حقوق بشر در رسانه ها

هفته دوم سرطان 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، شنبه 5 سرطان: مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت قندهار می‌گویند که تلفات غیر نظامیان در سه ماه نخست سال روان نسبت به سه ماه مشابه سال قبل، شش درصد افزایش یافته است. شماری از زنان و کودکان نیز شامل این قربانیان هستند. فخرالدین فایز، آمر نظارت کمیسیون حقوق بشر قندهار، عامل اصلی تلفات افراد ملکی را طالبان خوانده است. وی گفته است که بخش زیادی از تلفات غیر نظامیان در این ولایت ناشی از انفجار ماین کنارجاده طالبان بوده است.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 5 سرطان: مسئولان محلی ولایت ننگرهار تأیید کردند، گروه داعش هشت غیر نظامی به شمول زنان و کودکان را در این ولایت به قتل رسانده و همچنان حدود 30 تن دیگر را اختطاف کرده است. به گفته آنان، این رویداد در لسوالی کوت ننگرهار رخ داده و در میان اختطاف شدگان زنان نیز شامل هستند. هنوز از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 5 سرطان: مسئولان محلی ولایت فراه می‌گویند که طالبان دو تن را در این ولایت پس از تیرباران، به دار آویخته اند. این افراد شامل یک کارمند امنیت ملی و یک غیر نظامی بوده اند. محمد غوث مالیار، آمر فرماندهی پولیس فراه گفته است که کارمند امنیت ملی (مدیر امنیت ملی سابق ولسوالی شیب کوه فراه) همراه با یک غیر نظامی شب قبل هنگام سفر از شهر فراه بسوی ولسوالی قلعه کاه به چنگ طالبان افتاده اند.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 7 سرطان: یک پناهجوی افغان، زن 22 ساله اش را در کمپ مهاجران در سویدن به قتل رسانده است. احمد ذکی خلیل، مسؤل انجمن مهاجران افغان گفته است که وی پس از قتل زنش با کودکش در بیرون از کمپ مهاجران سرگرم بازی شده تا کسی بالای وی شک نکند.

-------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 8 سرطان: مقام های امنیتی ولایت پروان در شمال پایتخت می گویند که جسد یک مرد بزرگ سال از سوی نیروهای پولیس حوزه اول امنیتی در مربوطات دامنه هوفیان شریف یافت شده است. سلیم نوری، مسوول مطبوعاتی قوماندانی امنیه این ولایت گفت این مرد حدود ۴۰ سال سن داشته و از سوی افراد ناشناس به گونه مرموز به قتل رسیده است. آقای نوری گفت که تا کنون انگیزه اصلی قتل این مرد مشخص نشده است.  گفته شده که برای روشن شدن این قضیه، جسد این مرد به طب عدلی فرستاده شده ست.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 8 سرطان: مسئولان محلی ولایت ننگرهار اعلام کردند که بر اثر درگیری میان نیروهای امنیتی و تروریستان داعش در ولسوالی کوت این ولایت، 400 خانواده آواره شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، برخی از این خانواده‌ها به شهر جلال آباد آمده اند و به کمک های فوری نیاز دارند. در همین حال، سلیم خان کندزی، والی ننگرهار گفته است که برای آواره شدگان به زودی زمینه کمک فراهم خواهد شد.

-------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 8 سرطان: انجمن اتحادیه ملی ژونالیستان افغانستان می گوید که خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در ماه جاری در کشور افزایش یافته، بیشتر این خشونت ها از طرف نیروهای امنیتی کشور بوده است. رحیم الله سمندر رییس انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان روز سه شنبه (۸ سرطان) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که در ماه جاری ۲۲ قضیه خشونت علیه خبرنگاران گزار شده است. رییس انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان همزمان اعلام کرد که از میان این خشونت ها  ۱۵ قضیه خشونت توسط نیروهای امنیتی، ۴ مورد هم از سوی طالبان و سه قضیه دیګر توسط افراد یا گروه های مسلح ناشناس صورت گرفته است.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، چهارشنبه 9 سرطان: پولیس پاکستان به تازگی با راه اندازی عملیات، حدود دو هزار پناهجوی افغان را از این کشور بازداشت کرده است. بر اساس گزارش‌ها، حدود ۹۵۰ مهاجر از کمپ‌ها، ۳۵۰ نفر در شهر پشاور و ۷۰۰ تن دیگر در قریه های اطراف پشاور بازداشت شده اند. شماری از زنان و کودکان نیز شامل بازداشت شدگان هستند. اکنون عملیات پولیس پاکستان برای بازداشت پناهجویان افغان در این کشور جریان دارد.

