جریان صحبت‌هایش گفت که با راه‌اندازی این تحقیق ملی می‌توان توجه تمامی طرف‌های درگیر در جنگ را جلب نمود تا اصوال و قواعد حقوق‌ بشردوستانه بین‌المللی رعایت کنند و از وارد شدن تلفات و خسارات به افراد ملکی نیز جلوگیری صورت گیرد.

خانم نورستانی با ابراز نگرانی از فزایش تلفات افراد ملکی در کشور گفت که در جریان سال ۱۳۹۵، مجموع تلفات افراد ملکی به ۱۰۶۰۸ نفر می‌رسد که از این میان ۲۸۲۳ تن کشته و ۷۷۸۵ نفر دیگر زخمی‌ می‌باشند.

به گفته وی، وقوع جنگ‌ها و منازعات مسلحانه، هزاران خانواده را به ولایات و کشورهای همسایه مهاجر و آواره ساخته است. هم‌چنان خانواده‌های زیادی در نتیجهٔ جنگ‌ها، نان‌آوران‌شان را نیز از دست داده‌اند.

او با بیان این مشکلات گفت که امیدواریم نتایج این فعالیت‌ها باعث شود تا میکانیزم‌های مؤثری برای حمایت و حافظت از حقوق قربانیان و بازماندگان قربانیان جنگ به  وجود آید و در نهایت این فعالیت‌ها منجر به کاهش تلفات افرادملکی گردد.

دکتر گل محمد بیدار، معاون والی ولایت بدخشان در بارهٔ اهمیت این تحقیق گفت:« یافته‌های تحقیقات‌ملی می‌تواند پالیسی‌ها و قوانین موجود را به نفع قربانیان تغییر دهد.» به گفته وی، با راه‌اندازی همچو تحقیق‌ها، تمام مسٔولان به ویژه شهروندان می‌توانند مشکل‌ها، دیدگاه‌ها و راهکارهای خویش را پیرامون موضوع مورد تحقیق بیان نمایند تا بر اساس آن قوانین و پالیسی‌ها ساخته شود.

آقای بیدار گفت: « جنگ‌ها جاری علاوه براینکه تلفات افرادملکی را در پی داشته، باعث مهاجرت و آواره‌گی هزاران خانواده‌ به ولسوالی‌های همجوار و ولایات دیگر گردیده است.»

به گفته وی، کمک‌های که از جانب دولت و سازمان‌های خیریه برای قربانیان و آسیب‌دیدگان جنگ و تروریزم در نظر گرفته می‌شود، نمی‌تواند نیازمندی‌ها و مشکلات اولیهٔ آنها را مرفوع سازد.

او با بیان این مطلب گفت که دولت مرکزی باید قوانین و پالیسی‌های جدیدی را طرح و تصویب کند تا قربانیان و بازماندگان قربانیان جنگ مورد حمایت بیشتر و همه ‌جانبه‌تر قرار گیرند.

داکتر نورمحمد خاوری، رئیس صحت عامه ولایت بدخشان در مورد ارائه خدمات صحی برای آسیب‌دیدگان جنگ و تروریزم  گفت که ریاست صحت عامه این ولایت با توجه به امکانات و منابع دست داشته، همیشه تلاش نموده تا قربانیان و آسیب‌دیدگان مخاصمات مسلحانه و تروریزم را مورد حمایت قرار دهد.

به گفته وی، این ریاست همیشه خدمات صحی رایگان را برای قربانیان و آسیب‌دیدگان جنگ و تروریزم عرضه نموده و آنها را به گونهٔ جدی تحت تداوی و مراقبت قرار داده است.

برید جنرال محمد نعیم مجیدی، قوماندان لوای دوم اردوی ملی ولایت بدخشان گفت که در طی سال ۱۳۹۶، در حدود ۴۹ بار میان نیروه‌های دولتی و مخالفان مسلح دولت در ولسوالی‌های مختلف این ولایت درگیری صورت گرفته است. به گفته وی، در این درگیرها هیچ‌گونه تلفات و خسارات جانی و مالی بر افرادملکی وارد نگردیده است.

آقای مجیدی می‌گوید که نیروه‌های اردوی ملی همواره تلاش می‌ورزند که در تمام عملیات‌ها و درگیری‌های مسلحانه، اصول و قواعد جنگ را رعایت نموده و از وارد شدن تلفات و خسارات به افرادملکی جلوگیری نمایند.

در جلسه استماع‌عامه، علاوه بر سخنرانی‌های انجام شده، سمونمل احمدخان، مدیرحقوق‌بشر قوماندانی امنیه، قاضی تاج الدین وثیق، معاون محکمه استیناف، فضل سلطان صافی، رئیس سارنوالی استیناف، ضیأالدین واثیق، معاون شورای ولایتی، مولوی حفیظ الله، معاون شورای علما، امام محمد ساعی، استاد دانشگاه، سید مصطفی احمدی، آمر منابع بشری ریاست کار و امور اجتماعی، حاجی نعمت الله قانع، فعال مدنی، سمیع الله سیحون، خبرنگار و نظرمحمد نظری، معاون تخنیکی و مسلکی ریاست معارف ولایت بدخشان نیز در این جلسه صحبت نمودند.

 عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر بدخشان ضمن جمع‌بندی این جلسه گفت که تحقیق‌ملی کنونی بیشتر به هدف بررسی و رسیدگی به مشکلات و نیازمندی‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان جنگ و تروریزم برگزار شده است.

 خانم نوید ضمن قدردانی از حضور و مشارکت اعضای این جلسه گفت که این جلسه در همکاری و هماهنگی با نهادهای دولتی و غیر دولتی این ولایت با رویکرد دادخواهانه و آگاهی دهی راه‌اندازی شده تا وضعیت قربانیان و آسیب‌دیدگان منازعات مسلحانه مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و قضایای نقض حقوق‌بشر نیز رسیدگی شود.

عارفه نوید ابراز امیدواری نموده گفت: « امیدواریم با استفاده از پیشنهادها و مشوره‌های سودمند اعضای این جلسه، قوانین و پالیسی‌های مدونی در حمایت از حقوق قربانیان و بازماندگان قربانیان مخاصمات مسلحانه و تروریزم به تصویب برسد.


بازنشر این مطلب