فعاليت‌هاي دفتر ساحوي كندز در طول سال 1390

 

فعاليت‌هاي دفتر ساحوي كندز در طول سال 1390

مخدوم برهان – دفتر ساحوی کندز

 

دفتر ساحوي كندز، كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان مطابق  قانون تشكيل و وظايف كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان سه ولايت را كه دربرگيرنده‌ی 36 ولسوالي مي‌باشد، تحت پوشش از لحاظ مسايل حقوق بشري قرار داده و در امر تطبيق اهداف پنجگانه كميسيون و  حاكميت قانون و مطابق برنامه‌ی عمل 1390 كميسيون در بخش‌هاي مختلف فعاليت‌هاي زير را در طول سال انجام داده که به‌طور فشرده در زیر آمده است:

 

در بخش رهبري:

1 - اين دفتر در طول سال 4 كنفرانس مطبوعاتي ربع وار را پيرامون وضعيت حقوق بشر و تحولات عمده، 4 جلسه ربع‌وار را با دست‌اندركاران قبل از برگزاري كنفرانس‌هاي مطبوعاتي، دو ميزگرد يك‌روزه در باره‌ی مسايل مهم حقوق بشري را  با شرکت اعضاي جامعه‌ی مدني، رسانه‌هاي همگاني و ادارات مربوطه و علاقمند در سه ولايت برگزار کرده و به مردم در مورد اهداف، برنامه‌ها، دورنماي كميسيون، فعاليت‌ها و دستاوردهاي كميسيون آگاهی داده است.

2- اين دفتر اعلاميه‌هاي مطبوعاتي كميسيون و پيام‌هاي مختلف را در موارد مختلف و همزمان با روزهاي تاريخي از طريق رسانه‌هاي همگاني به دست نشر سپرده و به مردم در این زمینه آگاهی داده است.

3 – با در نظر داشت برنامه‌ی عمل، جلسات هفته‌وار، ماه‌وار ، ربع‌وار و سالانه‌ی خويش را در موارد مختلف برگزار کرده و طرح‌هاي كاري خود را ترتيب و تنظيم کرده است.

4- شنیدن شكايات، مشوره‌دادن به مسايل حقوقي، ميان‌جيگري و وساطت و تفاهم با ادارات و مؤسسات يكي از اهداف و برنامه‌هاي كميسیون بوده كه به آن به شكل درست و با در نظر داشت اصول و موازين حقوق بشري عمل کرده و مصدر خدمت به هموطنان خويش شده است.

5- تفاهم با ادارات حراست از قانون، روساي معارف، رياست‌هاي امنيت ملي و ديگر ادارات دولتي و غير دولتي در مورد رشد، انكشاف و گستريش حقوق بشر، بهبود وضعيت زندان‌ها توقيف‌خانه‌ها و نظارتخانه‌ها و حل به موقع دوسيه‌ها و ارسال آن به مراجع ذي‌ربط جهت تعقيب مراحل بعدي.

 

در بخش آموزش‌ها:

اين دفتر در طول سال 31 كارگاه آموزشي، 31 جلسه‌ی تعقيبي و72 جلسه‌ی آموزشي را در ولايات كندز، بغلان و تخار در موارد مختلف مسايل حقوق بشري برگزار و به تعداد 930 تن را در كارگاه‌ها و 2160 تن را در جلسات، نشست‌ها و سمينارها آموزش داده است. همچنین اين دفتر بيشتر از 3000 دقيقه موضوعات حقوق بشري را از طريق راديو تلويزيون شخصي و دولتي انعكاس داده و مردم را در روشنايي بهتر و خوب‌تر موضوعات حقوق بشري قرار داده است و نيز سي‌دي‌هاي ارسالي بخش نشرات دفتر مركزي را كه حاوي پيام‌ها و موضوعات حقوق بشري دل‌چسب و قابل شنيدني و ديدني بود، از طريق راديو تلويزيون‌هاي ولايات به دست نشر سپرده است كه نتايج خوبي به‌ بار آورده است.

