گزارش‌های روزانه بازدید:430 تاریخ نشر:2017-11-13

گزارش برگزاری جلسه ربعوار با رسانه‌ها در ولایت هرات

دفتر ساحوی هرات

جلسه هماهنگی ربعوار با  رسانه‌ها به منظور ایجاد هماهنگی میان آنها،  دریافت مطالبات  و رسیدگی به مشکلات و مطالبات حقوق بشری آنان و بررسی فعالیت‌های حقوق بشری شان بااشتراک  23 نفر از نمایندگان رسانه‌های محلی، ملی و بین‌المللی در مقر دفتر ساحوی کمیسیون  برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا سیدعبدالقادر رحیمی رییس دفتر ساحوی کیمسیون مستقل حقوق بشر در هرات، پیرامون نقش و اهمیت رسانه‌ها در ترویج ارزش‌های حقوق بشری و ایجاد روحیه همگرایی، حاکمیت قانون و جلوگیری از فساد اداری صحبت نمود.

وی به خاطر انجام وظایف رسالتمندانه رسانه‌ها و آوردن تغییرات مثبت در جامعه و داشتن همکاری نزدیک با کمیسیون در جهت ترویج ارزش‌های حقوق بشری، از رسانه‌ها به صورت عموم و از رسانه‌های هرات به خصوص تقدیر و تشکر نمود.

سپس نمایندگان رسانه هرکدام، درمورد دستاوردها، مشکلات، فعالیت‌ها و برنامه‌‌های شان در زمینه آموزش حقوق بشر، ترویج وگسترش ارزش‌های انسانی، مقابله با خرافات و جلوگیری از سؤ استفاده افراد و نهادها از صلاحیت‌های وظیفوی صحبت نمودند.

نماینده رادیو باران از برنامه‌های مختلف و متنوع شان در مورد حقوق بشر یاد کرد از جمله از نشر برنامه‌های با عناوین: صدای زن، توانمندی‌سازی معلولین، و برنامۀ با عنوان روزگار سیاه، ویژه ازدواج خردسالان، و نشر پیام‌های حقوق بشری و برنامه سخن سالار در عرصه حق آزادی بیان، و نشر پیام‌های رایگان جهت اهدای خون به مریضان نیازمند یاد نمود.

دومین سخنران از نمایندگان رسانه‌ها آقای ذبیح‌الله رحیمی از تلویزیون فریاد بود. آقای رحیمی گفت: در زمینه حقوق بشر برنامه متعددی  داشته است از جمله: در مورد حقوق معلولین برنامۀ باعنوان آگاهی از حقوق معلولین، برنامه «زن در آینه زندگی» درمورد زنان،  برنامه دیگر با عنوان «قایق بی‌سرنوشت» درمورد وضعیت زنان، «مردم سالاری» و «مشاوره» که برنامۀ است برای زنان که مشوره‌های حقوقی  به صورت زنده ارائه می‌نماید.

سپس آقای غلام‌رسول فرید مدیر مسؤل رسانه الغیاث، در خصوص برنامه‌های رسانه‌شان گفت: ما برنامه‌های متعددی داریم از جمله برنامه حقوق خانواده است که جهت مبارزه با رسوم و خرافات که برای زنان جامعه ما مشکل‌ساز گردیده است تهیه و نشر گردیده است. وی ادامه داد که در زمینه‌های کار و تحصیل زنان، اطفال و معلولین برنامه‌های متعددی داشته‌ایم.

طارق پیمان از تلویزیون آسیا سومین سخنران نمایندگان رسانه‌ها بود که در مورد فعالیت‌های رسانه‌شان سخن گفت. آقای پیمان، از برنامه متعدد و مختلف تلویزیون آسیا در زمینه ترویج و حمایت از حقوق بشر یادآوری نمود، از جمله: ازدواج زیرسن، کار زنان در خانه، کمک به معلولین، مصاحبه با رؤسای ادارات دولتی در خصوص موضوعات که مردم شکایت داشته اند و نیز از ریاست محکمه و شاروالی هرات، ریاست صحت عامه هرات و سایر مسؤلین امنیتی و نظامی هرات. وی مجبورشدن به پاسخ‌گویی برخی از ریاست‌های دولتی را به شورای ولایتی و مردم به دلیل مصرف نتوانستن بودجه سالانه شان، از جمله دست‌آوردهای تلویزیون آسیا دانست. وی در پایان از تهدید زورمندان دولتی و غیردولتی و مخالفین دولت نیز یادآوری نمود که مانع و سد راه برای ادامه فعالیت‌های شان است.

