گزارش‌های روزانه بازدید:341 تاریخ نشر:2017-12-06

از ۳ دسامبر روز بین‌المللی معلولین گرامیداشت صورت گرفت

شیرمحمد منیر

دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان 3 دسامبر روز بین‌المللی اشخاص دارای معلولیت را به‌‌تاریخ ۱۲ ماه قوس در تالار مطبعه ولایت هلمند با اشتراک بیش از ۹۵ تن اشتراک کنندگان، اشخاص دارای معلولیت اعم از زن و مرد تدویر نمود.

در محفل بزرگداشت سرپرست مقام ولایت هلمند الحاج بسم‌الله روحانی، رییس کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین صدیق‌الله خالقی، رییس شفاخانه بست داکتر نثاراحمد بارک، رییس اطلاعات و فرهنگ فریداحمد فرهنگ، مسئول اتحادیه ملی معلولین، مسئولین نهادهای دولتی وغیردولتی، فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران، استادان و محصلین اشتراک داشتند.

جلسه با تلاوت آیه قرآن مجید آغاز شد، سخنان افتتاحیه با خوش آمدگویی مهمانان توسط محترمه عفیفه معروف رییس دفتر ولایتی هلمند ادامه یافت. ایشان در بخشی از سخنان خود گفت: «۱۲ قوس که برابرست با 3 دسامبر روز بین‌المللی معلولین، این روز را برای همه برادران و خواهر معلول خویش تبریک می‌گویم و از خداوند متعال خواهان صحتمندی همه شما عزیزان هستم.»

اینکه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای اشخاص دارای معلولیت و دیگر افراد آسیب‌پذیر جامعه چه نوع پروگرام‌ها را براه انداخته در مورد به اشتراک کنندگان معلومات مزید ارایه نمود و راجع به بخش‌های پروگرامی کمیسیون فعالیت‌ها را به خوانش گرفت.

بانو معروف در اشاره به رعایت از حقوق بشری افراد دارای معلولیت گفت برعلاوه از افراد که مادرزادی معلول هستند بیشتر از این معلولین به علت جنگ‌های اخیر که در ولایت هلمند سپری شده است و اینها نیاز به حمایت همه ما دارند. با وجود چالش‌های فراوان بدون حمایت و همکاری مسئولین افراد معلول نمیتوانند حقوق اساسی شان را بدست بیاورند.

بسم‌الله روحانی سرپرست مقام ولایت هلمند بمناسبت 3 دسامبر روز بین المللی معیوبین را نیز تبریکی داده و گفت خداوند ج ما را توفیق عمل بدهد که از شما حمایت کرده بتوانیم، به مشکلات تان رسیدگی کرده بتوانیم و قدر این ارزش، قربانی های تاریخی شما را بدانیم، این همه قربانی شماست که ما را صاحب امتیاز گردانید اما متاسفانه به حقوق شما رسیدگی که لازم است صورت نگرفته و به مسئولین امور ابلاغ میدارم که به حقوق اساسی معلولین رسیدگی نموده تا ازین قشر ناتوان در جامعه حمایت کرده باشیم و در ضمن مسئولیت را که در برابر آنان داریم ادا نمایم.

فریداحمد فرهنگ رییس اطلاعات و فرهنگ گفت: بدون شک و تردید معلولین که برای دفاع از کشور اعضای شیرین شان را از دست دادند مساعدت که لازم است تا اکنون با آنان صورت نگرفته با وجود این همه مشکلات یکتعداد افراد جامعه با الفاظ دلخراش برادران معلول ما را صدا میکنند.

خواست ما از افراد جامعه اینست که لطفا به معیوبین و اشخاص ناتوان در جامعه احترام قایل باشند، برای کرامت انسانی با آنان یاری نمایند و به این فرهنگ بد وداع گفته تا زمینه کار را نیز در ادارات برای شان مساعد نمایم.

آقای فرهنگ افزود: من به نمایندگی از ریاست اطلاعات و فرهنگ گفته میتوانم که درب این ریاست برای همه شما گشاده بوده مطابق قوانین نافذه کشور هر بست که اعلان میشود ثبت نام کنید در زمینه هر نوع همکاری که لازم باشد دریغ نخواهیم کرد.

سیدنور بارکوال مسئول اتحادیه ملی معیوبین از بی توجهی نهادهای مسئول در برابر اشخاص دارای معلولیت سخن میگفت از مسئولین نهادها بخصوص از رییس کار اموراجتماعی شهدا ومعلولین ولایت هلمند خواست که حقوق معیوبین و ورثه شهدا را به وقت و زمان مناسب تادیه نمایند که متاسفانه معیوبین جهت اخذ حقوق شان در نهادهای دولتی مراجعه مینمایند اما به آنان حتا اجازه ورد داده نمیشود، خواهش ما اینست فقط حقوق که بالای شما دارند رعایت نمایید.

صدیق‌الله خالقی رییس کاراموراجتماعی شهدا و معلولین گفت: معلولیت عیب نه بلکی یک علت است این علت نبردهای مسلحانه و ماین های مدفون شده بیش از ۱،۵ میلیون افراد جامعه ما را ناتوان و بی سرپرست نموده است.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان مطابق قوانین نافذه ریاست کاراموراجتماعی شهدا ومعلولین را به حمایت  از معلولین و ورثه شهدا فراهم نموده تا ازین طریق حقوق شان را بدست بیاورند اما این یک فعالیت امکان ناپذیر است که برای همه اشخاص دارای معلولیت و ورثه شهدا بطور یک مرتبه ی معاشات و حقوق  شان تادیه گردد چون پول که به دسترس این ریاست قرارمیگیرد بشکل ربعوار میباشد و هر معلول که اسناد مربوطه را مکمل با خود داشته باشد بی بهره نه مانده است و بشکل که لازم است از حقوق خویش مستفید گردیده اما کسانیکه باقی مانده یا اسناد شان تکمیل نیست و یا طی مراحل قانون را پوره نکردند.

خالقی گفت ناگفته نماند که وزارت کارامورجتماعی برای شهدا و معلولین شهرک نمره های رهایشی را در نظر گرفته بود که فعلا این شهرک از ریاست اراضی به اداره شاروالی انتقال و بعدا برای ورثه شهدا و معلولین مسلسل توزیع میگردد.

در اخیر برنامه رییس دفتر ولایتی کمیسیون ، رییس کاراموراجتماعی،رییس اطلاعات و فرهنگ غرض ارایه خدمات شایسته شان با تقدیر نامه ها توسط اتحادیه ملی معلولین تقدیر و تحسین شدند، رییس دفتر ولایتی هلمند عفیفه معروف بعد از ختم برنامه با افراد دارای معلولیت بشکل جدا گانه احوال پرسی نموده و به مشکلات آنان گوش فرا خواند که بتوانند در آینده برای حل مشکلات این ناتوانایان راه حل های دریافته و بکارگیرند. بعد از صرف طعام چاشت و توزیح پول کرایه به معلولین محفل ختم گردید.

 


بازنشر این مطلب