اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:506 تاریخ نشر:2017-05-17

کشته و زخمی شدن تعداد از افراد ملکی در ولایت‌های کاپیسا، ننگرهار، جوزجان و کندهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بر ساختمان رادیو تلویزیون ملی ولایت ننگرهار را که به اثر آن 2 تن کشته و14 تن دیگر زخمی شده اند، همچنان کشته شدن 2 طفل و زخمی شدن دو طفل دیگر را به اثر انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا، کشته شدن یک فرد ملکی و زخم برداشتن 10 تن دیگر را به اثر انفجار ماین‌های کنار جاده در شهر کندهار و ربودن 9 دهقان را در ولایت جوزجان به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی می‌نماید.

کشته و زخمی شدن افراد ملکی بخصوص اطفال و اختطاف شهروندان کشور یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با قوانین داخلی و قانونین بشردوستانه بین‌المللی و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت می‌خواهد تا اصل تفکیک، تناسب و احتیاط را با در نظرداشت قواعد بشردوستانه جدا رعایت نمود و منازل مسکونی و افراد ملکی را مورد هدف قرار نداده و همچنان از ربودن شهروندان کشور جدا خود داری نمایند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان بخصوص نیروهای امنیتی و کشفی و ارگان‌های عدلی و قضایی کشور تقضامند است تا در حفاظت و حمایت جان شهروندان از هیچ نوع تلاش دریغ نورزیده و عاملین تمامی قضایای متذکره را شناسایی و مورد تعقیب عدلی قرار داده و زمینه‌های جبران خساره عادلانه را برای قربانیان حادثه متذکره مهیا سازد. و همچنان در زمینه رهایی افراده ربوده شده تلاش نموده تا دوباره با خانوادهای خود یکجا شوند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

۲۷ ثور ۱۳۹۶


بازنشر این مطلب