گزارش‌های روزانه بازدید:517 تاریخ نشر:2017-10-10

حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم در مزار شریف

تقی واحدی

طی نشست استماعیه در مزار شریف راه‌های حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این نشست به روز یک‌شنبه 16 میزان با حضور قدریه یزدان‌پرست کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر و مسئولان برخی از ادارات دولتی و جامعه مدنی ولایت بلخ برگزار شد.

بانو یزدان پرست در آغاز این نشست با ابراز تسلیت به خانواده‌های قربانیان و قدردانی از تشریف‌آوری اشتراک کنندگان خاطرنشان ساخت کمیسیون مستقل حقوق بشر در نظر دارد پاسخی باشد به نگرانی‌های حقوق بشری شهروندان افغانستان و نشست استماعیه امروز به همین منظور دایر شده است. او گفت برای جلوگیری موثر از یک پدیده ناگوار، لازم است که نسبت به ابعاد آن پدیده آگاهی پیدا کنیم و لذا در این برنامه ابتدا با دستاوردهای بخش های مختلف دولتی ولایت بلخ در راستای حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم اشنای می شویم و همینطور از زبان فعالان مدنی و رسانه یی و عالمان دین خواهیم شنید که چه پیشنهاداتی دارند.

در این نشست بشیر توحیدی معاون مقام ولایت بلخ طی سخنانی از کمیسیون مستقل حقوق بشر بابت تدویر این برنامه و توجه به قربانیان جنگ و تروریزم سپاسگزاری کرد و بر اتحاد نیروهای مردمی و امنیتی برای جلوگیری از قربانی شدن بیشتر هموطنان ما تاکید کرد. همچنین سمونوال شریف نماینده قوماندانی امنیه ولایت بلخ گزارشی از آمار قربانیان و دستاوردهای این قوماندانی در راستای حمایت از قربانیان ارایه کرد.

قضاوتمند منیر الدین منیر رئیس دیوان مبارزه با فساد اداری محکمه استیناف ولایت بلخ گزارشی از دستاوردهای سه ساله این نهاد در راستای مبارزه با تروریزم ارائه کرد و گفت در این مدت 108 قضیه را مورد بررسی قرار داده ایم و 90 نفر محکوم به مجازات شده اند. او گفت در سال 96 هفت قضیه داریم که مساعدت به دشمن است و موارد حبس طویل از صلاحیت ما گرفته شده و به یک محکمه اختصاصی در بگرام محول شده است. او خواهان بازنگری قانون مجازات مرتبط به تروریزم شد و افزود این قانون برای حل موثر قضایای امروزی پاسخ لازم را داده نمی تواند. قاضی منیر با فلاکت بار خواندن محبس ولایت بلخ، خواهان استندرد سازی این محبس گردید و از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست در این راستا دادخواهی لازم را انجام دهد.

داکتر نورمحمد فیض سرطبیب شفاخانه ملکی ولایت بلخ گفت ما قربانیان مستقیم و غیر مستقیم جنگ را زیر تداوی قرار می دهیم. او یادآور شد مثلا اگر یک خانم حامله به دلیل جنگ و خرابی راه نمی تواند خود را به مرکز صحی برساند و تلف می شود از نظر ما قربانی جنگ است. او گفت در نه ماه اخیر ما 432 مورد کشته و زخمی را در شفاخانه ملکی ولایت بلخ ثبت کرده ایم که شامل 28 کودک و 33 زن می شود.

در ادامه نشست حجت الاسلام محسن حسینی و مولوی امر الدین دوتن از عالمان دین، جنگ و تروریزم را از منظر اسلام شرح دادند. آنها تاکید کردند که در اسلام جایی برای ترور و خشونت وجود ندارد. آنها با استقبال از بحث لزوم حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم افزودند متاسفانه خانواده ها و بازماندگان قربانیان فراموش شده اند و در وضعیت فلاکت باری به سر می برند. آنها همچنین آمادگی شان را جهت همکاری با کمیسیون مستقل حقوق بشر برای تدویر برنامه های آگاهی رسانی تساوی حقوق زن و مرد ابراز داشتند.

