لطفا نگذارید مرا از مکتبم بیرون کنند!

 

آرزو

 

نادیه* متعلم صنف یازدهم لیسه‌ی نسوان «توتیا» در کارته ‌نو شهر کابل: «ما می‏دانیم کسانی دست به مسموم کردن شاگردان مکتب می‏زنند که با مکتب و دانش بیگانه‌اند. آن‏ها کسانی‌اند که نه به خودشان احترام دارند و نه به فرزندان‏شان. آن‏ها دشمنان دین اسلام‌اند. زیرا ما می‏دانیم که دین اسلام به دانش و کسب دانش خیلی تأکید کرده و کسب دانش را فرض اعلان کرده است. پس کسانی که با رفتن به مکتب و کسب دانش مخالف است بدون شک با اسلام نیز رابطه نداشته و عملاً مخالف آن شمرده می‏شوند.»

نادیه، یکی از شاگردانی است که دو سال قبل پس از مسمومیت در مکتب به شفاخانه انتقال داده شده و تحت تداوی قرار گرفته بود.

او نسبت به حملاتی که با هدف جلوگیری از رفتن شاگردان دختر به مکتب انجام می‏شوند واقعاً نگران بوده و از دولت و جامعه‌ی جهانی می‏خواهد تا با جدیت بیشتر جلو این‌گونه حملات را گرفته و اجازه ندهند که بیشتر از این دختران این سرزمین از درس و معارف دور نگهداشته شوند.

به باور نادیه کسانی که حمله علیه معارف و مکتب را سازماندهی می‏کنند، بدون شک نه به منافع ملی باور دارند و نه به مصالح مردم. آن‏ها مسلمان نبوده و صرفاً ابزاری است در دست کسانی که می‏خواهند کشور ما را از رشد و توسعه دور نگهدارند.

حمله به مکاتب یکی از شیوه‏های معمول گروه‏های شورشی است که در سال‏های اخیر نگرانی‏های واقعاً جدی را در اذهان عامه به‌وجود آورده و واکنش حکومت را نیز به‌دنبال داشته است. وزارت امور معارف کشور در آخرین گزارش خودش از بسته شدن 530 باب مکتب که عمدتا در ولایت‏های ناامن و جنوب کشور قرار دارند خبر داده و کفته است که در اثر بسته شدن دروازه‏های این مکاتب نزدیک به سه صد هزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب بازمانده است.

وزارت امور معارف همچنین در اعلامیه‏های جداگانه از گروه‏های شورشی برای چندمین بار درخواست کرده است که از حمله به مکاتب خود داری کرده و با درنظر داشت مصالح ملی و مردم کشور، مانع رفتن فرزندان‏شان به مکاتب نشوند.

گفتنی است یکی از این‌گونه حملات، حمله‏ی  روز سه شنبه 26 ماه ثور بود که در یکی از مکاتب دختران در منطقه‏ی اسماعیل خیل ولایت خوست صورت گرفت. در این حمله آب چاه مسموم شده بود که باعث مسمومیت بیش از سه‌صد دانش‌آموز شد.

این درحالی است که از تقریبا سه‌ماه به این طرف چندین مکتب دیگر در ولایت‏ تخار (ولسوالی‏های روستاق و فرخار) نیز با عین حمله گروه‏های شورشی مواجه شده و تعدادی زیادی از دختران دانش‌آموز بعد از مسمویت به شفاخانه انتقال داده شده بودند.

بدون تردید این‏گونه حملات با هیچ منطیقی سازگار نبوده و نشان می‏دهند که عاملان آن‏ها با خصومت آشکار با مردم و منافع ملی در اختیار باورهای و اندیشه‌های جاهلانه بوده و عملاً با آینده و خوشبختی خود و فرزندان خود مبارزه می‏کنند.

