اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:792 تاریخ نشر:2017-04-11

کنفرانس ملی برابری جنسیتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با در نظرداشت تعهدات خویش در زمینه تحقق اهداف توسعه پایدار، برابری جنیستی وتحقق حقوق بشری شهروندان در کشور کنفرانس ملی یک روزه را تحت عنوان " کنفرانس ملی برابری جنسیتی" با حضور داشت 200 تن از مقامات عالی رتبه دولتی، نمایندگان شورای ملی، قضات، څارنوالان، وکلای مدافع، آمرین جندر وزارت خانه ها وادارات مستقل، نماینده های نهادهای بین المللی، شخصیت ها و فعلان حقوق بشر از ولایات مختلف  به تاریخ 22 حمل 1396 در بالروم هتل انتر کانتیننتال بنا بر اهداف ذیل بر گذار مینماید:

  1. جلب ‌توجه نهادها و ادارات ملی و بین‌الملی به موضوعات مربوط به حقوق بشری زنان به ویژه برابری جنستی بین زن و مرد؛
  2. جلب ‌توجه رهبران دولتی به فرصت‌ های که می ‌تواند برابری جنسیتی بین زن و مرد را حمایت نموده و ظرفیت‌ های فرهنگی و اجتماعی تقویت برابری جنسیتی یا عدالت جنسیتی را در سطح ملی، تقویت می ‌نماید؛
  3. ترویج نگاه جامع به گفتمان حقوق بشر و برابری جنسیتی در سطح ملی به خصوص در میان نهادهای مدافع حقوق بشری زنان با تأکید بر مفاهم مانند عدم تبعیض، برابری جنسیتی، توانمندسازی زنان، صلح، آموزش، صحت و سایر موضوعات مرتبط با حقوق بشر و برابری جنسیتی بین زن و مرد؛
  4. تلاش برای ایجاد مکانیزم نظارتی در مورد تحقق حقوق بشری زنان و برابری جنسیتی به ابتکار و نظارت مستمر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان.
  5. و بالاخره جلب توجه مقامات مسؤول به چالش‌ ها و مشکلات موجود  در برابر زنان شاغل به خصوص زنان فعال در صفوف نهادهای امینتی و دفاعی کشور.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان میگوید:"که عدالت، صلح، حاکمیت قانون، حکومت داری خوب، تحقق حقوق بشری شهروندان بخصوص زنان بدون حضور زنان در نهادهای حکومتی، عدلی وقضایی، تقنینی، امنیتی ودفاعی امکان پذیر نخواهد بود در عین حال از دولت افغانستان می‌خواهد که زمینه مشارکت مؤثر و عملی زنان را در همه سطوح تصمیم‌گیریِ ادارات و ارگان‌های عالی دولتی فراهم کند، در جریان پیشبرد پروسه صلح رعایت و تضمین حقوق زنان و حقوق بشر را معیار عمل خود قرار دهد و حضور مؤثر زنان در سطوح تصمیم‌گیری پروسۀ صلح را تضمین کند؛ زیرا این حقیقت را هیچ‌کسی نمی‌تواند انکار کند که بدون رعایت حقوق بشر و حقوق زنان و بدون تأمین عدالت هیچ صلحی پایدار و عادلانه نخواهد بود."

بنا دولت جمهوری اسلامی افغانستان مکلف به تطبیق اهداف هفده گانه ای توسعه پایدار بخصوص هدف پنجم ان (برابر جنسیتی) میباشد تا به برابری جنسیتی برسیم و تمامی دختران وزنان قدرتمند گردند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

22 حمل 1396


بازنشر این مطلب