حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته اول سرطان 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری بخدی، یکشنبه 30 جوزا: شماری ازباشندگان ولایت پروان از افزایش نا امنی در این ولایت ابراز نگرانی کرده می گویند که وضیعت امنیتی در ماه مبارک رمضان نسبت به هر زمان دیگر بد تر شده است. آنان از مواردی چون قتل های مرموز کنار جاده یی، سرقت های مسلحانه، رفت و آمد افراد مسلح غیر مسوول به ویژه از طرف شب در این ولایت و ده ها موارد نام بردند که سبب نگرانی مردم شده است.

-------------------

آریانانیوز، یکشنبه 30 جوزا: بر بنیاد گزارش تازه وزارت دفاع آمریکا، ۴۲ درصد افغانها وضعیت امنیتی افغانستان را بد تر از زمان طالبان می دانند. وزارت دفاع امریکا در گزارش تازه اش به کانگرس این کشور نگاشته است، که تلفات افغانها به ویژه غیر نظامیان در میدان های جنگ افغانستان به گونه ای بی سابقه افزایش یافته و افغانها نسبت به وضعیت امنیتی سخت نگران اند. در بخشی از این گزارش آمده است : «۲۰درصد از افغانها در نظر سنجی ماه مارچ، وضعیت امنیتی را خوب گفته اند، در حالی که این شمار در سال گذشته به ۳۹درصد می رسید، در آخرین نظر سنجی ۴۲درصد از افغانها گفته اند، که امنیت حالا بدتر از زمان حاکمیت طالبان است

-------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 31 جوزا: مسئولان امنیتی ولایت کنر میگویند که بر اثر حادثه ترافیکی در این ولایت، پنج تن کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند. به گفته آنان، یک زن و یک کودک شامل کشته شدگان این رویداد هستند. عبدالحبيب سيدخيل، فرمانده پولیس کنر می‌گوید که اين رويداد شب قبل در ولسوالى وته‌پور این ولایت رخ داده است.

-------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 31 جوزا: مقام های امنیتی ولایت کنر در شرق می گویند که در نتیجه یک رویداد ترافیکی در مربوطات ولسوالی وته پور این ولایت ۵ نفر کشته و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.  عبدالحبيب سيد خيل، قوماندان امنيۀ اين ولايت به رسانه ها گفت که این رویداد یکشنبه شب در منطقۀ څپرى از مربوطات ولسوالى وته پور رخ داده است. او گفت که يک موتر مسافربری نوع داتسن که از مرکز ولايت به سوى ولسوالى حرکت کرده بود، در يک منطقۀ کوهستانى، از جاده منحرف و واژگون شده است.

-------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 31 جوزا: یافته‌های طلوع‌نیوز نشان می‌دهند که در بیش از سه دهه اخیر، بیش از ۹۹ درصد شهروندان هندو و سیکهـ، کشور را ترک کرده‌اند. در دهۀ شست هجری خورشیدی، شمار این شهروندان، در حدود ۲۲۰ هزار بود؛ اما اکنون تنها ۱۳۵۰ تن به جا مانده‌اند. غصب جایدادهای این خانواده‌ها از سوی زورمندان، تبعیض مذهبی و بی‌پروایی حکومت‌ها، به‌‍ویژه در دورۀ پس از طالبان، در برابر این شهروندان کشور، از علت‌های اصلی فرار آنان از کشور شان بوده اند.

-------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 31 جوزا: اتحادیه ملی ژونالیستان افغانستان اعلام کرده که برخورد پولیس کابل با خبرنگاران در پایختت غیر قانونی است و وزارت دخله باید راهکار تازه ای به وجود بیاورد. گفته می شود که در روز های اخیر پولیس کابل، به خبرنگاران خارجی مشوره داده است که بدون محافظ در شهر گشت و گذار نکنند. در همین حال اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان، این اقدام پولیس را بر خلاف قوانین نافذ کشور و در تضاد با حق دسترسی به اطلاعات و فعالیت آزاد رسانه یی می داند.

-------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 31 جوزا: هفت میلیون شهروند افغانستان، همچون مهاجر و پناهجو در بیرون‌از کشور به سر می‌برند. کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان می‌گوید که بحران مهاجرت در سوریه و عراق، باعث آن شده‌است که به وضع شهروندان افغانستان در اروپا توجه لازم نشود. اکنون شمار مهاجران و پناه‌جویان در جهان، به بیش از ۶۵ میلیون می‌رسد و سخت‌شدن روز به روز این بحران، بسیار نگران‌کننده گفته می‌شود.

