تدویر دو جلسه آموزشی نقش زنان در ترویج و نهادینه‌سازی حقوق بشر در ولایت لغمان

گزارش دهنده: عبدالحکیم ناصری

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال‌آباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دو جلسه‌ای آموزشی نیم روزه را بطور جداگانه با اشتراک (66) تن از زنان کم‌سواد و بی‌سواد در تالار کنفرانس‌های مرکز آموزشی لنکلن و تالار کنفرانس‌های ریاست اقتصاد ولایت لغمان دایر نمود و موضوعات که در جلسه متذکره به بحث گرفته شد عبارت اند از: معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مفهوم و مبانی حقوق بشر، حقوق طفل در اسناد ملی و بین‌المللی و حقوق زن در اسلام و اسناد ملی و بین‌المللی.

به اثر تدویر جلسات آموزشی نیم روزه و بلند رفتن سطح آگاهی زنان و دختران در رابطه به کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مفهوم و اهمیت حقوق بشر، حقوق اطفال و حقوق زن از نظر دین مبین اسلام و سایر موضوعات مهم حقوق بشری، خشونت‌های خانوادگی نسبت به قبل کاهش خواهد یافت و نیز روحیه احترام به حقوق اطفال و زنان در سطح فامیل‌ها ایجاد خواهد شد که این خود زمینه را برای نهادینه شدن حقوق بشر مساعد می‌سازد. همچنان روحیه احترام به حقوق بشری افراد در محیط خانواد و اجتماع در درازمدت موثر واقع خواهد شد.

در پایان این برنامه‌های آموزشی اکثر اشتراک کنندگان قرار ذیل  پیشنهاد نمودند که:

  1. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید اکثر برنامه‌های آموزشی خویش را به ولسوالی‌ها و قرا و قصبات گسترش دهد.
  2. در برنامه‌های آموزشی سهم بیشتری به علمای دینی و بزرگان قومی داده شود تا اینکه ایشان از موضوعات و مسایل حقوق بشری آگاهی حاصل نموده و در تمام تصامیم و فیصله‌های قومی ملاک عمل قرار داده آن را احترام و مراعات نمایند.
  3. جهت بلند بردن سطح آگاهی افراد بی‌سواد و کم‌سواد اقشار مختلف جامعه، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید برنامه‌های تصویری (کلپ‌های آموزشی) را روی دست گرفته آماده سازد تا اینکه همه اتباع کشور به طور مساویانه به مسایل حقوق بشری دسترسی کامل داشته باشند و از آن بهره ببرند.


بازنشر این مطلب