گزارش‌های روزانه بازدید:419 تاریخ نشر:2017-10-07

جلسه استماع عامه تحقیق ملی حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم و مخاصمات مسلحانه در ولایت بغلان

مخدوم برهان

به روز چهارشنبه مورخ 12 میزان سال‌جاری، جلسه استماع عامه تحقیق ملی حمایت از حقوق قربانیان جنگ و تروریزم و مخاصمات مسلحانه، در تالار کنفرانس‌های مقام ولایت بغلان از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، طی محفلی برگزار گردید.

 جلسه متذکره با حضور احمدضیا لنگری کمیشنر بخش افراد دارای معلولیت، محمدبلال صدیقی سخنگوی کمیسیون و محمد منیر خاشی مسئول بخش آمبودزمن، معاون مقام ولایت و جمع کثیری از روسای دولتی و غیردولتی، منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی، استادان دانشگاه‌های خصوص و دولتی، اعضای جامعه مدنی، افراد دارای معلولیت، قربانیان جنگ و رسانه‌ها با هماهنگی مسئولین دفتر ساحوی کندز زمینه‌سازی و برگزار گردید.

جلسه با بیان خوش آمدی به هیات رهبری و اشتراک کنندگان توسط سرپرست دفتر ساحوی کندز، خوانش آیاتی ملکوتی، پخش سرود ملی و سخنان احمد ضیا لنگری کمیشنر بخش افراد دارای معلولیت کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان آغاز گردید.

آقای لنگری در شروع سخنرانی خویش از همکاری‌ها، هماهنگی‌ها و مشارکت فعال مسئولان نهادهای دولتی و غیردولتی ولایت بغلان ابراز سپاس و قدردانی نمود.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جلب توجه دولت و دیگر سازمان‌های ملی و بین‌المللی در حمایت از حقوق قربانیان و بازماندگان قربانیان جنگ و تروریزم را یکی از اهداف مهم این تحقیق ملی دانست و در مورد اثرات ناگوار جنگ‌های داخلی که سبب بوجود آمدن بیشتر از یک ملیون افراد دارای معلولیت گردیده بحث نمود. آقای لنگری اهمیت و نقش افراد دارای معلولیت و قربانیان جنگ را در برنامه‌های بلند مدت دولتی و غیردولتی، مستفید شدن آنان از این برنامه‌ها خواند و داد خواهی در مورد حمایت از قربانیان جنگ را یکی از اهداف مهم این تحقیق ملی بیان نمود. آقای لنگری ابراز امیدواری نموده گفت که با استفاده ازاین تحقیق می‌توان قوانین و میکانیزم‌های بهتری درزمینۀ حمایت از حقوق قربانیان به وجود آورد تا قربانیان و بازماندگان قربانیان به گونۀ بهتر مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشربا ابراز نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی در کشور، گفت: «با وقوع جنگ‌ها و منازعات مسلحانه، هزاران خانواده به ولایات و کشورهای همسایه مهاجر و آواره شده اند و هم‌ چنان خانواده‌های زیادی در نتیجۀ جنگ‌ها، نان ‌آوران‌‌شان را نیز از دست داده‌اند.»

الحاج عبدالقدیم نیازی معاون مقام ولایت بغلان ضمن سپاس و قدردانی از کار کردها و فعالیت‌های کمیسیون، حضور هیأت کمیسیون مستقل حقوق بشر را در ولایت بغلان خیر مقدم عرض نموده و تطبیق قوانین و مقررات و بخصوص قانون حقوق و امتیازات افراد دارای معلولیت را یکی از اهداف مقام ولایت دانسته، گفت: «دولت مرکزی باید قوانین و پالیسی‌های جدیدی را طرح و تصویب کند تا قربانیان و بازماندگان قربانیان جنگ را مورد حمایت بیشتر و همه ‌جانبه ‌ قرار بدهند.»

قضاوتمل محمدحسن صدیقی رئیس محکمه استیناف نیز بر ضرورت تطبیق قوانین و مقررات در کشور و میکانیزم‌های مخصوص برای حمایت از قربانیان، آمار قربانیان و آسیب‌دیدگان جرایم تروریزم و مخاصمات مسلحانه و چگونگی و نوع حمایت از قربانیان جنگ از جانب دولت و مشکلات و چالش‌های موجود فرا راه قربانیان بحث نموده و آمار قضایای مربوط تروریستی را در شش ماه اول سال 1396، 20 مورد بیان نمود.