-------------------

آریانانیوز، دوشنبه 31 جوزا: روز دوشنبه در نتیجه یک انفجار در ولسوالی کشم بدخشان 10 تن جان باخته و 40 تن دیگر زخمی شده اند. مسوولان محلی بدخشان می گویند: ماین در یک موتر سایکل جاسازی شده بود و ساعت 10 پیش از چاشت در چوک مرکزی این ولسوالی و در میان مردمان ملکی منفجر شده است. در نتیجه این انفجار 10 نفر به شمول شش کودک جان باخته و دستکم 40 نفردیگر مجروح شده اند.

-------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 31 جوزا: وزارت امور داخله کشور اعلام کرده که در نتیجه حمله انتحاری صبح روز دوشنبه بر موتر حامل شهروندان خارجی در کابل، ۱۴ نیپالی کشته شده اند. این وزارت با نشر خبرنامه ای گفته است که در این رویداد ۹ تن به شمول ۵ نیپالی و ۴ غیرنظامی افغان نیز زخمی شده اند.

-------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 1 سرطان: مسوولان اتحادیه ملی ژونالیستان افغانستان اعلام کرده اند که ماموران پولیس روز دوشنبه در محل حمله انتحاری و انفجاری که در کابل صورت گرفت، خبرنگاران را مورد لت و کوب قرار داده اند. این اتحادیه با نشر خبرنامه ای که یک کاپی آن را در اختیار خبرگزاری بخدی قرار داده نوشته است که شماری از خبرنگاران گفته اند که در جریان پوشش خبری حمله روز دوشنبه، لت و کوب شده اند. در خبرنامه آمده است که حد اقل سه تن از خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی در این حادثه مورد خشونت قرار گرفته اند.

 

-------------------

خبرگزاری مرکزی، چهارشنبه 2 سرطان: وزارت دفاع ملی اعلام کرد که در عملیات نیروهای امنیتی، حدود 23 تن از افراد ملکی از چنگ طالبان در هلمند رها شده است. در خبرنامه انتشار  یافته این وزارت آمده است، این افراد ساعت 7 شام قبل در عملیات سریع پرسونل کندک ششم لوآ سوم قول اردو 215 میوند از ساحه سپین مسجد ولسوالی گرشک از اسارت طالبان رها و به فرماندهی پولیس این ولسوالی تسلیم شدند.

-------------------

بی بی سی، چهارشنبه 2 سرطان: یک مقام ارشد سازمان ملل متحد هشدار داده است که افغانستان با خطر افزایش خشونتها مواجه است. نیکلاس هیسم، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است که به دنبال یک رشته از حملات علیه غیرنظامیان در افغانستان بویژه در طول چند ماه گذشته خشونتها در این کشور ممکن است افزایش یابد، اگرچه وی تاکید کرده است که در جبهه های نبرد نیروهای امنیتی افغانستان توانسته‌اند مواضع خود را حفظ کنند. او در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که "وضعیت در جبهه‌های نبرد دست بدست می‌شود و هیچ یک از طرف‌های درگیر قادر به تفوق کامل بر دیگری نیستند."

-------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 3 سرطان: طالبان به دانش آموزان و آموزگاران مکتب دخترانه پورک در لوگر هشدارده اند که به مکتب نروند. محمد اکبر ا ستانکزی رییس معارف لوگر می گوید که، این مکتب در منطقه پورک موقعیت دارد. بگفته وی؛ برای حل این مشکل  تلاش ها جریان دارد و از سران قومِ نیز تقاضای کمک شده است. در این لیسه دخترانه لوگر ۱۲۷هزار دانش آموزش به مکتب مصروف اند که، بیش از ۴۰هزار آنرا دختران تشکیل می دهد.

-------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 3 سرطان: مقام های امنیتی در ولایت لغمان می گویند که در نتیجه انفجار یک ماین مغناطیسی در مربوطات این ولایت، ۸ غیرنظامی زخمی شدند. سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان گفت که این انفجار پیش از چاشت روز پنجشنبه در نزدیک مسجد سلطان غازی بابا از مربوطات شهر مهترلام مرکز این ولایت رخ داده است.

