گزارش‌های روزانه بازدید:751 تاریخ نشر:2017-10-17

سیمنار آشنایی با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

گزارشگر: حسین سیرت

سمینار معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، روز دوشنبه ۲۴ میزان ۱۳۹۶ برای حدود ۱۵۰ تن از اشتراک‌کنندگان برگزار شد. اشتراک‌کنندگان این سمینار زنان و دخترانی بودند که در عرصه رهبری از طریق پروژه «پروموت» آموزش می‌بینند. این سمینار توسط دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر برگزار شد. پیش از این نیز حدود ۴۰۰ تن از دانشجویان از دانشگاه‌های مختلف در چنین سمینارهایی شرکت کرده و عملاً از دفتر ساحوی کابل بازدید کرده‌ و درباره فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر آگاهی حاصل کرده‌اند. حدود ۸۸ درصد اشتراک‌کنندگان در این سمینارها، زنان بوده‌اند.

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در افتتاحیه این سمینار سخنرانی کرد و بر اهمیت کمیسیون‌های ملی حقوق بشر در کشورها تأکید کرد. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که همه انسان‌ها صرف به دلیل انسان بودن از حقوق بشری برخوردارند و هیچ‌کسی نمی‌تواند آن‌ها را از دسترسی به این حق باز دارد. 

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که حقوق بشر حقوقی است که همه انسان‌ها بدون در نظرداشت نژاد، قومیت، جنسیت، مذهب، زبان و موقعیت جغرافیایی از آن‌ها برخوردار‌ند. براساس اظهارات خانم سمر، بسیاری کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوط به حقوق بشر توسط دولت افغانستان پذیرفته شده است. او گفت، افغانستان به کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان نیز الحاق کرده و مکلف است تا علیه تمام اشکال تبعیض علیه زنان مبارزه کند. داکتر سمر خطاب به دخترانی که در این سمینار اشتراک کرده بودند گفت: «این کنوانسیون برای شما بسیار مهم است. شما می‌توانید برای تطبیق آن دادخواهی کنید زیرا این کنوانسیون زمینه دسترسی زنان به تمام حقوق شان را فراهم می‌کند.»

کمیسیون جزء ساختار دولت اما مستقل است

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که به منظور تعمیم و حمایت بهتر از حقوق بشر، کشورها مکلف به تشکیل نهادهای ملی حقوق بشر است. در حالی که این نهادها جزء ساختار دولت‌اند؛ اما مستقل از حکومت فعالیت می‌کنند. خانم سمر گفت: «در صورتی کمیسیون از طرف حکومت ساخته شود نهاد ملی حقوق بشر نیست.» رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که کمیسیون‌های ملی حقوق بشر به این معنا نیست که این کمیسیون‌ها ارزش‌های حقوق بشری را براساس خواست‌های کشورها تطبیق کنند بلکه این نهادها مکلف‌اند ‌با الهام از بعضی اصول بین‌المللی ارزش‌های مشترک و جهان‌شمول حقوق بشر را تعمیم دهند و از آن ‌حمایت کنند.

براساس اظهارات خانم سمر هر نهاد ملی حقوق بشر باید براساس اصولنامه پاریس تشکیل و فعالیت کند و استقلالیت این نهادها یکی از شرط‌های اصلی است. خانم سمر گفت که نهادهای ملی حقوق بشر تنها در محدوده کشوری که در آن فعالیت دارد به تعمیم، آموزش و دفاع از حقوق بشر می‌پردازد. او خاطرنشان کرد که برخی‌ها از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان توقع دارند تا در قبال نقض حقوق بشر در میانمار اظهار نظر کند در حالی که کمیسیون تنها در محدوده افغانستان می‌تواند به تعمیم، حمایت و نظارت بر حقوق بشر بپردازد.

خانم سمر با اشاره بر رتبه‌بندی نهادهای حقوق بشری گفت که نهادهای حقوق بشری دارای رتبه‌های A، B و C می‌باشند. او گفت کمیسیون‌هایی که در عملکردهای شان تمام موارد اصولنامه پاریس را در نظر می‌گیرد در رتبه‌بندی  اول یا A قرار دارند و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشان دادن توانایی‌هایش در عرصه تعمیم، حمایت و رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشر توانسته است تا رتبه  A‌را از آن خود کند.

بانو سمر تأکید کرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر با حمایت از حقوق اساسی و بشری آسیب‌پذیرترین شهروندان افغانستان توانسته در جامعه جای پا باز کند و از اعتبار کافی برخوردار شود: «کمیسیون مستقل حقوق بشر نهادی است که در گوشه‌گوشه افغانستان مورد اعتماد بی‌پناه‌ترین افراد جامعه قرار گرفته است چون رسالت و مسئولیت ما ایجاب می‌کند که برای حقوق بشری افراد آسیب‌پذیر دادخواهی کنیم.» اما او افزود که دفاع از حق افراد آسیب‌پذیر خواهی‌نخواهی با مخالفت افراد زورمند روبه‌رو می‌شود ولی کمیسیون حاضر است ‌برای تحقق عدالت به دادخواهی‌هایش ادامه دهد.

بودجه مستقل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با آن‌که در ساختار دولت فعالیت می‌کند ولی بودجه مستقل دارد به این دلیل که فعالیت کمیسیون نسبت به سایر نهادهای دولتی تفاوت دارد. خانم سمر گفت وقتی در یک ولایت تلفات ملکی به وقوع می‌پیوندد، هیأت کمیسیون باید در اسرع وقت به محل برسد و بررسی‌اش را پیش از اینکه واقعه شکل سیاسی شود، تکمیل کند. در صورتی که کمیسیون بودجه مستقل نداشته باشد و منتظر بودجه دولتی بنشیند ممکن است این بررسی‌ها آنگونه که نیاز است، انجام نشوند.

