اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:536 تاریخ نشر:2017-08-13

کشته شدن 10 فرد ملکی در ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله هوایی نیروهای مأموریت قاطع را که به اثر آن 10 فرد ملکی به شمول زنان و اطفال در ولسوالی هسکه مینه ولایت ننگرهار کشته شده اند، به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی می‌نماید.

هداف قراردادن افراد ملکی یک عمل وحشیانه، شنیع، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نیروهای مأموریت قاطع به طور جدی تقاضا میکند تا  در انجام حملات هوایی از دقت کامل کار گرفته و مردم ملکی و منازل مسکونی را مورد هدف خویش قرار ندهند، قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن رعایت نموده و عاملین قضیه متذکره را شناسایی و مورد تعقیب عدلی قرار دهند وهمچنان برای قربانیان حادثه متذکره جبران خساره عادلانه را مهیا سازند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان و به ویژه از نیروهای امنیتی کشور تقاضا میکند تا عاملین قضیه متذکره را هرچه عاجل شناسایی، مورد پیگرد عدلی قرار داده و در انجام حملات هوایی دقت همه جانبه را انجام داده تا باعث قربانی شدن افراد ملکی نگردیده و امنیت شهروندان کشور را به صورت همه جانبه آن تامین نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

21 اسد 1396


بازنشر این مطلب