تجلیل از چهاردهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت کنرها

بخش تعلیمات حقوق بشر دفتر ساحوی جلال آباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از چهاردهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ‌اشتراک ۸۵ تن ‌از استادان پوهنتون سید جمال الدین افغانی، استادان دارالمعلمین، بزرگان قومی، فعالان و اعضای نهادهای جامعه مدنی، علمای دینی، خبرنگاران، دانشجویان و جوانان در تالار کنفرانس‌های مرکز آموزشی لنکلن ولایت کنرها به تاریخ ۱۶ جوزا سال ۱۳۹۵‌ تجلیل بعمل آورد.

محفل ‌با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید رسما افتتاح گردید و به تعقیب آن عبدالحکیم ناصری آمر بخش تعلیمات به مهمانان خوش آمدید گفته و نیز هدف از تجلیل ۱۶ جوزا سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را به ‌حاضرین و مردم افغانستان بیان داشته و گفت: بنیاد حقوقی و قانونی ایجاد کمیسیون ماده ۵۸ ‌قانون اساسی کشور است و هم چنان قانون تشکیل وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون اصول نامه پاریس، توافقات بن بعنوان مبناهای قانونی شمرده می‌شود.

آقای ناصری از دستاورد‌های چهارده ساله دفتر ساحوی کمیسیون خاصتا در ولایات تحت پوشش (ننگرهار، لغمان، کنرها و نورستان) یاد کردند و در پایان، خواستار همکاری‌‌های همه ‌جانبه از تمام ارگان‌‌های ‌دولتی، خصوصا از فعالان جامعه مدنی و جوانان به منظور ترویج فرهنگ حقوق بشر و نهادینه شدن آن در قرا و قصبات دور افتاده شد و نیز علاوه نمود اگر ما می‌خواهیم که یک نظام عدالتمند داشته باشیم در قدم اول ضروری است که ما به مسایل حقوق بشری حرمت گذاشته آن را در تمام ابعاد زندگی خویش عملی کنیم.

محترم استاد عدالله حامد نیز یک تن از سخنرانانی بود که روی اهمیت حقوق بشر صحبت نموده و اظهار داشت که مسایل حقوق بشر جنبه اخلاقی نیز دارد و در جائیکه اخلاق نیست در آنجا احترام به حقوق بشری افراد نیز وجود نخواهد داشت. حقوق بشری مفاهیم اساسی و بنیادی در یک جامعه است که با در نظر گرفتن آن جامعه سالم و صلح‌آمیز خواهیم داشت در غیر آن جامعه بشری دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد بود که سیر صعودی را طی خواهد کرد.

همچنان محترم عبدالغفار صافی معاون مالی و اداری پوهنتون سید جمال الدین افغانی، محترم ثناء‌الحق ثنا بزرگ قومی، محترم نظام‌الدین ملیار فعال مدنی و محترم مولوی شاهزاده همکار عضو شورای علمای ولایت کنرها از سخنرانان بودند که پیرامون اهمیت موضوع حقوق بشری معلومات ارایه نمودند و اظهار داشتند که حقوق بشر به هیچ دین و مذهب مربوط نیست، بلکه ارتباط به تمام انسان‌های ساکن این کره خاکی است، که از خصوصیات و ویژگی‌های حقوق بشر به وضوح نیز هویدا و معلوم است.

در اخیر همه اشتراک کنندگان حمایت خویش را از اجراأت و فعالیت‌های کمیسیون اعلام نمودند که برنامه با دعائیه و صرف طعام به پایان رسید.


بازنشر این مطلب