-------------------

بی بی سی، پنجشنبه 10 سرطان: در حمله انتحاری به کاروان نیروهای امنیتی افغانستان در غرب کابل، دستکم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند. حاجی محمد موسی خان، ولسوال پغمان، ولایت کابل که حادثه در حوزه اداری تحت نظر او رخ داده، به بی‌بی‌سی گفت که در این حمله بیشتر از ۳۰ نفر کشته شده‌ و شمار زخمی‌ها نیز دست کم به ۵۰ نفر می‌رسند.

-------------------

بی بی سی، شنبه 12 سرطان: دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار اعلام کرده که در پی انفجار انتحاری در مرکز شهر جلال‌آباد دو غیرنظامی کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در خبرنامه دفتر رسانه‌ای ولایت ننگرهار آمده که یکی از دو نفری که در این انفجار کشته شده، کودک ۱۲ ساله و فرد دومی یک مرد حدود ۶۰ ساله است.

-------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 12 سرطان: مقام های امنیتی ولایت قندهار در جنوب کشور می گویند که طالبان مسلح شب گذشته در مربوطات ولسوالی شاولیکوت این ولایت بر یک خانه مسکونی حمله کرده و ۷ عضو این خانواده را کشته اند. ضیا درانی، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت قندهار به خبرگزاری بخدی گفت: جمعه شب طالبان مسلح در منطقه ملکی کاریز از مربوطات ولسوالی شاولیکوت بر یک خانه حمله کردند و اعضای این خانه از خود مقاومت نشان دادند که در نتیجه ۷ تن آنان از سوی طالبان کشته شدند.

-------------------

انکشاف حقوق بشر:

آریانانیوز، سه شنبه 8 سرطان: نزدیک به ۴ هزار شهروند افغان در زندان های ایران نفس میکشند، که بیشتر آنان در انتظار اجرایی شدن حکم اعدام اند. محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان می گوید: “به تعداد ۹۲افغان که در محاکم ایران به اعدام محکوم شده بودند، با تخفیف به حبس ابد حکم آنان تغییر کرده است و همراه با شماری از مجرمین افغان در قالب تبادله مجرمین به دولت افغانستان تحویل داده می شوند، تا حبس باقی مانده را در افغانستان سپری کنند.”

-------------------

آریانا نیوز، چهارشنبه 9 سرطان: کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید، به مهاجرانی که خودشان از پاکستان به افغانستان برمی گردند، کمک های مالی این دفتر دو برابر افزایش یافته است. کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان نگران وضعیت پناهنجویان افغان در پاکستان است، که از سوی حکومت آن کشور ثبت نشده اند. این سازمان می گوید، هرچند دست این سازمان در رسیدگی به وضعیت پناهجویان که ثبت حکومت پاکستان نیستند کوتاه است، اما برخورد های ضد بشری و اهانت به مهاجران این سازمان را نگران کننده می داند.

-------------------

آریانانیوز، چهارشنبه 9 سرطان: دفتر سخنگوی نخست وزیر پاکستان در خبرنامه ای گفته است، که اقامت پناهنده های افغان تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ تمدید شده است. منبع همچنان افزوده؛ یک میلیون و پنجصد هزار پناهنده ی افغان در پاکستان ثبت شده اند که، پس از ۳۱ دسمبر سال جاری برنامه اخراج آنها آغاز می شود. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته که، به دلیل بد تر شدن وضعیت امنیتی از آغاز سال جاری میلادی تاحال تنها هفت هزار افغان داوطلبانه به کشورشان بر گشته اند.

