گزارش‌های روزانه بازدید:474 تاریخ نشر:2017-10-07

سخنرانی داکتر سیماسمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو

مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو به مناسبت سفر مقام محترم ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، داکتر سیماسر به ولایت دایکندی، محفلی را با حضور اساتید و دانشجویان این مرکز برگزار کرد.

محمدهاشم علی‌زاده رئیس مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، ضمن عرض خوش آمدید و خیر مقدم به رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به توضیح مختصر دست آوردها و دورنمایی کار این نهاد پرداخت و گفت: "از آنجائیکه رسیدن به یک جامعه مترقی و توسعه یافته و برخودار از ارزش‌های حقوق بشری در گرو بازسازی و تحکیم زیربناهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی می‌باشد، این مؤسسه همواره تلاش کرده است تا از طریق توسعه آگاهی، دانش و خردورزی نقشی در این زمینه ایفا نماید. او گفت به همین دلیل، مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو در محروم‌ترین نقطه افغانستان تأسیس شده و هزاران نفر تا حالا از این مرکز فارغ التحصیل و در خدمت توسعه و پیشرفت جامعه قرار گرفته است. آقای علی‌زاده "بسط تحصیلات عالی و تربیت نیروهای متخصص و متعهد که بر اساس اصول انسانیت بیاندیشند و عمل کنند را مهم‌ترین هدف این مؤسسه خواند و گفت ما همواره کوشش کرده ایم تا با توجه ویژه به اصل تکثر‌گرایی و ارزش‌های بنیادین حقوق بشر به توسعه و پیشرفت جامعه نگاه کنیم." او با ابراز خرسندی از حضور مقام محترم ریاست کمیسیون در مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، ایشان را بانوی امید و افتخار انسانیت خواند و نیز از همکاری‌های کمیسیون در آموزش حقوق بشر برای دانشجویان سپاسگزاری کرد.

سپس، مقام محترم ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ایراد سخن پرداخت و خطاب به دانشجویان گفت: "شما نسبت به توسعه و پیشرفت کشورتان مسئولیت بزرگی بر عهده دارید و باید با استفاده از فرصت و فضای موجود، برای کسب تخصص و ظرفیت‌های علمی که از نخستین لوازم توسعه و پیشرفت جامعه می‌باشد، توجه و تلاش لازم به خرچ دهید." رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم اظهار داشت که: "دانشگاه‌ها و مراکز علمی با نگاه و رویکرد راهبردی می‌توانند آینده کشور را به سمت گذار به یک جامعه برخوردار از ارزش‌های حقوق بشر، صلح و توسعه پایدار رقم زنند و از این رو، یکی از مهم‌ترین چیزهای که باید در صدر برنامه‌ها و اولویت نهادهای یاده شده قرار داشته باشد، آموزش مفاهیم و ارزش‌های حقوق بشر است."

داکتر سمر، خاطر نشان کرد که آموزش و یادگیری حقوق بشر به ما کمک می کند تا از یک طرف حقوق و آزادی های خود را بشناسیم و بفهمیم و از جانب دیگر به برابری و عدالت به عنوان زیر بنا و اصول اجتناب ناپذیر توسعه، باور و التزام پیدا کنیم.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ادامه سخنان خود گفت، هرچند دشورای ها و چالش های فراوان در زمینه دسترسی به آموزش و تحصیلات عالی در کشور وجود دارد؛ اما از فرصت هر چند اندک و زمینه های ایجاد شده، برای تربیت نیروهای متخصص و کارآ، بهترین و خوبترین استفاده را بکنیم تا به این ترتیب سهمی در تغییر جامعه و ساختن کشور خود داشته باشیم. رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت یکی از مهم ترین مسئولیت های مراکز علمی و اکادمیک مبارزه با فساد، بی عدالتی و تبعیض در جامعه می باشد. بنابراین، نهادهای یاد شده باید با رویکرد واقع بینانه و علمی، برای مبارزه با پدیده های نقض حقوق بشر و ناهنجاری های اجتماعی و سیاسی تلاش جدی به خرچ دهند. بانو سمر در پایان صحبت های خود با تأکید بر اهمیت کیفیت تدریس و توجه به ضرورت اجرای دوامدار تحقیقات علمی، به دانشجویان گفت شما باید جامعه و کشور خود را تغییر دهید، تصمیم بگیرید و برای ایجاد تغییر و رسیدن به یک جامعه انسانی اقدام کنید.

هم چنین محمد حسین مظفری استاد مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، تلاش های داکتر سمر را برای کمک به مردم نیازمند و رنج رسیده ی افغانستان، ارزنده و تحسین بر انگیز توصیف کرد و گفت: "داکتر سمر امروز به موفقیت های بزرگ و افتخار آفرینی رسیده است که تاریخ از آن به نیکویی یاد خواهد کرد." وی هم چنین افزود: "تلاش ها و موفقیت های داکتر سیماسمر به خوبی نشان داد که زن نیز می تواند در تمامی عرصه های زندگی اجتماعی به افتخارات بزرگ و ماندگاری نائل گردد و برای یک جامعه بهتر امید ببخشد".

در پایان برنامه، مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو به منظور ارج نهادن به فعالیت های انسان دوستانه و تلاش های صادقانه داکتر سیماسمر در راستای توسعه و نهادینه ساختن حقوق بشر، لوح سپاس به ایشان اهدا کرد.


بازنشر این مطلب