تدویر جلسۀ آموزشی نیم‌روزه برای بزرگان قومی قریه میاعلی ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار

گزارش دهنده : عبدالحکیم ناصری

 بخش تعليمات دفتر ساحوي جلال آباد كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 16 سنبله 1395، جلسۀ آموزشی را تحت عنوان (نقش بزرگان قومی در ترویج حقوق بشر) با اشتراک 37 تن از بزرگان قومی  و جوانان در قریه میاعلی ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار در صحن هجره یک تن از ملکان آن قریه تدویر نمود.

در اين جلسه موضوعات: مفاهیم و مبانی حقوق بشر، فرهنگ حقوق بشری، معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حقوق زن از نظر دین مبین اسلام، حقوق طفل در اسلام و قوانین ملی و بین‌المللی، اهمیت دوران کودکی و ندای کودک به بحث گرفته شد.

هدف از راه اندازی این جلسۀ آموزشی، بالا بردن سطح آگاهي بزرگان قومی و جوانان به منظور بهبود وضعیت حقوق بشری در قرا و قصبات بوده است و نیز سهم گرفتن ایشان در تنویر اذهان عامه و کاهش خشونت‌های خانوادگی در قرا و قصبات می‌باشد.

به اثر تدویر چنین برنامه‌های آموزشی و بلند رفتن سطح آگاهی بزرگان قومی و جوانان در رابطه به مسایل مهم حقوق بشری احترام مقابل بین افراد جامعه ایجاد خواهد شد و در درازمدت حقوق بشر نهادینه خواهد شد.

قابل تذکر است که شاملین برنامۀ آموزش وعده سپردند که نسبت به قبل به حقوق بشری اطفال و زنان را احترام نموده و مراعت خواهیم کرد و در تمام موارد به آن توجه جدی صورت خواهد گرفت.

همچنان در آخر برنامه شاملین تقاضا نمودند که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید کارگاه‌های آموزشی خویش را به سطح قرا و قصبات گسترش داده و از مراکز ولایات و حومه شهرها بیرون گردیده و برنامه‌های آموزشی را به سطح محلات پلان و تطبیق نماید چرا که در اطراف سطح دانش پائین است و سایر مشکلات حقوق بشری نیز در بین قشر بی‌سواد و کم‌سواد بروز می‌کند.

در ختم جلسۀ آموزشی به تعداد 100 شماره نشرات چاپی کمیسیون نیز برای شاملین و شاگران لیسه توزیع گردید.


بازنشر این مطلب