گزارش‌های روزانه بازدید:510 تاریخ نشر:2017-10-17

برگزاری دومین جلسه شبکه دادخواهی حمایت از اشخاص دارای معلولیت در ولایت بامیان

گزارشگر: حوا صادقی، آمر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت

بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت به منظور حمایت و دادخواهی از حقوق افراد دارای معلولیت مطابق با برنامه عمل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دومین جلسه شبکه دادخواهی حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت را برگزار نمود.

اعضای این شبکه متشکل از بعضی ارگان‌های دولتی، نهادهای مدنی، موسسات داخلی و خارجی که در راستای حمایت از حقوق این افراد  فعالیت دارند می‌باشد.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط یکی از اعضای حاضر رسما شروع به کار کرد. سپس آمر بخش حمایت از اشخاص دارای معلولیت کمیسیون مستقل حقوق بشر دفتر ساحوی بامیان مروری بر اجندایی که در طی جلسه قبلی به تصویب اعضا رسیده بود داشت و قرار شد که در این دو ماه تیم بسکتبال افراد دارای معلولیت ایجاد گردد. با پیگیری‌های آمر بخش حمایت از اشخاص دارای معلولیت و همچنین مسئول اتحادیه معلولین در طی این دو ماه چهار تیم ورزشی متشکل از افراد دارای معلولیت ایجاد گردید و در نهایت سرانجام توانستیم نظر برخی از موسسات را برای حمایت از این چهار تیم جلب نماییم که در ابتدا بخش جندر بنیاد انکشافی آقاخان برای یکی از تیم‌ها  ست کامل لباس و کفش را خریداری نمود و همچنین موسسه یونسیار نیز برای یک تیم دیگر ست کامل لباس و کفش را تهیه نمود و همچنین تعهد نمودند تا در مراسم افتتاحیه این چهار تیم نیز رفرشمنت پذیرایی از مدعوین را تهیه نمایند.

در ادامه این تلاش‌ها ریاست محترم صلیب سرخ ولایت بامیان با همکاری  دفتر مرکزی خود در کابل متعهد شدند تا برای دو تیم دیگر ست کامل لباس و کفش را تهیه نمایند و همچنین اظهار داشتند که تعداد 20 ویلچر و تجهیزات (توپ و گل) را برای سالن تهیه و یک مربی مسلکی نیز برای چند روز به بامیان بفرستند تا تیم‌های بسکتبال را آموزش دهد و در آینده این تیم‌ها تحت حمایت صلیب سرخ قرار خواهند گرفت.

ایجاد این چهار تیم ورزشی از دست آوردهای مهم شبکه دادخواهی حمایت از اشخاص دارای معلولیت می‌باشد که با همکاری اعضاء و موسسات و نهادهای همکار صورت گرفت و درآتیه نیز اعضای شبکه کوشش خواهند کرد تا دست آوردهای بهتری در این زمینه داشته باشند. همچنین در این جلسه اعضای جلسه پیشنهاد نمودند تا هر چه زودتر مراسم افتتاحیه این تیم‌ها برگزار گردد و اینکه در آینده نزدیک اعضای شبکه به دنبال دادخواهی مبنی بر ایجاد یک مکتب مسلکی خاص برای  اطفال ناشنوا و نابینا در ولایت بامیان خواهند بود.


بازنشر این مطلب