-------------------

طلوع نیوز، جمعه 4 سرطان: شماری ازباشنده گان ولسوالی کوت ولایت ننگرهار با ابراز این مطلب گفته اند که شورشیان گروه موسوم به داعش بامداد امروز بر بخش های از ولسوالی کوت ننگرهار در شرق کشو ر حمله های گروهی را انجام داده، چندین کودک را با کارد کشتند وشماری از زنان را با خود بردند. این باشنده گان همچنان تاکید کرده اند که هراس افگنان داعشی چندین خانه آنان را نیز به آتش کشیده اند.

 

انکشاف حقوق بشر

طلوع نیوز، یکشنبه 30 جوزا: وزارت امور زنان می‌گوید که در سه ماه گذشته ۶۰۰ پروندۀ خشونت را در برابر زنان ثبت کرده‌است. وزیر امور زنان در یک نشست خبری از رییس‌جمهور و رییس اجرائیه می‌خواهد که پرونده‌های خشونت را در برابر زنان، را جدی بگیرند.  دلبر نظری، وزیر امور زنان می‌گوید: «۶۰۰ پروندۀ خشونت در برابر زنان از سراسر کشور در وزارت امور زنان ثبت شده‌اند. بیشتر این خشونت‌ها خانواد‌گی و فزیکی بوده‌اند

-------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 1 سرطان: بایسکل سواران ولایت بامیان به پیشواز روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با این پدیده، چندین کیلومتر را رکاب زدند. بایسکل سواران بامیان با حمل شعارهای مبارزه با مواد مخدر، از جوانان خواستند تا به مواد مخدر نه گفته و به ورزش روی آوردند.

-------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 2 سرطان: رییس کمیسیون ویژۀ اصلاح نظام انتخابات هرگونه تأخیر را در برگذاری انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی‌ها، انگیزه‌یی برای ناامیدشدن جامعۀ جهانی می‌داند. شاه‌سلطان عاکفی می‌گوید که تأخیر در آوردن اصلاحات و برگذاری انتخابات نشان خواهد داد که حکومت افغانستان توانایی عملی‌ساختن برنامه‌هایش را ندارد.

-------------------

بی بی سی، پنجشنبه 3 سرطان: ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که مرکز عدلی و قضایی به منظور مبارزه با فساد اداری و بررسی پرونده‌های مقام‌های ارشد پیشین و کنونی دولت، هفته آینده آغاز به کار می‌کند. براساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان بتازگی بر سر آغاز کار این مرکز توافق کرده‌اند. در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که این مرکز تا اواخر این هفته افتتاح و فعالیت عملی آن آغاز خواهد شد. در راس این مرکز دادستان کل افغانستان قرار دارد.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 3 سرطان: محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می گوید که تخفیف برای زندانیان زن دو برابر مردان در نظر گرفته شده و به تمام پرونده‌های آنان به گونه جدی رسیدگی خواهد شد. وی این اظهارات را در نشستی به منظور بررسی وضعیت زنداینان زن در ریاست جمهوری مطرح کرده است. در این نشست کمیسیون ویژه ایی که قبلاً برای بررسی وضعیت زندانیان زن به ویژه محبس اناثیه بادام باغ کابل تشکیل شده بود، بستۀ مشکلات، پیشنهادات و راه حل‌ها را ارائه کرده است.

-------------------

بی بی سی، پنجشنبه 3 سرطان: ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که ۳۳ درصد از معلمان سراسر این کشور را زنان تشکیل می‌دهند و تعداد زنان قاضی در این کشور به ٢٤٠ نفر می‌رسد. ۳.۵ میلیون دختر در افغانستان مشغول آموزش در دوره مکتب هستند. وزارت معارف اعلام کرده که بر اساس آمار این وزارت، در کشور حدود ۸ و نیم میلیون دانش‌آموز، ۱۷۰ هزار معلم و حدود ۱۶ هزار مکتب وجود دارد. شمار کارمندان وزارت معارف نیز بیش از ۹۲ هزار نفر است. در شهر کابل پایتخت، ۷۸ درصد معلم‌ها را زنان تشکیل می‌دهد.

