اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:915 تاریخ نشر:2017-08-16

در رابطه به تحقیق ملی حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و جنگ

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مبنای احکام ماده 58 قانون اساسی و قانون تشکیل وظایف و صلاحیت‌های خود از وضعیت حقوق بشری نظارت نموده و برای بهبود و انکشاف حقوق بشر فعالیت می‌نماید. کمیسیون بر اساس برنامه استراتژیک و برنامه عمل سالانه خود برنامه تحقیق ملی را تحت عنوان «حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه» روی دست گرفته و در جریان شش ماه سال جاری آن را با همکاری نهادهای ذیربط حکومتی، نهادهای جامعه مدنی، اعضای شورای ملی و شورای ولایتی، متنفذین و قربانیان جنگ در سراسر کشور راه اندازی می‌نماید.

متأسفانه بیش از چند دهه است که افغانستان شاهد جنگ بوده و منازعات مسلحانه بر تمامی ابعاد زندگی مردم افغانستان تأثیرات سوء گذاشته است. دهها هزار تن از مردم افغانستان طی سالیان جنگ، کشته و زخمی شده اند و میلیون‌ها تن دیگر از محلات خود مجبور به کوچ شده اند و یا در سایر کشورها مهاجرت کرده اند. زیربناها و تأسیات عامه به شدت ویران شده و اکثریت مطلق مردم از حقوق و آزادی‌های خود مانند حق آموزش پرورش، حق دسترسی به خدمات صحی، حق کار و اشتغال حق آزادی گشت‌وگذار، حق آزادی و امنیت شخصی و سایر حقوق بشری خود محروم شده اند.

کمیسیون به منظور حمایت از خانواده‌های بازماندگان قربانیان بانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه، جبران خساره و کمک به آنها تحقیق ملی را بنا بر اهداف ذیل راه اندازی می‌نماید:

  1. بررسی و تحلیل همه جانبه از وضعیت بازماندگان قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه،
  2. جلب توجه دولت و سایر سازمان‌های ملی و بین‌المللی در حمایت از بازماندگان قربانیان،
  3. افزایش پاسخگویی دولت افغانستان در حمایت از قربانیان تروریزم و جنگ از طریق رسیدگی به قضایای جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت با استفاده از مکانیزم‌های ملی و بین‌المللی عدالت،
  4. یافتن راهکارها و مکانیرم‌ها در زمینه حمایت از قربانیان،
  5. کاهش تلفات افراد ملکی از طریق جلب توجه تمامی طرف‌های درگیر به منظور رعایت اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی.

داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که: «رعایت، حمایت، بهبود و تحقق حقوق بشری شهروندان از مکلفیت‌های اساسی و فوری دولت افغانستان می‌باشد. بنا دولت افغانستان نخست از همه از حقوق بشری شهروندان حفاظت و پاسداری نماید، ثانیا میکانیزم‌های همه جانبه و موثر برای حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و جنگ را طرح و تصویب نماید و با عاملین جنایات برخورد قاطعانه و به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت رسیدگی نموده تا به عدالت و صلح پایدار دست یابیم.»

تحقیق ملی در مورد حمایت از حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در سراسر کشور از طریق برگزاری جلسات استماع عامه، جلسات فوکس گروپ، انجام سروی در مورد وضعیت خانواده‌های قربانیان راه اندازی می‌شود. این برنامه علاوه بر اینکه یک دادخواهی قوی در سطح ملی است، جنبه‌های آگاهی‌دهی داشته و قضایای نقض حقوق بشردوستانه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در اخیر این تحقیق ملی یک گزارش جامع در مورد وضعیت حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه تهیه و به نشر می‌رسد. دریافت‌ها و پیشنهادات این گذارش نیز با ارگان‌های ذیربط دولتی مورد پیگری قرار خواهد گرفت.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

25 اسد 1396


بازنشر این مطلب