آقای اسدالله تیموری به نمایندگی از رادیو مردم از جمله مهمانان در محفل بود، آقای تیموری گفت: هدف اساسی و اصلی رادیو مردم ترویج ارزش‌های حقوق بشر و دمکراسی و حاکمیت قانون است، در این راستا برنامه‌های رادیو تهیه و تنظیم و نشر می‌گردد.

وی گفت حقوق بشر را در استخدام کارمندان رسانه نیز در نظر گرفته شده است و طبق برنامه یک سوم کارمندان رادیو باید از خانم‌ها استخدام گردد و یک سوم دیگر از کسانی باشند که بیکارند و موفق به کاریابی نشده اند. موضوعات که در رادیو نشر می‌شوند تمام موضوعات حقوق بشری را پوشش می‌دهند از حقوق مدنی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی گرفته تا صلح و محیط‌زیست و توسعه و... وی در پایان سخنانش از داشتن طرفداران مردمی و نیز از تهدیدات که متوجه رادیوی شان شده است کرد.

یکی دیگر از صحبت کنندگان جلسه آقای نبی‌الله بینش بود که به نمایندگی از رادیو نریمان ولایت بادغیس صحبت‌های داشت. وی گفت: ما مصمم هستیم که در عرصه حقوق بشر فعالیت نماییم  و در خصوص حقوق زنان و اطفال و افراد دارای معلولیت برنامه متنوع و گستردۀ داشته ایم. مدیر مسئول رادیو نریمان نیز از داشتن طرفداران و مخالفین رادیو در ولایت باغیس یاد کرد و از وجود تهدیدات امنیتی که متوجه رادیو است ابراز نگرانی نمود.

سپس آقای رحیمی از تلویزیون چکاد در مورد فعالیت‌های حقوق بشری تلویزیون چکاد صحبت نمود، وی گفت: ما برنامه‌های دوامدار در موضوعات حقوق بشر داریم و سعی می‌کنیم سخنان و مشکلات مردم توسط خود شان بیان شوند بدین جهت برنامه شهروند خبرنگار را ایجاد کرده ایم که در این برنامه خود شهروندان سخن می‌گویند. آقای رحیمی در قسمت از سخنانش از تلاش در جهت دسترسی مردم به اطلاعات و از اطلاع‌رسانی به مردم درمورد قانون دسترسی به اطلاعات یادآوری نمود.

یک تن دیگر از اشتراک کنندگان جلسه آقای محمدشفیع رحمانی از تلویزیون اصلاح بود، آقای رحمانی از دید منفی مردم نسبت به واژه حقوق بشر سخن گفت و افزود که برنامه‌های شان را در تلویزیون اصلاح با عناوین مردم پسند ارائه می‌نمایند.

سپس خانم معصومه حیدری به نمایندگی از رادیو سحر تأکید کرد که رادیو سحر عرصه کارش حقوق زنان است. وی همچنان از داشتن برنامه‌هایی با عناوین: زنان معتاد، صحت زنان، اقتصاد و کار زنان، زنان معلول، دستاوردهای زنان در زمینه‌های علمی و فرهنگی و اجتماعی و.... سخن گفت.

سپس آقای دوست محمدی، به نمایندگی از تلویزیون سیمای غوریان ولسوالی غوریان ولایت هرات صحبت کرد. وی ازپخش برنامه‌ها و پیام‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طبق قرارداد و به صورت رایگان یاد کرد. او گفت: «علی‌رغم وجود تهدیدات، ما همچنان مصمم هستیم که نشرات ما در عرصه ترویج ارزش‌های حقوق بشر باشد.»

سپس آقای همایون زارعان به نمایندگی از تلویزیون محلی ناب صحبت نمود، آقای زارعان گفت فعالیت‌های  ما در راستای ترویج اندیشه‌های انسان دوستانه و نفی تبعیض است، از داشتن برنامه‌های با عناوین: صبح آدینه،  برنامه در عرصه حقوق زنان، اگسیر بوعلی که موضوع روانشناسی است و برنامه مسابقه سخنرانی که توسط دختران و پسران دانشجو انجام شده است سخن گفت.  

سپس آقای رضایی به نمایندگی از تلویزیون محلی میهن صحبت نمود. آقای رضایی از ضرورت آوردن اصلاحات در تلویزیون‌ها سخن گفت و بر اهمیت جلوگیری از افراط و تفریط تأکید کرد. او ضمن تشویق رسانه‌ها به همگرایی، خواستار افزایش کیفیت برنامه‌های رسانه‌ای شد.

در اخیر، جلسه هماهنگی با خبرنگاران باجمع بندی آقای رحیمی رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نتیجه‌گیری از صحبت‌های مطرح شده توسط مسئولین و نمایندگان رسانه‌ها در هرات به پایان رسید.


بازنشر این مطلب