اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:580 تاریخ نشر:2017-02-15

کشته و زخمی شدن افرد ملکی در حمله انتحاری در مقابل نمایندگی کابل بانک نو شهر لشکرگاه ولایت هلمند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری در مقابل نمایندگی کابل بانک نو، شهر لشکر گاه ولایت هلمند را که به اثر آن تعدادی از افراد ملکی کشته و زخمی گردیده اند محکوم می‌نماید.

هدف قراد دادن ادارات عام‌‌المنفعه و افراد ملکی یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایرت صریح با قوانین داخلی و قوانین بشردوستانه بین‌المللی و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک‌بار دیگر از مخالفین مسلح دولت می‌خواهد تا قواعد بشردوستانه بین‌المللی (قوانین جنگ) را جدا رعایت نموده، ادرات عامه غیردولتی و افراد ملکی را مورد هدف قرار ندهند که این گونه حملات جنایات جنگی شمرده شده و مرتکبین آن با معیارهای عدالت مورد پیگرد عدلی قرار می‌گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان به‌خصوص نیروهای امنیتی، ارگان‌های عدلی و قضایی کشور می‌خواهد تا عاملین این حادثه را  شناسایی و مورد تعقیب عدلی قرار داده و در حفاظت و حمایت جان شهروندان بیش‌تر از پیش تلاش ورزند و از بروز چنین وقایع دلخراش و غیرانسانی جلوگیر نمایند تا شاهد قربانی شدن افراد ملکی نباشیم. همچنان در زمینه جبران خساره و کمک به مجروحین و خانواده‌های قربانیان از هیچ نوع مساعدت دریغ نورزند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

23دلو1395


بازنشر این مطلب