این‌گونه حملات نه‌تنها آینده‌ی فرزندان و کودکان ما را متضرر کرده و آنان را که می‏توانند با تعلیم و تحصیل به شخصیت‏ها و افرادی مفید برای شخص خودش و مردمش تبدیل شود، به نحوی ناخواسته به افراد بی‌سواد و ناتوان تبدیل می‏کند، بلکه باعث می‏شود تا ظرفیت‏های ویرانگری و خشونت در کشور با قوت خودش باقی مانده و جنگ و ناامنی ادامه پیدا کند.

جالب این جاست که این‌گونه حملات همیشه از سوی کسانی انجام می‏شود که خود را به عنوان مدعیان راستین اسلام معرفی می‏کنند. دینی که یکی از انگیزه‏های اساسی مبارزات خویش را براندازی جهل و توسعه‌ی دانش و تعلیم و تحصیل عنوان کرده است.

در اسلام طلب دانش نه‌تنها یک عبادت بلکه فرض عنوان شده است. بنابراین تردیدی وجود ندارد که کسانی که با حمله به مکاتب تلاش می‏کنند جلوی تعلیم و تحصیل را گرفته و سبب بی‏سوادی فرزدان یک جامعه اسلامی گردد هیچ ارتباطی با دین نداشته و نمی‏توانند خود را پیروان دین مقدس اسلام عنوان کنند.

بر اساس برخی از شواهد به دست آمده، تمام این حملات از بیرون مرزهای کشور سازماندهی شده و عملاً کسانی به این‌گونه حملات دست می‏زنند که خارجی‏اند یا کسانی‏اند که توسط خارجی‏ها استخدام شده‏اند.

تلاش‏های زیادی انجام شده تا عوامل اینگونه حملات شناسایی شده و روشن شود که چرا و با چه انگیزه‏ی این‌گونه حملات طراحی و اجرا می‏شود. در تازه ترین خبر پولیس تخار اعلان کرد که چهار تبعه‏ی پاکستان را به اتهام طراحی این گونه حملات دستگیر کرده است. آن‏ها در تحقیقات اولیه اعتراف کرده‏اند که در انجام تمام حملات که علیه مکاتب در ولایت تخار انجام شده است، دست داشته اند.

جان‌محمد نبی‌زاده؛ سخنگوی معارف ولایت تخار، در مصاحبه‏ای با شماره 1414 روزنامه هشت صبح گفته:

«طی دو ماه اخیر تنها در این ولایت، 596 دانش‌آموز دختر مسموم شده‌اند.»

به باور آقای نبی‌زاده مسمومیت دختران دانش‌آموز یک برنامه از قبل طراحی‌شده در بیرون از مرزهای کشور است. او می‌گوید:

«این برنامه توسط عوامل داخلی و به دستور خارجی‏ها و به خصوص کشورهای همسایه اجرا می‌شود.»

وی می‏گویند: «ما بارها از کشورهای همسایه خود زخم‌هایی عمیقی خورده‌ایم که برای تمام مردم مشخص است. من می‌خواهم بگویم که کشور همسایه ما بارها در تطبیق برنامه‌های شومی که در کشور رخ داده است، سهیم بوده و بعد از این هم سهیم خواهد بود.»

آقای نبی‌زاده ابراز امیدواری کرده است که با دستگیری چهار نفر از عوامل حمله به مکاتب، قضیه مسمومیت دختران دانش‌آموز در ولایت تخار خاتمه یابد.

سخنگوی ریاست معارف ولایت تخار افزوده است:

«معمولاً دختران دانش‌آموز به اثر استفاده از آب و هوای آلوده به سم، مسموم می‌شوند. به‌گفته‌ی او، زمانی‌که دختران دانش‌آموز در لیسه‌ی نسوان مرکز ولسوالی رستاق مسموم شدند، آب مورد استفاده‌ی آنان جهت انجام تحقیقات به آلمان فرستاده شد. نتیجه‌ی این تحقیقات نشان داد که آب مورد استفاده دانش‌‌آموزان، آلوده به سم شده بود.»

آقای نبی‌زاده هم‌چنین افزوده است:

«در پنج مورد دیگر که دانش‌‌‌آموزان دختر در این ولایت مسموم شدند، ناشی از تنفس هوای آلوده به سم بوده است.»