-------------------

دویچه وله، پنجشنبه 3 سرطان: فلیپو گراندی، کمیشنر ملل متحد در سفر به پاکستان هشدار داده است که حدود دو و نیم میلیون مهاجر افغان به یک بحران «فراموش شده» مبدل شده است. او خواستار کمک بیشتر بین المللی برای رسیدگی به این مهاجران شده است. گراندی در بازدید از یک مرکز عودت کنندگان در حاشیه شهر پیشاور پاکستان گفت: «خواست من از نه تنها مقامات بلکه باشندگان محلی (پاکستان) این است که چنانچه شما می‌دانید، مهاجران تروریست نیستند.» مقام‌های پاکستان اخیراً در پی پرتنش شدن مناسبات با افغانستان، به اخراج احتمالی مهاجران افغان اشاره کرده اند. بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به وطن شان در سال جاری به دلیل افزایش خشونت‌ها شدیداً کاهش یافته است.

-------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 3 سرطان: وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که هفتاد هزار بیوه، نان‌آور خانواده‌های شان استند. روز ۲۳ جون روز جهانی بیوهگان است. بیوه‌زنان افغانستان با چالش‌های اقتصادی و حقوقی فراوان روبه‌رو استند. سازمان ملل ۲۳ جون را روز جهانی بیوه‌گان نام‌گذاری کرده‌است. این روز را از بهر رسید‌گی به مشکلات بیوه‌ها برگذار می‌کنند؛ اما بیوه‌زنان در افغانستان با تلخی‌ها و دشواری‌های فراوان روبه‌رو هستند.

-------------------

آریانا نیوز، جمعه 4 سرطان: مسوولان در وزارت احیا و انکشاف دهات میگویند در سال روان هشت پروژه آب آشامیدنی را با هزینه نزدیک به ۱۴ میلیون دالر تکمیل کرده است. مقام ها دراین وزارت می گویند درشش ماه آینده نیز پروژه های مشابه عملی خواهد شد.

-------------------

آریانا نیوز، جمعه 4 سرطان: مقام ها در وزارت صحت عامه افغانستان میگویند دولت متعهد است تا مرض فلج اطفال را از کشور ریشه کن سازد، اما ناامنی، نبود دسترسی و  قابل قبول نبودن شیوه های درمان، مانع عمده ای در راه این چالش است درهمین حال اداره انکشافی ایالات متحده امریکا بر ادامه کمک هایش دربخش صحت با افغانستان تاکید گذاشته است. فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان روز پنجشنبه  در یک گردهمایی در مرکز ودر ویلسون در واشنگتن گفته است افغانستان فقط یکی از دو کشوری است که در آن موارد بیماری فلج اطفال تشخیص داده شده است.

 

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

غور:

تفاهمنامه همکاری نشرات رادویی میان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان- دفتر غور و سه را دیوی محلی در این ولایت (رادیو صدای عدالت، رادیو فیروزکوه و رادیو سرحد) به تاریخ 30 جوزا به امضا رسید.

هدف از امضاء این تفاهمنامه‌ها؛ توسعه و تعمیم حقوق بشر از طریق نشر موضوعات حقوق بشری از قبیل: حقوق و آزادی‌های اساسی، رشد فرهنگ صلح و امنیت، توسعه و ترویج تکریم انسانیت، حاکمیت قانون و تأمین عدالت و گسترش همکاری بین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و رسانه‌های محلی در سلسله تداوم همکاری‌های گذشته در این تفاهمنامه‌ها تذکار یافته است.

-------------------

هلمند:

در تاریخ 27 جوزای سال 1395 خورشیدی اتحادیه خبرنگاران ولایت هلمند به همکاری نهادهای مدنی، حقوق بشری، دولتی وغیر دولتی از قربانیان آزادی بیان در صالون جلسات مقام ولایت (تالار عبدالباری جهانی) با حضور داشت والی صاحب ولایت، رییس شورای ولایتی، رییس دفتر ولایتی کمیسیون، رییس شورای عالی صلح، رییس ثارنوالی استیناف، رییس امنیت ملی، رییس اقوام و قبایل، شاروال شهر لشکرگاه، نمایندگان نهادهای مدنی و خبرنگاران که تعداد شان به بیش از 70 تن می‌رسید تجلیل بعمل آمد.