در این نشست جنرال تواب راسخ معاون ریاست امنیت ملی ولایت بلخ ارزش های اعلامیه جهانی حقوق بشر را چتر اخلاقی مهمی بالای تمام انسان ها دانست و با اشاره به تلاش های این ریاست گفت در اداره ما هیچ یک از متهمان زیر شکنجه قرار ندارد و از حقوق انسانی خود بهره مند می باشد. او گفت بازماندگان نیروهای خیزش مردمی به طور منظم مورد وارسی و مساعدت ما قرار گرفته است. او مشکل را در رابطه به قربانیان ملکی دانست که هیچ اداره یی آنان را ثبت و راجستر نمی کند تا زخمی های ملکی و بازماندگان کشته های ملکی مورد حمایت قرار گیرد.

 سید مهدی حسینی استاد دانشگاه بلخ با اشاره به اینکه تاریخ مکتوب بشریت، شش هزار جنگ را در حافظه اش دارد، افزود جنگ جهانی دوم فاجعه بارترین آنها بوده و جهان را چنان تکان داد که به فکر تدوین میکانیزم هایی برای حراست از مهمترین حق انسانی یعنی حق حیات افتاد و این بود که کنوانسیون های ژنوا شکل گرفت. او گفت میکانیزم های نظارتی منظور شده در این کنوانسیون ها برای نظارت بر جنگ های بین المللی آسان تر است و کار زمانی مشکل می شود که جنگ داخلی باشد، و یک طرف آن گروه یا گروههای شورشی.

او گفت در افغانستان برای حمایت از قربانیان، ما با چند مشکل جدی روبرو می باشیم که یکی از آنها عدم باور گروههای تروریستی به ارزش های پذیرفته شده انسانی است و چالش دیگر عدم کنترول دولت بر برخی از مناطق. در کنار اینها فساد گسترده اداری و محدودیت منابع در دولت، حمایت از قربانیان را با دشواری جدی مواجه کرده است.

نجیب الله کوهستانی سرپرست آمریت شهدا و معلولان ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بلخ وظیفه این نهاد را تمرکز روی حمایت از ورثه قربانیان دانست و افزود در ولایت بلخ در مجموع 9500 شهید ثبت شده داریم که 8 هزار تن آن ملکی می باشد. او با اشاره به ثبت 4000 زخمی و معلول ثبت شده در نهادش گفت که ما در زمینه کاریابی و اموزش معلولان با مشکل روبرو هستیم و خواهان همکاری بیشتر سایر نهادها در این راستا می باشیم.

محمدرضا، وارث شهید به نمایندگی از وارثان شهدا سخنرانی کرد و گفت ما از بی توجهی دولت نسبت به وضعیت خود شکایت داریم. او گفت خواهرزاده من در حمله انتحاری در ولسوالی بلخ زخمی شد اما به دلیل بی توجهی مقامات دولتی و ضیاع خون، جان خود را در شفاخانه از دست داد. او گفت وقتی به آمریت شهدا آمدیم بعد از 15 روز به ما گفتند که این آدم در لیست قربانیان ما نیست. قوماندانی امنیه نیز دادخواهی ما را ناشنیده گرفت و تا امروز بازماندگان این شهید بی سرنوشت مانده است.

حیات الله جواد فعال مدنی در شهر مزار شریف با اشاره به اینکه آمار کشته ها در افغانستان طی چند سال اخیر در حال افزایش بوده است، خطاب به رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت، به نظر من شما بحث حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم را خیلی دیر شروع کردید. او با یادآوری اینکه دولت به تنهایی قادر به حمایت از قربانیان نیست تاکید کرد نهادهای مدنی باید در این راستا فعال شوند و کمیسیون مستقل حقوق بشر می تواند در هماهنگی این نهادها نقش فعالی داشته باشد.

بشیر انصاری مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران در بلخ با اشاره به اینکه افغانستان دومین کشور خطرناک برای خبرنگاران است گفت ما در عین حال با موانع زیادی از سوی دولت مواجه می باشیم که یکی از آنها کتمان اطلاعات است. او از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست در راستای حمایت از قانون دسترسی به اطلاعات تلاش های بیشتری به خرج دهد.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر و تسهیل کننده ی این نشست، ضمن جمع بندی نشست گفت به جز نماینده دو نهاد خوشبختانه تمامی نهادها و اشخاصی که دعوت شده بودند در این جلسه حضور داشتند، و این نکته بر غنامندی مباحث طرح شده افزود. او گفت معلومات به دست آمده تهداب خوبی است برای بنای تحقیقی که در راستای حمایت از قربانیان جنگ و تروریزم صورت می گیرد. او ابراز امیدواری کرد که نتایج این تحقیق برای همه مردم ثمربخش باشد.


بازنشر این مطلب