سخنگوی ریاست معارف ولایت تخار در مصاحبه‌اش با روزنامه‌ی هشت صبح روی برنامه‏های حاص امنیتی تأکید کرده گفته است:

«مسؤولان امنیتی و معارف این ولایت تدابیر خاصی را جهت جلوگیری از ادامه مسمومیت دختران دانش‌آموز روی دست گرفته‌اند. به‌گفته‌ی او، افزایش نگهبانان و ملازمان مکاتب از جمله این تدابیر است.»

گفتنی است انجام این گونه حملات تأثیر واقعا جدی را روی روحیه شاگردان مکاتب به خصوص مکاتب دخترانه گذاشته و در یک خبر تازه که از طریق وب‌سایت صدای آمریکا بنشر رسیده است رئیس معارف ولایت تخار از کاهش شاگردان دختر مکاتب در این ولایت اظهار نگرانی کرده است. گزارش می‏نویسد:

«واقعات پی‌هم مسمومیت در شهر تالقان و دو ولسوالی (رستاق و فرخار) ولایت تخار علاقمندی شاگردان اناث را در رفتن به مکاتب کاهش داده است.

عبدالوهاب ظفری، رئیس معارف ولایت تخار ضمن پذیرش این که واقعات مسمومیت دراوایل بالای شاگردان اثرگذار بوده است گفت که فعلاً شاگردان با روحیه‌ی قوی‌تری به مکتب می‌روند.

باید گفت که مسمومیت پی‌هم شاگردان در مرکز و 2 ولسوالی ولایت تخار، تأثیرات ناگواری را بر روان شاگردان و مردم به جاگذاشته است.»

طوری که اشاره شد، وزارت معارف نیز نگرانی خودش را نسبت به این موضوع رسماً اعلان کرده و تأکید کرده است که مردم برای نگهداری و حفاظت از مکاتب مسؤولیت بیشتر دارند. امان‌الله ایمان، سخنگوی وزارت معارف در مصاحبه‏ای با روز نامه هشت صبح می‏گوید:

«هر زمانی‌که این وزارت با مشکل مواجه می‌شود، به مردم مراجعه می‌کند که در این زمینه به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است.»

آقای ایمان اضافه کرده است:

«مسمومیت دختران دانش‌آموز موضوع تازه در کشور نیست، بلکه این روند از نزدیک به دو سال قبل آغاز شده است. هرچند در اوایل این قضیه کم‌تر اتفاق می‌افتید، اما اخیرا در ولایت تخار شدت بیشتر گرفته است.»

سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که عدم بازداشت عاملان این قضیه باعث شده است که روند مسمومیت دختران دانش‌آموز ادامه یابد.

«یکی از عوامل ادامه یافتن مسمومیت دختران این است که این جانی‌ها (عوامل سم‌پاشی) به پنجه‌ی قانون سپرده نشده‌اند. این شیوه‌ی نو است. طبیعی است که دشمن آن‌قدر پست می‌شود که حتا از این قشر محروم (دختران دانش‌آموز) هم انتقام می‌گیرد. اما دشمن ما دشمن ضدبشری و خطرناک است که حتا با محروم ساختن این قشر محروم از تحصیل، می‌خواهند که کارشان سرخط خبرهای جهانی باشد.»

در این مصاحبه سخنگوی وزارت «دشمن معارف» را مشخص نکرده است، اما اظهار داشته که این کار نمی‌تواند از سوی افغان‌ها باشد. آقای ایمان گفته است:

«مطمئن هستیم که دست‌های بیرونی وجود دارند و به شکل منظم و برنامه‌ریزی‌شده این جنایات را مرتکب می‌شوند. یکی از تسلسل این جنایت‌ها، عدم بازداشت عاملان این سم‌پاشی‌هاست.»

 

 

پی‌نوشت:

* اسم نادیه، مستعار بوده و به دلیل امنیتی، از آوردن نام اصلی، خودداری شده است.

 


بازنشر این مطلب