کودکم را می‌فروشم تا زندگی بهتری داشته باشد

 
 
کسی به نام ‌فهیمه فرزند عبدالمحمد باشنده منطقه کارته لگان شهر لشکرگاه ولایت هلمند در تماس تلفونی به ‌بخش حمایت از حقوق زنان در دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هلمند از فروش نواسه خواهرش خبر داد.‌ پس از مراجعه مسئول بخش زنان به منزل مسکونی فهیمه، او شکایتش را چنین بیان کرد: «‌دوازده سال پیش با کسی به نام عزت‌الله فرزند محمود خان ازدواج کردم. ‌در آغاز زندگی بچه‌دار نمی‌شدیم. بعد از درمان دارای چهار فرزند شدیم که اکنون هر یک شش‌ساله، چهار‌ساله و دو فرزند دوگانه ده‌ماهه شدیم‌. ‌یک‌ونیم سال است که همسرم برای یافتن کار و وظیفه به ارگان‌ها و مؤسسه‌ها مراجعه می‌کند، اما برای او کار ‌پیدا نشده است. ‌حتا عسکری برایش پیدا نمی‌شود. ‌استخدام در هر ارگانی واسطه می‌خواهد؛ ما ‌نداریم. شوهرم دارای مدرک تحصیلی چهارده، اما بیکار و ‌بی‌پشتوانه است. او با وجود تلاش‌های زیاد نمی‌تواند نفقه خانواده خود را بپردازد. ‌یک‌ونیم سال است که خاله‌ام به ما یک اتاق داده و ‌شبانه به ما نان می‌دهد و همسایه هم کمی کمک می‌کند؛ اما ‌نمی‌توانیم با کمک‌های همسایه و خاله‌ام ‌نیازهای چهار کودک خود برآورده کنیم. به این دلیل دو کودک ده‌ماهه‌ام به سو‌ءتغذیه گرفتار شده‌اند و تصمیم گرفتیم ‌یکی از کودکان خود را برابر ۳۰۰۰ افغانی‌ به یک فرد سالم و دلسوز بدهیم تا زندگی نجات یابد.» 
فهمیه در پاسخ به پرسش بخش زنان ‌که چرا دخترش را ‌می‌دهد و پسرش را نه، گفت که: «دخترم بسیار جنجالی است و نان و چای را نمی‌خورد و تمام روز گریه می‌کند‌.» 
‌بخش زنان هماهنگ با ریاست دفتر و همکاران بخش‌ها‌ مبلغ ۱۲۰۰۰ افغانی ‌گردآوری و ‌به فهیمه پرداخت کردند و این‌گونه دختر‌ ‌از فروخته شدن نجات یافت. 
سپس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در هلمند در نامه‌ای موضوع را به ریاست صحت عامه ارجاع داد و در نتیجه ریاست صحت عامه به کودکان ده‌ماهه‌اش مواد خوراکه‌ فراهم و برای دریافت کمک‌های مالی به ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان معرفی کرد. 
در فرجام با همکاری ریاست دفتر ولایتی هلمند، عزت‌الله، همسر فهیمه ‌در ریاست امنیت ملی به عنوان پولیس استخدام شد‌. 

بازنشر این مطلب