-------------------

آریانا نیوز، پنجشنبه 10 سرطان: مرکز عدلی وقضایی مبارزه با فساد اداری امروز توسط رییس جمهور گشایش یافت. هدف از ایجاد این مرکز بررسی پرونده های اعضای ارشد حکومت که متهم  به فساد باشند، می باشد.  افغانستان برای نشست وارسا به دنبال دست آورد است، گشایش مرکز عدلی وقضایی مبارزه با فساد نوعی از این عملکرد ها گفته می شود. رییس جمهور در مورد این نهاد می گوید، هدف ایجاد این مرکز شناخت جرم وتعقیب و فیصله جرم است.

-------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 12 سرطان: مقام های محلی ولایت فراه در غرب کشور می گویند که صد ها تن از بیجاشدگان داخلی که در این ولایت عودت کرده اند از یک دوره کورس های آموزشی فارغ شده اند. محمد ناصر مهدی سخنگوی والی فراه به خبرگزاری بخدی گفت: ۵۰۰ نفر از عودت کننده گان و بیجاشدگان داخلی در این ولایت در بخش های فنی و حرفوی آموزش دیده اند.

-------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

بغلان: تدویر جلسه مبنی سفارش‌ها و پيشنهادات مندرج درگزارش‌هاي كميسيون

جلسه‌ای با اشتراك 24 تن از نمايندگان ثارنوالي، پوليس، محكمه، امور زنان، ‌وكلاي مدافع و شبكه دادخواهي نهادهاي جامعه مدني ولايت بغلان دررابطه به پيگيري سفارش‌ها و پيشنهادهاي كميسيون مبني برموارد نقض حقوق بشري و چالش‌هاي موجوده در ادارات ذيربط دولتي ولايت بغلان و چگونگي دريافت راه حل آن در دفتر شبکه دادخواهی دایر و روی موضوعات فوق بحث و تبادل نظر بعمل آمد.

-------------------

غزنی: کارگاه آموزشی توسعه حقوق بشر ضامن توسعه پایدار

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی بامیان، کارگاه آموزشی سه روزۀ را در مرکز ولسوالی ناهور ولایت غزنی برای کارمندان ادارات دولتی تدویر نمود که به تعداد 30 نفر، از ادارات مختلف آن ولسوالی اشتراک نموده بودند.

در این کارگاه روی مسایلی از قبیل معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مبنای قانونی، دورنما، اهداف، صلاحیت‌ها و مأموریت‌های کمیسیون، قانون اجراآت جزایی، دلایل اثبات جرم، مدارک اثباتیه، جمع آوری، ثبت، ارزیابی و نگهداری دلایل و مدارک جرمی، ممنوعیت اخذ اظهارات به وسیله اکراه و تطمیع، تحریک دعوای جزایی، مکلفیت های مراجع اطلاع گیرنده وقوع جرم، مرور زمان دعوای جزایی، مرور زمان مجازات، صلاحیت های سارنوال در مورد رهایی با توقیف مظنون، توقیف و مدت آن، مکلفیت های مسئول توقیف خانه و صلاحیت محاکم در رسیدگی قضایای جزایی، اصول محاکمات عادلانه، کنوانسیون های چهارکانۀ ژنو و نقش پولیس در تأمین حقوق بشر بحث شد.

-------------------

فاریاب: تدویر دو جلسه آموزشی در رابطه به دست‌‌آوردها و فعالیت‌های چهارده ساله کمیسیون

بخش تعلیمات دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دوجلسه آموزشی را در رابطه به فعالیت‌ها و دست‌آوردهای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ‌های 27/03/1395 و 02/04/1395 با حضور و اشتراک (60) تن از محصلین دارالمعلمین عالی فاریاب و دانش آموزان مکتب لیسه امیر علی‌شیرنوایی در سالون‌های کنفرانس‌های دارالمعلمین و مکتب متذکره در شهرمیمنه دایر نمود.