کابل:

در ادامۀ برنامه‌های آموزشی قبلی، این‌بار نیز بخش حمایت و انکشاف حقوق طفل دفتر ساحوی کابل دو جلسه آموزشی حقوق طفل را تحت عنوان "رعایت اصول محاکمات عادلانه در مورد اطفال متخلف از قانون" در مقر قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا و قوماندانی امنیه ولسوالی حصه اول کوهستان آن ولایت بتاریخ 18 جوزای سال 1395 دایر نمود. در جلسات متذکره به تعداد 67 تن(4 زن و 63 مرد) از افسران، سربازان و منسوبین (جنایی، استخبارات، مبارزه با مواد مخدر، روابط عامه پولیس مردمی، حقوق بشر، پلان، اوپراسیون، شهدا، دایاگ، مخابره، نظارتخانه، لوژستیک و...) قوماندانی‌های امنیه شرکت نموده بودند.

هرات:

سازمان ملل متحد در سال 1989 پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک را تصویب کرد و به پشنهاد یونیسف، این روز بعنوان روز جهانی کودک نامگذاری شد. بر اساس این پیمان‌نامه حقوق کودک، همه کودکان حق دارند زندگی کنند و به بهترین شکل می‌توانند رشد کنند این وظیفه برعهده دولت‌ها گذاشته شده که تا امکانات را بطور برابر برای همه کودکان فراهم کنند تا بتوانند توانایی‌های خود را پرورش دهند. این روز که به روز جهانی حقوق کودک مسمی شده است، مقامات، مسولین ذیربط و شخصیت‌های محلی ولایت هرات این روز را با محفل باشکوهی تجلیل کردند و خواهان آینده درخشان برای کودکان شدند.

بدخشان:

روز جهاني مادر با حضور گستردۀ زنان و شماري از مسئولان نهادهاي دولتي و غيردولتي در ولايت بدخشان گرامي‌داشته شد. همايش روز جهاني مادر به روز دوشنبه- مؤرخ 24 جوزا سال روان در رياست امور زنان اين ولايت برگزار گرديد. عارفه نويد ریيس دفتر ولايتي كميسيون مستقل حقوق بشربدخشان در شروع سخنراني خود،  روز جهاني مادر را به تمام مادران جهان به ويژه زنان كشور تبريك گفت. وي هم‌چنين گفت: درحالي از روز جهاني مادر تجليل به عمل مي‌آوريم كه شمار بيشتري از مادران اين كشور به ويژه زنان ولايت بدخشان با مشكلات و چالش‌هاي زيادي روبه‌رو اند.

-------------------

اعلامیه کمیسیون در تقبیح فیصله‌ صحرایی و خودسر در ولایت فاریاب

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش فیصله‌های فراقانونی و صحرایی و تطبیق مجازات‌ ظالمانه و غیرقانونی توسط افراد و گروهای مسلح مخالف درکشور شدیدا نگران است. بناء اصدار و تطبیق فیصله‌ خودسر و فراقانونی افراد مسلح غیرمسؤل بنام خیزش مردمی در ولایت فاریاب را منحیث عمل غیراسلامی و غیرانسانی که حقوق بشری و شهروندی افراد را زیرپا گذاشته نظام امنيتي، عدلی-قضايي و حاکمیت قانون در کشور را به چالش می‌کشد، شدیدا تقبیح و محکوم می‌نماید.

-------------------

اعلامیه کمیسیون در تقبیح حملات ترورستی وکشته شدن افراد ملکی در بدخشان و شهرکابل

‌‌کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر افراد ملکی در چوک بازار ولسوالی کشم ولایت بدخشان، حمله انتحاری در ناحیه ۹ شهر کابل و انفجار ماین جاسازی شده در برابر منزل مولوی عطاولله فیضانی –عضو شورای ولایتی کابل در منطقه باغ ریس چهلستون شهر کابل را که در اثر آن حدود۶۰ تن به خاک و خون کشیده شدند، شدیدا تقبیح می‌کند. در اثر انفجار بمب که از دور اداره میشد در ولسوالی کشم ولایت بدخشان به تاریخ ۳۱ جوزاری ۱۳۹۵خورشیدی ۱۰ تن از افراد ملکی به شمول ۶ طفل کشته شده و حدود ۴۰ تن دیگر آنها به شمول تعداد زیاد از اطفال مجروح گردیدند. همچنان در نتیجه ۲حمله دهشت افگنانه در شهر کابل به شمول مولوی عطاولله فیضانی –عضوشورای ولایتی کابل ۷ تن جراحت برداشتند. چنین اعمال زشت بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری و هدف قرار دادن محلات مسکونی و تجمع عامه، نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی بوده و برخلاف موازین و ارزش‌های اسلامی و مفاد مندرج در قانون اساسی کشور می‌باشد.


بازنشر این مطلب