اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1014 تاریخ نشر:2017-03-08

اعلامیه مطبوعاتی به مناسبت هشتم مارچ روز جهانی زنان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فرارسیدن هشتم مارچ، روز جهانی زنان را به تمام شهروندان به‌خصوص نصفی از جامعۀ بشری کشور ما، تبریک و شادباش می‌گوید و نسبت به افزایش فزایندۀ انواع خشونت علیه زنان و نابرابری جنسیتی ابراز نگرانی می‌کند.

با آن‌که حقوق زنان از مبانی محکم حقوقی و قانونی به موجب قانون اساسی، قانون منع خشونت علیه زنان، اسناد بین‌المللی حقوق بشر که دولت افغانستان به آن محلق شده است و سایر اسناد ملی و بین‌المللی، برخوردار است و در عین حال تلاش‌های گسترده‌ای برای حفاظت و حراست از حقوق زنان طی یک‌ دهه گذشته صورت گرفته است، اما زنان در کشور ما هنوز از نابرابری‌ها، فقر، بی‌عدالتی‌ها و خشونت‌های نفس‌گیر‌ رنج می‌برند و با مظالمی از این قبیل دست در گریبان‌اند.

خشونت علیه زنان با شدت بیشتر از میان زنان کشور ما همه‌روزه قربانی می‌گیرد. فرهنگ معافیت از مجازات، عدم تمرکز بر اصلاحات ضروری در قوانین به هدف برخورد با موارد خشونت علیه زنان، موجودیت فساد در دستگاه‏های عدلی و قضایی، موجودیت رو‌به‌افزایش عدالت غیر‌رسمی، به‌خصوص تطبیق فیصله‌های خودسر، غیرقانونی و خلاف شریعت اسلامی علیه زنان در مناطق نا‌امن کشور، پایین‌بودن میزان توانایی‏های مسلکی و اجرایی دستگاه‏های مبارزه با جرایم خشونت علیه زنان و عدم موجودیت هماهنگی لازم بین این نهادها، محدودیت‏های جدی در امر دسترسی به عدالت برای قربانان خشونت، عدم جدیت در پیگرد مسببان خشونت علیه زنان‌، به‌خصوص عاملان قتل زنان، عدم جرم‌انگاری گویا قتل‌های ناموسی در قوانین کشور، موجودیت گروه‏ها و افراد مسلح غیر‌قانونی در کشور و بالأخره ناامنی از مهمترین عواملی‌اند که براساس یافته‌های نظارتی کمیسیون سبب عدم تأمین کامل حقوق زنان و افزایش خشونت علیه زنان در کشور شده‌اند.

حضور و مشارکت کمرنگ زنان در نهادهای دولتی از جمله نهادهای عدلی و قضایی و نهادهای امنیتی ودفاعی پروسه‌های مهم ملی نظیر پروسه صلح و ازار واذیت زنان در نهادهای دولتی بخصوص نهادهای امنیتی ودفاعی از عوامل دیگری است که موجب عدم تحقق کامل حقوق زنان در عمل شده و محدودیت جدی را بر فعالیت زنان در عرصه‌های دادخواهی و سایر عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وضع می‌کند.

با انکه سازمان ملل متحد با طرح و اعلام اهداف توسعه پایدار، اهداف هفده گانهای را برای دولتها جهت بهبود وضعیت حقوق بشری افراد و شهروندان کشورها پیشکش نموده است. در این میان، به حقوق بشری زنان وبرابری جنسیتی در تمام اهداف بخصوص هدف پنجم ان تمرکز نموده ویک هدف را تحت این عنوان چنین تصویب نموده اند:" برابری جنسیتی: به برابری جنسیتی برسیم و تمامی دختران وزنان قدرتمندتر گردند." بنا دولت افغانستان مکلف به تطبیق این هدف بوده وزمینه حضور زنان را در تمامی نهادهای دولتی مهیا ساخته تا از حقوق بشری وشهروندی خویش بهره مند گردد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر این بیانیه از دولت افغانستان، جامعه‌ جهانی و تمامی نهادهای جامعه‌ مدنی و حقوق بشر می‏خواهد تا ‌مسئله‌ خشونت علیه زنان را جدی گرفته، با طرح راهکارهای مؤثر برای از‌بین‌بردن عوامل آن و مبارزه با این واقعیت دردناک ملی، جلو افزایش و تداوم رنج و درد زنان را بگیرند.

در عین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان می‌خواهد که زمینه مشارکت مؤثر و عملی زنان را در همه سطوح تصمیم‌گیریِ ادارات و ارگان‌های عالی دولتی فراهم کند، در جریان پیشبرد پروسه صلح رعایت و تضمین حقوق زنان و حقوق بشر را معیار عمل خود قرار دهد و حضور مؤثر زنان در سطوح تصمیم‌گیری پروسۀ صلح را تضمین کند؛ زیرا این حقیقت را هیچ‌کسی نمی‌تواند انکار کند که بدون رعایت حقوق بشر و حقوق زنان و بدون تأمین عدالت هیچ صلحی پایدار و عادلانه نخواهد بود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به‌عنوان یک نهاد ملی حقوق بشر متعهد به فعالیت گسترده و مستمر برای تأمین نظارت‌، حمایت و بهبود حقوق بشر و حقوق زنان در کشور بوده و برای رسیدن به‌ جامعه‌ای که در آن حقوق هیچ فردی نقض نشود و عدالت تأمین باشد، تلاش می‌کند. 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

8 مارچ 2017


بازنشر این مطلب