اين دفتر در طول سال با تلويزيون‌هاي خاور در ولايت كندز، صداي مهر در ولايت تخار و همچنین با راديو‌هاي همصدا، آيخانم، جيحون، زهره، چراغ، كيهان، تخارستان، اديب، آرزو و فرحت همكاري و قرارداد داشته و توانسته مردم را در روشنايي مسايل و موضوعات حقوق بشري قرار بدهد.

مطابق برنامه‌ی عمل از تمامي روزهاي تاريخي كه در برنامه‌ی عمل درج شده، تجليل به عمل آمده است.

اجراي برنامه‌ی طفل به طفل در ولسوالي دوشي ولايت بغلان با شرکت10 تن از اطفال نخبه و ده تن از استادان مكاتب آن ولسوالي.

ارسال گزارش‌ها به بخش نشرات دفتر مركزي جهت چاپ و نشر در ماهنامه‌ی حقوق بشر.

توزيع 16500 جلد ماهنامه‌ی حقوق بشر به ادارات دولتي و غير دولتي و در جريان کارگاه‌ها، سمينارها و نشست‌ها، توزيع جزوه‌هاي «ما و قانون»، رساله براي پوليس و توزيع بي‌شماري از بروشورها و نصب پوستر‌ها در موارد مختلف و به مناسبت روزهاي تاريخي.

 توزيع كتب مركز منابع به‌طور امانت براي كارمندان دفتر و متقاضيان بيروني و نشرات كميسيون، همكاري با كتابخانه‌ها و اكمال آن‌ها از لحاظ مواد نشراتي كميسيون.

 

در بخش توانمندسازي:

اين دفتر در طول سال با اجراي جلسات آموزشي، تلاش نموده است كارمندان تازه استخدام‌شده‌ی خويش در موارد مختلف توانمند ساخته، مواد آموزشي را براي شرکت‌كننده‌هاي كارگاه‌ها، جلسات تهيه ديده و کارگاه‌های آموزشی، جلسات، كنفرانس‌های برگزار شده توسط نهادهاي دولتي، سازمان‌هاي جامعه‌ی مدني و سازمان‌هاي غير حكومتي فعال در عرصه‌ی حقوق بشر شرکت کرده و چهار تن از كارمندان خويش را جهت آشنايي و توانمند‌سازي و حصول تجارب در موارد مختلف كاري مطابق به برنامه‌ی عمل و هدايت دفتر مركزي به ولايت بلخ فرستاده است.

اين دفتر دوتن از محصلان دانشگاه كندز و دارالمعلمين را به مدت 6 ماه تحت آموزش حقوق بشري قرار داده و مراكز معلوماتي و منابع را در كتابخانه‌هاي عامه ولايات ايجاد کرده است.

 

بخش دادخواهي:

 رهبري و اشتراك فعال در جلسات Span و تحكيم روابط با ادارات ذي‌ربط، ايجاد كميته‌هاي دادخواهي با اشخاص داراي معلوليت، اتحاديه‌ها و شبكه‌هاي حمايت از حقوق زنان، ايجاد كميته‌ی دادخواهي با رياست‌هاي محيط زيست، ترافيك، شاروالي و ديگر ادارات ذي‌ربط در مورد بهترشدن محيط زيست، ايجاد كميته‌ی دادخواهي پيرامون مسايل جدي حقوق بشر، اعمال فشار بر دولت و نيروهاي امنيتي بين‌المللي به منظور جلوگيري از تلفات افراد ملكي و تلاشي‌هاي خودسرانه با قوت‌هاي داخلي و خارجي.

 

در بخش نظارت:

طي سال جاري 345 مأموريت نظارتي از محلات سلب آزادي به شمول مركز اصلاح و تربيت اطفال و خانه‌هاي امن ولايت تحت پوشش صورت به عمل آمده است.

در اين نظارت‌ها 27 تن از اطفال كه غير قانوني تحت بازداشت قرار داشتند رها و به والدين تسليم داده شده است. همچنین 21 تن از افرادي كه الزاميت جرمي نداشتند در تفاهم يا مسؤولان ارگان‌هاي ذي‌ربط رها شدند.