سیدصالح صالح رئیس کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین در مورد وضعیت حقوق بشری افراد دارای معلولیت و قربانیان جنگ و میکانیزم‌های حمایت از قربانیان و فعالیت‌‌های شان بحث نمود و تطبیق قانون حقوق و امتیازت افراد دارای معلولیت را یکی از اهداف دولت بیان نمود. وی گفت: «در صورتیکه قوانین و مقررات و بخصوص قانون حقوق و امتیازات افراد دارای معلولیت در کشور تطبیق گردد، تمامی مشکلات و چالش‌های فرا راه افراد دارای معلولیت و قربانیان جنگ رفع و آنان جایگاه و پایگاه خویش را در جامعه تثبیت و به مشکلات آنان رسیدگی خواهد شد.»

استاد غلام‌ربانی فیاض رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه حکیم سنایی حق حیات را یکی از حقوق اساسی تمام اتباع کشور دانسته و مصوونیت قربانیان جنگ و ارائه خدمات بهتر صحی را یکی از اولویت‌های کاری دولت دانست. وی از دولت و جوانب درگیر خواست تا با رعایت کنوانسیون‌های ژنیوا و قوانین نافذه کشور از تلفات افراد ملکی جلوگیری بعمل آورند و از اعمال هر نوع خشونت، تجاوز به حریم خصوصی و گروگان‌گیری جدا بپرهیزند و با ارائه میکانیزم‌های جدید به حمایت از قربانیان جنگ اقدام عملی بعمل بیاورند.

در این جلسه استماع عامه برید جنرال عبدالغفار احسان قوماندان لواء مستقر در ولایت بغلان، جلال‌الدین باقی‌زاده معاون ملکی قوماندان امنیه، حبیب‌الله جلیلی رئیس سارنوالی امنیت داخلی و خارجی، محمد علی زمانی استاد و فعال جامعه مدنی، رحیمداد آریا مسئول رادیو تراجمیر و مدافع حقوق بشر، اکرام‌الدین بارز سرپرست سارنوالی جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، داکتر محب‌الله رئیس صحت عامه، احمدنوید شکورزاده فعال جامعه مدنی، عزیزالله راسخ رئیس اتحادیه معلولین و قربانیان جنگ و مولوی عبدالرشید مظهری رئیس حج و اوقاف داشته‌های خویش را به خوانش گرفته و از اجرای تحقیق‌های کمیسیون مبنی بر حمایت از قربانیان جنگ در راستای طرح میکانیزم‌های جدید از کمیسیون قدردانی بعمل آوردند.

در اخیر محمدبلال صدیقی سخنگوی کمیسیون از سخنرانی‌ها و حضور گرم اشتراک کننده‌ها در جلسه استقبال بعمل آورده و جریان جلسه استماع عامه را جمع‌بندی نموده و امیدواری نمود که با استفاده از پیشنهادها و مشوره‌های سودمند اعضای این جلسه، قوانین و پالیسی‌های مدونی در حمایت از حقوق قربانیان و بازماندگان قربانیان مخاصمات مسلحانه و تروریزم به تصویب برسد و قربانیان جنگ در فضای صلح و آرامی زندگی روز مره‌شان را به پیش ببرند.

جلسه استماع عامه به امید برقراری صلح، تأمین امنیت و برآورده شدن خواست‌های قربانیان جنگ و تمامی اقشار جامعه به پایان سید.

پیشنهادات:

  • ایجاد دفتر ولایتی کمیسیون در ولایت بغلان،
  • ایجاد کمیته جهت تطبیق قانون حقوق و امتیازات افراد دارای معلولیت،
  • ایجاد و تأسیس شفاخانه 30 بستر برای مریضان و مجروحین نظامی‌ها در چوکات صحت عامه ولایت بغلان،
  • توزیع سرپناه برای قربانیان جنگ و مخاصامات مسلحانه،
  • حمایت از قربانیان جنگ و رسیدگی به مشکلات آنها،
  • عدم دسترسی رسانه‌ها به اطلاعات از طریق بعضی ادارات دولتی،
  • استخدام افراد شایسته و کار فهم در ادارت دولتی،
  • بررسی دوسیه‌های متهمین و جنایتکاران،
  • خاتمه دادن به فرهنگ معافیت از جرایم،
  • ایجاد میکانیزم دادخواهی جهت رسیدگی به مشکلات قربانیان و متضررین جنگ‌ها.

بازنشر این مطلب