خانم سمر از شرکت‌کنندگان این سمینار خواست تا ارزش‌های حقوق بشری را یاد بگیرند و این ارزش‌ها را در جامعه و خانواده خود تعمیم دهند: «شما نباید به مسایل قوم و قبیله و زبان و سمت اهمیت بدهید. شما که حالا با ارزش‌های حقوق بشری آشنا شده‌اید باید این ارزش‌ها را به خانواده‌ها و جامعه تان انتقال دهید تا فرهنگ زندگی عاری از خشونت و زندگی صلح‌آمیز در جامعه نهادینه شود.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که در افغانستان همواره از خواهری و برادری سخن گفته می‌شود، ارزش‌های حقوق بشری بر «برابری انسان‌ها» تأکید دارد. او گفت که برادری و خواهری باید توام با برابری باشد.

لزوم بسیج عمومی برای حمایت از حقوق بشر

عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این سمینار گفت که در سال ۱۳۹۶ بیشترین برنامه‌های آموزشی توسط این دفتر برگزار شده است، چنان که تاکنون نزدیک به ۴۰۰ تن از دانشجویان در سلسله برنامه‌های معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر و مأموریت‌های آن شرکت کرده و آموزش دیده‌اند.

آقای فرزام گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پس از وزارت‌های تحصیلات عالی و معارف بیشترین‌ برنامه‌های آموزشی را در سطح ملی دارد. فرزام تأکید کرد که هدف اصلی از برگزاری این سمینار، بلند بردن سطح دانش و آگاهی مردم، به‌خصوص نسل جوان در‌باره کمیسیون، اهداف، صلاحیت‌ها و جایگاه قانونی آن است.

رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشاره به صلاحیت‌ها و وظایف کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که بعضی از برداشت‌های نادرست درباره کمیسیون وجود دارد مثلاً پنداشته می‌شود که کمیسیون مستقل حقوق بشر زیر‌مجموعه سازمان ملل متحد است در حالی که چنین نیست. او افزود که به دلیل ناآگاهی از وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون، بعضاً توقعات و خواست‌هایی از کمیسیون مطرح می‌شود که در متناسب با وظایف و صلاحیت‌های این نهاد ملی نیست.

آقای عبدالاحد فرزام خطاب به اشتراک‌کنندگان این سمینار گفت:‌ «هدف اول ما آشنایی با کمیسیون است‌ که شما از اهداف و صلاحیت‌های کمیسیون آگاهی حاصل کنید.  هدف دوم این است که با راه‌اندازی این برنامه‌ها تمام شهروندان افغانستان برای سهم‌گیری در روند تأمین حقوق بشر در کشور بسیج شوند.»

رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تأکید کرد که درد اصلی جامعه و تاریخ ما نقض حقوق بشر است. او گفت، هر‌زمانی که مردم افغانستان از حقوق بشری‌شان آگاه شوند و برای تأمین آن و حمایت از آن بسیج شوند، این دردها نیز التیام خواهند یافت.

آقای فرزام گفت: «ما برای سهم‌گیری در روند تأمین حقوق بشر، اول می توانیم دانش و آگاهی‌های خود را به خانواده‌ها و سایر افراد جامعه انتقال بدهیم. راه دوم این است که از حقوق سایر افراد جامعه حمایت کنیم و با حمایت از حقوق بشری مردم، راه را به سوی یک جامعه انسانی که همه در صلح و رفاه زندگی کنند، هموار سازیم.»

آقای فرزام در پایان افزود: «مشارکت در امر توسعه حقوق بشر، افتخار‌آمیز‌ترین کار انسانی است و روزگاری خانواده‌ها، جامعه و تاریخ  به وجود مدافعان حقوق بشر افتخار خواهند کرد. امیدوارم همه باهم، برای رسیدن به جامعه‌ای تلاش کنیم که در آن همه انسان‌های سرزمین ما از یک زندگی با کرامت برخوردار باشند، از تمام فرصت‌ها و امکانات و منابع سهم برابر ببرند و در صلح وآرامش زندگی کنند.»

باز‌محمد آموزگار، آمر تعلیمات حقوق بشر دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر جهان‌شمول بودن حقوق بشر تأکید کرد و گفت که وقتی شهروندان یک کشور از ارزش‌های بشری حمایت می‌کنند آن‌ها در واقع به شهروندان جهانی ‌بد‌ل می‌شوند. وی ضمن ارائه تعریفی از حقوق بشر، اصول اساسی حقوق بشر و ویژگی‌های آن را به‌تفصیل بیان کرد.

محمد‌بلال صدیقی، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ارائه یک پریزنتیشن درباره ساختار، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون معلومات داد. او گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مبنای توافقنامه بن، اصولنامه پاریس، ماده ۵۸ قانون اساسی و قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون تأسیس شده و فعالیت می‌کند.

آقای صدیقی گفت، کمیسیون علاوه بر آموزش حقوق بشر در حمایت از حقوق بشری مردم افغانستان نقش به‌سزایی دارد چنان که قربانیانی که حقوق بشری آن‌ها نقض شده به دفاتر کمیسیون مراجعه می‌کنند و از این طریق حقوق انسانی‌ آن‌ها اعاده می‌شود.

در اخیر این برنامه دانشجویانی که در سمینار شرکت کرده بودند، سوال‌هایی را مطرح کردند. رئیس دفتر ساحوی کمیسیون و سخنگوی کمیسیون به تمام پرسش‌های اشتراک‌کنندگان پاسخ دادند. برخی از اشتراک‌کنندگان خواستار فعالیت رضاکارانه در دفاتر کمیسیون شدند و درباره کارآموزی در کمیسیون نیز آگاه شدند.


بازنشر این مطلب