اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:607 تاریخ نشر:2017-02-15

کشته و زخمی شدن افرد ملکی به اثر اصابت مرمی هاوان بر یک منزل مسکونی در شهر کندز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اصابت مرمی هاوان را بر یک منزل مسکونی که به اثر ان ۳ فرد ملکی کشته و۳ فرد دیگر زخمی گردیده اند محکوم می‌نماید.

هدف قراد دادن اماکن مسکونی و افراد ملکی یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایرت صریح با قوانین داخلی و قوانین بشردوستانه بین‌المللی و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یکبار دیگر از مخالفین مسلح دولت می‌خواهد تا قواعد بشردوستانه بین‌المللی (قوانین جنگ) را جدا رعایت نموده، اماکن مسکونی و افراد ملکی را مورد هدف قرار ندهند که این گونه حملات جنایات جنگی شمرده شده و مرتکبین آن با معیارهای عدالت مورد پیگرد عدلی قرار می‌گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان به‌خصوص نیروهای امنیتی، ارگان‌های عدلی و قضایی کشور می‌خواهد تا عاملین این حادثه را  شناسایی و مورد تعقیب عدلی قرار داده و در حفاظت و حمایت جان شهروندان بیش‌تر از پیش تلاش ورزند و از بروز چنین وقایع دلخراش و غیرانسانی جلوگیری نمایند تا شاهد قربانی شدن افراد ملکی نباشیم. همچنان در زمینه جبران خساره و کمک به مجروحین و خانواده‌های قربانیان از هیچ نوع مساعدت دریغ نورزند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

26دلو1395


بازنشر این مطلب