 طي سال‌ جاري 294 مورد شكايت ثبت كه از جمله 144 مورد قضيه‌ی نقض حقوق بشري تثبيت و داخل بانك اطلاعات شده كه از بر اثر پي‌گيري 84 مورد آن از طريق ارگان‌هاي مربوطه طي مراحل و حل و فصل شده است. 31 مورد آن نسبت تفسير غلط از حقايق بسته شده و 28 مورد ديگر موكول و يك مورد به دفتر مركزي انتقال يافته است. از جمله ارقام يادشده 109 مورد آن مربوط به به زنان  ثبت شده كه از جمله 48 مورد آن نقض حقوق بشري شمرده شده و به 68 مورد آن مشوره‌ی حقوقي داده شده است.

در 20 مأموريت نظارتي ساحوي در رابطه به وضعيت حقوق اقتصادي و اجتماعي مجموعاً 1381 تن از جمله  676 تن مرد و 705 تن زن مصاحبه‌ی كتبي و انفرادي انجام و درج بانك اطلاعاتي شد.

برگزاری دو جلسه‌ی دادخواهي راجع به افراد ملكي به‌طور مستقل و3 جلسه مشترك با يونما .

ارسال 45 مورد گزارش عاجل به دفتر مركزي در رابطه به قضايا و موضوعات مختلف.

دريافت 58 مورد قضيه نقض حقوق بشري از محلات سلب آزادي در جريان نظارت‌ها و بررسي آن‌ها .

معرفي 16 تن از اطفال نيازمند و در معرض خطر جهت معاينات و تداوي به شفاخانه‌ها و كلينك‌ها.

معرفي 15 تن از اطفالي كه در مراكز اصلاح و تربيت اطفال ولايات با مادران‌شان بسر مي‌بردند جهت اعاشه و آموزش و پرورش به مركز حمايوي اطفال در شهر كندز .

 

فعاليت‌هاي ابتكاري:

حل قضايا و موارد نقض حقوق بشري به‌خصوص خشونت‌ها توسط ميانجيگري و وساطت با تفاهم علما و ريش‌سفيدان.

معرفي زنان نيازمند و بي‌بضاعت به كلينك‌ها، شفاخانه‌ها و مراكز صحيي جهت تداوي و خانه‌هاي امن جهت اعاشه و اباطه و آموزش و پرورش.

معرفي اطفال كه با مادران‌شان در محابس بسر مي‌برند به خانه‌هاي امن اطفال.

زمينه‌سازي و ايجاد كميته‌هاي فرعي با تأسي به شوراي عالي مراكز اصلاح در وزارت عدليه در ولايات.

تدوير کارگاه‌های آموزشی يك‌روزه به همكاري يونما، مؤسسه‌ی زنان براي زنان با شرکت علماي ديني مركز و شش ولسوالي ولايت كندز پيرامون عرف و عنعنات ناپسند و خرافاتي و اخذ فتوا .

معرفي افراد معتاد به شفاخانه‌هاي ولايات تحت پوشش.

همكاري با ادارات و نهادها در مورد تدوير کارگاه‌ها پيرامون موضوعات حقوق بشري.

همكاري مداوم نشراتي با رسانه‌ها در موارد مختلف حقوق بشري.

شامل ساختن 11 تن از افراد داراي معلوليت كه سال‌هاي قبل از مزاياي تعليم و تربيت دور مانده بودند به ليسه‌ی شبانه در ولايت كندز.

معرفي 12 تن از اشخاص داراي معلوليت به شفاخانه‌هاي صليب سرخ مزار و كابل جهت تداوي به همكاري رياست‌هاي سره‌مياشت.

تفاهم در مورد ارائه و توضيح و تشريح موضوعات حقوق بشري با پوليس هالند هفته‌ای سه مرتبه توسط كارمندان دفتر در اكادمي نظامي پوليس ملي.

تفاهم با راديو‌هاي «روشني» و «چراغ» پيرامون همكاري دفتر ساحوي كندز در ارائه‌ی موضوعات حقوق بشري در ميزهاي مدور.


بازنشر این مطلب