گزارش‌های روزانه بازدید:1429 تاریخ نشر:2015-01-26

گزارش جلسه ای حمایت و ترویج فرهنگ وکالت دفاع

دفتر ولایتی ارزگان

به تاریخ 1393/11/5 جلسه‌ای هماهنگی تحت عنوان حمایت و ترویج فرهنگ وکالت دفاع در ولایت ارزگان به ابتکار دفتر ولایتی ارزگان و با اشتراک رییس و آمرین بخش‌های تحقیق، تعقیب، ومحلات سلب آزادی سارنوالی  استیناف ولایت ارزگان، اعضای شورای ولایتی، نمایندگان سارنوالی‌های نظامی و امنیت ملی، آمر مساعدت‌های حقوقی ریاست عدلیه و مسئول  پروژه‌ای حقوقی بانک جهانی در ترینکوت، در تالار جلسات دفتر ولایتی ارزگان تدویر یافت.

این جلسه نخست با کلام الله مجید آغاز یافته، سپس محترم فخرالدین فایض سرپرست دفتر ولایتی ارزگان ضمن قدردانی از اشتراک روسا ونمایندگان ادارات در این جلسه گفت:

داشتن وکیل مدافع یکی از اصول عمده‌ای محاکمه‌ای عادلانه بوده و حسب هدایت احکام قانون اجراات جزای جدید، در قضایای جنایت استخدام وکیل مدافع حتمی است و بدون وکیل مدافع، تعقیب قضایا اصل قانونی ندارد.

موصوف همچنان اضافه کرد: فرهنگ وکالت دفاع در ولایت ارزگان هنوز هم خام است و بسیار از مظنونین ومتهمین به آسانی رضایت نشان نمیدهند تا شخص حقوقی مجهز با مواد قانون، از حقوق شان در پیش گاه محاکم دفاع نمایند.

متعاقباٌ محترم فضل‌السلطان صافی رییس سارنوالی استیناف ولایت ارزگان در مورد اهمیت وکلای مدافع صحبت نموده افزود: سارنوالان اکثراً حد اقل شانزده سال تحصیلات داشته و دارای تجارب و مهارت‌های لازم اند اما اشخاص و افراد که باز داشت می‌شوند اکثریت شان حتی خواندن و نوشتن را نمی‌دانند بناء ممکن نیست که یک فرد عادی با سارنوال که دارای تحصیل و تجربه است، استدلال قانونی کند و از حق خود دفاع نماید ازین رو موجودیت یک وکیل مدافع مسلکی که همانند سارنوال تجارب و تحصیل دارد، در جوار شخص مظنون لازمی و ضروری است تا بتواند با استفاده از استدلال قانونی و منطقی، حق مسلم مظنون و متهم را محفوظ سازد.

سپس  محترم عبدالکریم خادمزی وکیل منتخب مردم در شورای ولایتی ارزگان پیرامون راه‌های ترویج فرهنگ وکالت دفاع در ارزگان صحبت نموده افزود: یگانه راه که می‌تواند فرهنگ وکالت دفاع را در ولایت ارزگان رایج سازد همانا برگزاری محافل و مجالس آگاهی عامه است

موصوف همچنان اضافه نمود: سهم گیری  سارنوالی‌ها، محاکم و بخش‌های مبارزه با جرایم جنایی و تروریزم قوماندانی امنیه در قسمت تفهیم حق وکیل مدافع برای مظنونین نیز مهم است.

در اخیر اعضای جلسه‌ای متذکره بعد از بحث وتبادل نظر، روی موارد ذیل به توافق رسیده و جلسه هذا  با دعاییه‌ای  یکی از اشتراک کنندگان خاتمه یافت.

الف: مسئول آگاهی عامه بخش مساعدت‌های حقوقی ریاست عدلیه برنامه‌های آگاهی‌دهی موثر را در باره‌ای اهمیت وکیل  مدافع روی دست می‌گیرد.

ب:  دفتر ولایتی کمیسون مستقل حقوق بشر ارزگان جلسات آگاهی‌دهی  خود را تا حد ممکن در مورد حق و اهمیت وکیل مدافع اختصاص  می‌دهد.

ج: در طی ماه جاری یک میزگرد تحت عنوان حق وکیل مدافع در رادیوی ملی ولایت ارزگان  دایرمی‌شود.

د: مامورین تحقیق سارنوالی‌های سه گانه قبل از بازجوی، اهمیت استخدام وکیل مدافع را برای متهمین بیان داشته و توضیح می‌نمایند.


بازنشر این مطلب