-------------------

کندز: نقش دانشجویان و ادارات دولتی در راستای تطبیق قانون حقوق و امتیازات معلولین

بخش حمایت و انکشاف افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی کندز، جلسه آموزشي را با شرکت تعدادی زیادی از دانشجویان و استادان انیستیتوت بخش اداره و منجمنت ولایت بغلان در راستای تطبیق قانون حقوق و امتیازات معلولین، دایر نمود. در این جلسه روی اهداف کاری کمیسیون، دورنما، وظایف کاری بخش مربوطه  و قانون حقوق و امتيازات اشخاص داراي معلوليت معلومات ارائه و از اشتراک کنندگان تقاضا بعمل آمد که در بهبود وضعیت حقوق بشری و همکاری با افراد دارای معلولیت بکوشند و همکار خوب با این قشر آسیب‌پذیر در راستای تطبیق قانون حقوق و امتیارت افراد دارای معلولیت باشند.

-------------------

کندز: نقش کارمندان اجتماعی در محافظت اطفال

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ساحوی کندز، جلسه آگاهی‌دهی را با شرکت 30 تن ازکارمندان تحت عنوان نقش کارمندان اجتماعی در محافظت اطفال در صالون کنفرانس‌های ریاست کار و امو ر اجتماعی ولایت بغلان، برگزار نمود.

در این جلسه که با اشتراک معلمین و مدیران پرورشگاه‌ها  وکودکستان‌ها وکارمندان اجتماعی ریاست کار ولایت بغلان دایر گردیده بود جهت نهادینه ساختن مفاهیم حقوق بشری در رابطه به رعایت حقوق بشری اطفال در مراکز  نگهداری اطفال و طرز برخورد با اطفال در محیط‌های گوناگون و محافظت اطفال در پرتو قوانین نافذه کشور و معیارهای ملی و بین‌المللی معلومات ارائه و از کارمندان ریاست کار و امور اجتماعی و بخصوص پرورشگاه‌ها و کودکستان‌های دولتی و خصوصی تقاضا گردید که در راستای حفظ و نگهداری و تربیه سالم اولاد این وطن سعی وتلاش نمایند و آنها را با روحیه اسلامی وانسانی و رعایت حقوق بشری تربیه و مفاهیم حقوق بشری را سرمشق کاری آنها قرار بدهند.

-------------------

اعلامیه کمیسیون درتقبیح کشته شدن فارغین آکادمی پولیس در مسیر میدان وردگ –کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن آرزوی مغفرت و صبوری برای اقارب کشته شدگان و شفای عاجل برای مجروحان حمله انتحاری دیروز در مربوطات ولسوالی پغمان ولایت كابل، این عمل شنیع و بزدلانه را ‌اقدامي در تضاد با احکام دین مبین اسلام‌، قوانین نافذ‌ه کشور، اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی ‌دانسته، با شديدترین لحن تقبیح و محکوم می‌کند. حمله مذکور به وضاحت نشان میدهد که مخالفان دولت به زندگی انسان کوچکترین احترام قایل نیستند و حمله برفارغین اکادمی پولیس تحت هیچگونه بهانه قابل قبول و توجیه نیست.

-------------------

اعلامیه کمیسیون در محکومیت كشته شدن ریس محكمه استیناف ولسوالی رشیدان ولايت غزنی

‌‌کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از تمامی طرف‌های درگیر بخصوص نیروهای مخالف دولت، یکبار دیگر اکیداً می‌خواهد که مبتنی بر اصول و ارزش‌های دین ‌اسلام و عرف قبول‌شده بین‌المللیِ جنگ، غیر‌نظامیان و افراد ملکی بیگناه، بخصوص كارمندان عرضه خدمات عامه را مورد هدف قرار ندهند و از مصؤنيت كاري و زندگی صلح‌آمیز آنان حفاظت کنند.

 


بازنشر این مطلب